سرطان ریه چیست؟ + علائم و درمان سرطان ریه با طب سنتی و گیاهان دارویی

سرطان ریه نوعی سرطان است که در ریه ها شروع می شود. ریه های شما دو اندام اسفنجی در قفسه سینه شما هستند که وقتی که شما ورزش می کنید، اکسیژن را جذب می کنید، وقتی وارد بدن می شوید و دی اکسید کربن را آزاد می کنید.

 

شیمی درمانی سرطان ریه بدخیم و خوش خیم, مهمترین نشانه سرطان ریه
سرطان ریه

علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده، در میان مردان و زنان است. سرطان ریه هر ساله بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات، پروستات، تخمدان و سینه قرار می گیرد.

 

افرادی که سیگار می کشند، بیشترین خطر ابتلا به این بیماری را دارند، اگرچه سرطان ریه نیز در افرادی که هرگز سیگار نکشید، رخ نمی دهد. خطر ابتلا به سرطان ریه با طول مدت و تعداد سیگارهایی که دودی کرده اید افزایش می یابد. اگر بعد از سیگار کشیدن برای بسیاری از سالها سیگار را ترک کردید، احتمال شانس ابتلا به این بیماری را کاهش می دهید.

 

علائم

سرطان ریه معمولا علائم و نشانه ها را در مراحل اولیه ایجاد نمی کند. علائم و نشانه های آن معمولا هنگامی رخ می دهد که بیماری پیشرفته باشد.

علائم و نشانه های آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  سرفه جدید که از بین نمی رود
 •  سرفه کردن خون، حتی مقدار کمی
 •  تنگی نفس
 •  درد قفسه سینه
 •  خستگی
 •  از دست دادن وزن بدون تلاش
 •  درد استخوان
 •  سردرد

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که علائم و نشانه های مداوم شما را نگران کرده اید با پزشک خود ملاقات کنید.

اگر سیگار نکشید و نتوانید ترک کنید، با پزشک خود ملاقات کنید. پزشک شما می تواند راهکارهایی برای ترک سیگار، مانند مشاوره، دارو و محصولات جایگزین نیکوتین را پیشنهاد کند.

علل

 • سیگار باعث می شود اکثر سرطان های ریه – هر دو در سیگاری ها و در افراد در معرض دود دوم؛ اما سرطان ریه نیز در افرادی که هرگز سیگار نکشید و در افرادی که هرگز سیگار نکشیدند، دچار دود سیگار می شوند. در این موارد، علت مشخصی برای آن وجود ندارد.
 • سیگار کشیدن باعث ایجاد سرطان ریه می شود
 • پزشکان معتقدند که سیگار کشیدن باعث ایجاد این بیماری می شود و باعث آسیب رساندن به سلول های ریه می شود. هنگامی که شما وارد سیگار سیگار می شوید که پر از مواد سرطانزا است (سرطان زا)، تغییرات در بافت ریه تقریبا بلافاصله شروع می شود.
 • در ابتدا بدن شما ممکن است قادر به تعمیر این آسیب باشد؛ اما با هر قرار گرفتن در معرض مکرر، سلول های طبیعی که ریه های شما را به طور کامل آسیب می رسانند. با گذشت زمان، آسیب باعث می شود سلول ها غیر طبیعی عمل کنند و در نهایت سرطان ممکن است پیشرفت کند.

انواع سرطان ریه

پزشکان بر اساس ظاهر سلول های سرطانی ریه تحت میکروسکوپ، سرطان ریه را به دو نوع عمده تقسیم می کنند. دکتر شما تصميمات درماني را بر اساس نوع سرطان ريه که شما داريد تصويب ميکند.

دو نوع کلی این بیماری عبارتند از:

 •  سرطان سلول کوچک سلولی. سرطان سلول های کوچک سلولی تقریبا به طور انحصاری در افراد سیگاری سنگین رخ می دهد و کمتر از سرطان ریه های غیر سلولی معمول است.
 •  سرطان ریه سلول غیر سلولی.   سلول های غیر سلولی یک اصطلاح چتر برای انواع مختلفی از سرطان های ریه است که رفتار مشابهی دارند. سرطان های ریه سلول های غیر سلولی شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و کارسینوم سلول بزرگ است.

عوامل خطر

تعدادی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد. بعضی از عوامل خطر را می توان کنترل کرد، به عنوان مثال، با ترک سیگار؛ و عوامل دیگر را نمی توان کنترل کرد، مانند سابقه خانوادگی شما.

عوامل خطر برای سرطان ریه عبارتند از:

 •  سیگار کشیدن. خطر ابتلا به سرطان ریه با تعداد سیگارهایی که هر روز سیگار می کشید و تعداد سال هایی که سیگار کشیدید افزایش می یابد. ترک در هر سنی ممکن است خطر ابتلا به آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 •  قرار گرفتن در معرض دود دست دوم حتی اگر شما سیگار نکشید، خطر ابتلا به سرطان ریه افزایش می یابد، اگر شما در معرض دود دست دوم هستید.
 •  قرار گرفتن در معرض گاز رادون. رادون از طریق تجزیه طبیعی اورانیوم در خاک، سنگ و آب تولید می شود که در نهایت بخشی از هوای نفس می شود. سطح ناامن رادون در هر ساختمان، از جمله خانه ها، می تواند انباشته شود.
 •  قرار گرفتن در معرض آزبست و سرطانهای دیگر. قرار گرفتن در معرض آزبست در محیط کار و سایر مواد شناخته شده برای ایجاد سرطان – مانند آرسنیک، کروم و نیکل – همچنین می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، به ویژه اگر شما سیگاری هستید.
 •  سابقه خانوادگی سرطان ریه افراد مبتلا به یک والد، خواهر یا فرزند مبتلا به سرطان ریه، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

عوارض جانبی

 تنگی نفس. افراد مبتلا به سرطان ریه ممکن است دچار تنفس شوند، اگر سرطان برای جلوگیری از راه های هوایی بزرگ باشد. سرطان ریه همچنین می تواند باعث ایجاد مایع در اطراف ریه ها شود، بنابراین برای ریه های آسیب دیده، زمانی که شما در معرض استنشاق قرار می گیرید، سخت تر می شود.

 سرفه کردن خون. سرطان ریه باعث خونریزی در راه هوایی می شود که می تواند شما را به سرفه کردن خون (هموپتیز) منجر شود. گاهی اوقات خونریزی می تواند شدید باشد. درمان برای کنترل خونریزی در دسترس است.

 درد سرطان ریه پیشرفته که به رشته ریه یا قسمت دیگری از بدن گسترش می یابد، مانند استخوان، می تواند درد ایجاد کند. اگر درد را تجربه کرده اید، به پزشک خود بگویید، زیرا بسیاری از درمان ها برای کنترل درد در دسترس هستند.

عوارض

 سیال در قفسه سینه (پلورال افیوژن). سرطان ریه می تواند باعث ایجاد مایع در فضای اطراف ریه های آسیب دیده در حفره قفسه سینه (فضای پلور) شود.

 تجمع مایع در قفسه سینه می تواند باعث تنگی نفس شود. درمان های موجود برای تخلیه مایع از قفسه سینه و کاهش خطر ابتلا به پلورال افیوژن دوباره رخ می دهد.

 سرطان که به سایر قسمتهای بدن گسترش می یابد (متاستاز). سرطان ریه اغلب به سایر قسمتهای بدن مانند مغز و استخوان گسترش می یابد (metastasizes).

 سرطان که گسترش می یابد، می تواند موجب درد، تهوع، سردرد یا علائم و نشانه های دیگر شود بسته به اینکه کدام عضو آسیب دیده است. هنگامی که سرطان ریه بیش از ریه ها گسترش یافته است، معمولا ندرتا درمان نمی شود. درمان برای کاهش نشانه ها و علائم و کمک به شما برای زندگی طولانی تر در دسترس است.

جلوگیری

راه مطمئن برای جلوگیری از سرطان ریه وجود ندارد، اما شما می توانید خطر خود را کاهش دهید اگر شما:

 سیگار نکشید اگر سیگار نکشید، شروع نکنید با کودکان خود صحبت کنید که سیگار نکشید تا بتوانند از این عامل خطر عمده برای سرطان ریه جلوگیری کنند. در ابتدا گفتگو درباره خطرات سیگار کشیدن کودکان خود را در اوایل شروع کنید تا آنها بدانند چگونه با فشار همکار خود واکنش نشان دهند.

 سیگار نکش. سیگار را ترک کن ترک ریسک سرطان ریه را کاهش می دهد، حتی اگر سال ها دودی دارید. با پزشک خود درباره استراتژیها و کمکهای ترک سیگار صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند. گزینه ها شامل محصولات جایگزین نیکوتین، داروها و گروه های پشتیبانی می باشد.

 اجتناب از دود دست دوم اگر با سیگاری زندگی میکنید یا کار میکنید، او را ترک کنید و از او بپرسید. حداقل، از او بخواهید تا در خارج از آن سیگار بکشد. اجتناب از مناطقی که مردم دود می کنند، مانند کافه ها و رستوران ها و از گزینه های دود رایگان استفاده کنند.

جلوگیری از سرطان شش

 تست خانه خود را برای رادون. سطوح رادون در خانه خود را چک کنید، مخصوصا اگر شما در یک منطقه زندگی می کنید که علت آن رادون است. سطوح رادون بالا می تواند جبران شود تا خانه شما امن تر شود. برای کسب اطالعات در مورد آزمایش رادون، با اداره محلی بهداشت عمومی یا یک فصل محلی انجمن ریه آمریکا تماس بگیرید.

 اجتناب از سرطان در محل کار. اقدامات احتیاطی برای محافظت از خود در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در محل کار انجام دهید. احتیاط های کارفرمای خود را دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر ماسک صورت برای حفاظت به شما داده شود، همیشه آن را بپوشانید. از دکتر خود بپرسید چه کاری می توانید انجام دهید تا از کار خود محافظت کنید. اگر سیگار می کشید خطر ابتلا به عفونت ریه از مواد سرطان زا در محل کار افزایش می یابد.

 یک رژیم غذایی پر از میوه ها و سبزیجات بخورید. یک رژیم سالم با انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید. منابع غذایی ویتامین ها و مواد مغذی بهترین هستند. اجتناب از مصرف دوزهای زیاد ویتامین ها در فرم قرص، زیرا ممکن است مضر باشند. به عنوان مثال، محققان با امید به کاهش خطر ابتلا به این بیماری در افراد سیگاری شدید، مکمل های بتا کاروتن را به آنها دادند. نتایج نشان داد که مکمل ها واقعا خطر ابتلا به سرطان را در افراد سیگاری افزایش دادند.

 

این مطلب را هم بخوانید: سرطان پوست چیست؟ علائم و درمان

 ورزش بیشتر روزهای هفته. اگر ورزش نکنید، به آرامی شروع کنید. بیشتر روزهای هفته را امتحان کنید.

همچنین ببینید

درمان قطعی سرطان پوست، علایم سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟ علائم و درمان ملانوم با طب سنتی و گیاهان دارویی

سرطان پوست – رشد غیر طبیعی سلول های پوست – اغلب بر روی پوست در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *