ونیر کامپوزیت چیست و چه معایبی دارد؟ انواع ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت دندانی (گاهی اوقات به عنوان واسطه های پرسلن یا ورقه های پرسلن دندان ها نامیده می شوند) پوسته های سفارشی از مواد رنگی دندان طراحی شده اند که برای پوشش سطح جلویی دندان ها برای بهبود ظاهر خود طراحی شده اند. این پوسته ها به جلو دندان ها تغییر رنگ، شکل، اندازه و یا طول آنها.

ونیر کامپوزیت چیست
ونیر کامپوزیت چیست

ونیر کامپوزیت

روکش دندان می تواند از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین ساخته شود. روکش های پرسلن مقاوم در برابر لکه ها بهتر از ونیر های رزین و بهتر تقلید نور ویژگی های منعکس کننده دندان های طبیعی است. شما باید در مورد بهترین انتخاب مواد روکش برای شما با دندانپزشک خود بحث کنید.

چه نوع مشکلی دندانپزشکی را حل می کند؟

فنرها به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرند:

 • دندان هایی که تغییر رنگ داده اند – یا به علت درمان کانال ریشه؛ لکه های تتراسایکلین یا داروهای دیگر، fluoride بیش از حد و یا سایر علل؛ یا وجود پرهای رزین بزرگ که دندان را تغییر داده اند
 • دندان هایی که پوشیده شده اند
 • دندان هایی که شکسته یا شکسته اند
 • دندان هایی که از نظر ناهموار، ناهموار یا نامنظم شکل گرفته اند (به عنوان مثال، در آنها حفره ها یا حفره ها وجود دارد)
 • دندان ها با فاصله بین آنها (برای بستن فضای بین این دندان ها)

روش برای ونیر کامپوزیت چیست؟

گرفتن روکش دندان معمولا سه سفر به دندانپزشک نیاز دارد – یکی برای مشاوره و دو نفر برای ساخت و استفاده از ونیرها. یک دندان یا بسیاری از دندانها به طور همزمان میتوانند فرآیند فنری را که در زیر توضیح داده شدهاند انجام دهند.

قرارداد نادیده گرفتن دارایی

 • تشخیص و برنامه ریزی درمان این اولین قدم شامل مشارکت فعال شما می شود. در نتیجه تلاش برای رسیدن به دندانپزشک خود توضیح دهید. در طول این انتصاب، دندانپزشک شما دندان های شما را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که وینرهای دندانی برای شما مناسب هستند و در مورد روند و برخی از محدودیت های آن بحث خواهید کرد. او همچنین ممکن است اشعه ایکس را بگیرد و احتمالا از دهان و دندان ها شما را جذب کند.
 • آماده سازی. برای تهیه یک دندان برای یک روکش، دندانپزشک شما حدود ۱/۲ میلیمتر مینا را از سطح دندان حذف می کند که تقریبا برابر با ضخامت روکش است که به سطح دندان اضافه می شود. قبل از برداشتن مینای دندان، شما و دندانپزشک خود تصمیم می گیرید که نیاز به بی حسی موضعی برای خنثی کردن این منطقه باشد. بعد، دندانپزشک شما مدل یا تصور دندان شما را ایجاد خواهد کرد. این مدل به یک آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود که به نوبه خود روکش خود را ایجاد می کند. معمولا برای دندانپزشک خود ۲-۴ هفته طول می کشد تا فنرها را از آزمایشگاه دریافت کنند. برای دندان های بسیار ناخوشایند، می توان از روکش های دندانی موقت استفاده کرد.

ونیر کامپوزیت

 • پیوند دادن قبل از اینکه روکش دندان به طور دائمی به دندان شما آسیب رسانده شود، دندانپزشک شما به طور موقت آن را روی دندان خود قرار خواهد داد تا رنگ و ابرو خود را بررسی کند. او به طور مکرر روکش را برداشته و برش می دهد تا برای رسیدن به مناسب مناسب، مورد نیاز باشد. رنگ روان کننده را می توان با سایه سیمان مورد استفاده قرار داد. بعد، برای تهیه دندان برای دریافت روکش، دندان شما تمیز خواهد شد، جلا داده می شود و پاره می شود – که باعث می شود دندان ها را برای یک پروسه پیوند قوی تقویت کند. سیمان ویژه روی روکش استفاده می شود و سپس روکش روی دندان شما قرار می گیرد. موقع درستی روی دندان، دندانپزشک شما یک پرتو نور ویژه به روکش دندان اعمال می کند که مواد شیمیایی را در سیمان فعال می کند و باعث می شود تا بسیار سریع و سخت شود. مراحل نهایی شامل حذف هر سیمان بیش از حد، ارزیابی نیش شما و تنظیم هر نهایی در روکش در صورت لزوم است. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد تا یک هفته پس از یک بازدید پیگیری برای بررسی چگونگی لثه ها به حضور روکش خود و دوباره بررسی قرار دادن روکش

مزایای ونیر کامپوزیت چیست؟

فنرها مزایای زیر را ارائه می دهند:

 • آنها یک ظاهر طبیعی دندان دارند.
 • بافت صمغ صحیح چینی را تحمل می کند.
 • روکش های پرسلن مقاوم در برابر لکه هستند.
 • رنگ روکش چینی را می توان انتخاب کرد به طوری که باعث می شود که دندانهای تیره سفیدتر شوند.
 • فنرها یک روش محافظه کارانه برای تغییر رنگ و شکل دندان ارائه می دهند؛ به طور کلی، روکش های معمولی قبل از روش هایی که تاج را انجام می دهند، نیاز به شکل گیری گسترده ای ندارند، اما جایگزین قوی تر و زیبایی بیشتری می کنند.

معایب فنر دندانی چیست؟

ضعف در روکش های دندانی و ونیر کامپوزیت عبارتند از:

 • فرایند برگشت پذیر نیست.
 • فنرها هزینه بیشتری نسبت به پیوند کامپوزیت رزین دارند.
 • فویل های معمولا اصلاح نمی شود اگر آنها تراشه یا کرک.
 • از آنجا که مینای دندان برداشته شده است، دندان شما ممکن است به غذاهای گرم و سرد و نوشیدنی ها حساس تر باشد.
 • فنرها دقیقا با رنگ دندانهای دیگر شما مطابقت ندارند. همچنین، رنگ روکش را نمی توان یک بار در محل تغییر داد. اگر بر روی سفید کردن دندان ها برنامه ریزی کنید، قبل از گرفتن ونیر، باید این کار را انجام دهید.
 • اگر چه احتمالا، فنجان ها می توانند از بین بروند و سقوط کنند. برای به حداقل رساندن احتمال این رخداد، ناخن های خود را نپوشید؛ جواهرات، یخ، یا سایر اشیاء سخت را جویدن کنید و یا در غیر این صورت قرار دادن بیش از حد فشار بر روی دندان های شما.
 • دندان ها با روکش هنوز هم می توانند فساد را تجربه کنند، احتمالا پوشش کامل دندان را با تاج پوشش می دهد.
 • فنرها انتخاب خوبی برای افرادی که دندان های ناسالم دارند (مثلا افرادی که دچار افتادگی یا بیماری لثه فعال می شوند)، دندان های تضعیف شده (در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پر شدن دندان های بزرگ) و یا کسانی که مقدار نامناسب موجود را ندارند مینای دندان بر روی سطح دندان.
 • افرادی که دندان های خود را خم کرده و خرد می کنند، کاندیداهای نامناسب برای ونیر های پرسلن هستند، زیرا این فعالیت ها می توانند باعث می شود تا ونیر ها به صورت تکه تکه شوند.

چه مدت طول می کشد دندانی فنجان آخر؟

فنجان معمولا بین ۷ تا ۱۵ سال است. پس از این زمان، باید ونیرها جایگزین شوند.

آیا فنرهای دندانی نیاز به مراقبت ویژه دارند؟

وینرهای دندانی نیازی به مراقبت خاصی ندارند. همچنان که به طور معمول، دهانشویه ضد عفونی کننده را دنبال کنید، به دنبال روش های بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن، ریختن و شستشو استفاده کنید.

قرارداد نادیده گرفتن دارایی

حتی اگر ونیرهای پرسلن در برابر لکه ها مقاومت داشته باشند، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که غذاهای ناشی از لکه ها و نوشیدنی ها (مثلا قهوه، چای یا شراب قرمز) را اجتناب کنید.

آیا جایگزینی برای فنرهای دندانی و ونیر کامپوزیت وجود دارد؟

بله جایگزینی برای ونیرها شامل باندینگ و تاج است. فنرها یک گزینه متوسط را ارائه می دهند. فنل ها ممکن است برای افرادی که می خواهند شکل دندان های خود را بیش از کمی تغییر دهند – همانطور که با پیوند انجام می شود – بهتر است اما برای داشتن یک تاج کافی نیست.

این مطلب را هم بخوانید »»»» بیماری کیست سینه یا پستان فیبروکیستیک چیست؟

هزینه فنجان چقدر است؟

هزینه های ونیر کامپوزیت بسته به اینکه بخشی از کشور شما در آن زندگی می کنند و درمورد روش خود متفاوت است متفاوت است. به طور کلی، ونیرها در هزینه های بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در هر دندان هزینه دارند. هزینه ونیرها به طور کلی تحت پوشش بیمه نیستند. برای اطمینان، با شرکت بیمه دندانپزشکی خاص خود چک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *