آب مروارید چیست؟

آب مروارید یک لکه نازک چشم درهم است. از آنجا که آنها نور را از عبور از لنز جلوگیری می کنند، آب مروارید به وضوح دیده می شود و حتی می تواند باعث نابودی در طول زمان شود. این بیماری مترقی است، به این معنی که با گذشت زمان بدتر می شود. اغلب موارد در افراد مسن اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات آنها را می توان در جوانان مشاهده کرد.

آب مروارید چیست
آب مروارید چیست

چگونه دید شما توسط آب مروارید آسیب دیده است

 

نور وارد چشم می شود و از طریق لنز عبور می کند. لنز چشم نور را بر روی شبکیه متمرکز می کند که سیگنال های بصری را از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می کند. Clouding از لنز به علت آب مروارید منجر به تار شدن تصاویر شما می بینید. سایر مشکلات چشم نیز می تواند دچار تار شدن دید، اما آب مروارید برخی علائم مشخصی را ایجاد می کند.

علائم آب مروارید:

چشم انداز تار شدن

شایعترین علامت آب مروارید، دیدن تصاویر مبهم در هر فاصله است. افراد ممکن است دیدگاه خود را به عنوان مه، ابر و یا فیلم را توصیف کنند. آب مروارید در طول زمان بدتر می شود و نور کمتری به شبکیه می رسد. این ممکن است به خصوص برای افراد مبتلا به آب مروارید بسیار دشوار است برای دیدن و رانندگی در شب.

 براق شدن

درخشش، یا حساسیت به نور، نشانه دیگری از آب مروارید است. برای یک فرد مبتلا به آب مروارید در نور آفتاب روشن می تواند دشوار باشد. چراغ های داخل خانه ممکن است به نظر می رسد بیش از حد روشن است و یا ممکن است به نظر می رسد آنها را در اطراف آنها. چراغ های جلوی درخشان می توانند در هنگام رانندگی مشکلات ایجاد کنند.

دید دوگانه

دیپل آی یا دو چشم، زمانی که با یک چشم نگاه می کنید، یکی دیگر از علائم آب مروارید است. این همان چیزی نیست که دیالوپی است که ناشی از ناهماهنگی چشمهاست. دید دو دیدار با این بیماری رخ می دهد حتی زمانی که شما فقط از طریق یک چشم نگاه کنید.

 تغییر رنگ

آب مروارید همچنین بر دید رنگ تاثیر می گذارد. بعضی از رنگ ها ممکن است ظاهر شوند و ممکن است چیزهای رنگی زرد یا قهوه ای بدست آورند. این ممکن است در ابتدا متوجه نشود، اما با گذشت زمان، تماشای بین بلوز و بنفش ممکن است دشوار باشد.

دید دوم

پدیده شناخته شده به عنوان دید دوم یکی دیگر از ویژگی های این بیماری است. در این وضعیت، آب مروارید به عنوان یک لنز قوی عمل می کند، به طور موقت توانایی دیدن چیزها را در فاصله ای نزدیک فراهم می کند. افرادی که قبلا عینک خواندن را داشتند، دیگر نیازی به آنها ندارند. با این حال، به عنوان آب مروارید در طول زمان بدتر می شود، این بهبود موقت در نزدیکی چشم انداز ناپدید می شود.

 نسخه جدید

افراد مبتلا به این بیماری اغلب به تغییرات مکرر در عینک های خود و یا لنزهای تماسی نیاز دارند، زیرا بینایی آنها با گذشت زمان از بین می رود.

چه کسی می تواند آب مروارید را بگیرد؟

اکثر این بیماری در افراد مسن رخ می دهد و به روند پیری مربوط می شوند. بیش از نیمی از آمریکاییانی که بیش از ۶۵ سال دارند، آب مروارید دارند. گاهی نوزادان می توانند با این بیماری، به عنوان کاتاراکت مادرزادی شناخته شوند. به ندرت، کودکان می توانند این بیماری را به عنوان یک نتیجه از بیماری یا ضربه به چشم.

علل آب مروارید چیست؟

دقیقا معلوم نیست چرا مردم آب مروارید را دریافت می کنند. پیری یک عامل خطر شناخته شده است. عوامل دیگر که ممکن است نقش مهمی در توسعه این بیماریداشته باشند عبارتند از:

  • سیگار کشیدن
  • مصرف بیش از حد از الکل
  • دیابت
  • تروما به چشم
  • استفاده گسترده از کورتیکواستروئیدها
  • تابش طولانی مدت یا تابش خورشید

چگونه آب مروارید تشخیص داده شود؟

آب مروارید را می توان با آزمایش چشم تشخیص داد. آزمایش چشم شامل یک آزمایش بینایی و بررسی چشم شما با استفاده از میکروسکوپ لامپ شکاف است. دانش آموزان با چشماندازی خاصی انعکاس میدهند تا بتوانند دید خوبی از پشت چشم، جایی که شبکیه و عصب بینایی قرار گرفته اند، فراهم کنند.

عمل جراحی آب مروارید

جراحی برای حذف این بیماری ممکن است لازم باشد، اگر از بین رفتن بینایی مرتبط با عینک و یا لنزهای تماسی قابل اصلاح نیست. جراحی کاتاراکت شامل حذف لنز طبیعی ابری و جایگزینی با لنز مصنوعی است. عملیات معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و بسیار امن و موثر است. برای کسانی که نیاز به عمل جراحی در هر دو چشم دارند، جراحی معمولا در یک چشم بر روی یک چشم انجام می شود.

انواع جراحی کاتاراکت

شایع ترین نوع جراحی آب مروارید به نام phacoemulsification (phaco) شناخته می شود. در این روش، پزشک یک برش کوچک در چشم ایجاد می کند و لنز را با استفاده از امواج اولتراسوند تجزیه می کند. سپس لنز خارج می شود و با یک لنز داخل چشم (IOL) جایگزین می شود. نوع دیگری از جراحی این بیماری جراحی کاتاراکت به نام کاتاراکت نامیده می شود. این روش شامل برش بزرگتر و حذف لنز ابری در یک قطعه است. در اغلب موارد، قرار دادن یک IOL نیاز به عینک های ضخیم و یا لنزهای تماسی را از بین می برد.

نوآوری در جراحی آب مروارید

پیشرفت های جدید در جراحی آب مروارید اجازه می دهد تا روش هایی را که تصحیح دید نزدیک و فاصله، کاهش و یا حتی حذف نیاز به عینک پس از عمل است. عدسی های معمولی “monofocal” تنها بینایی چشمگیر را درست می کنند، بنابراین مردم بعد از عمل جراحی نیاز به عینک خواندن دارند. ایمپلنت به اصطلاح “toric” برای اصلاح آستیگماتیسم در دسترس است. این تصویر نشان دهنده یک لنز در حال توسعه (نشان داده شده در کنار یک آینه) است که ارائه می دهد دید بهتر از رنگ.

چه چیزی پس از جراحی کاتاراکت انتظار می رود؟

پس از جراحی، چشم شما ممکن است دچار خارش و حساسیت به نور در چند روز باشد. ممکن است لازم باشد برای محافظت از یک محافظ یا عینک استفاده کنید و برای سرعت بخشیدن به فرآیند بهبود، ممکن است عضلات بینی تجویز شود. حدودا ۸ هفته طول می کشد تا چشم به طور کامل بهبود یابند حتی اگر تغییرات چشم در مدت کوتاهی پس از جراحی ظاهر شوند. بعد از جراحی، ممکن است هنوز بعد از عمل جراحی چشم برای دید و خواندن فاصله داشته باشید و احتمال دارد که پس از بهبودی چشم، تجویز جدیدی به شما بدهید.

خطرات جراحی کاتاراکت

جراحی آب مروارید معمولا به عوارض ناشی نمی شود. هنگامی که عوارض رخ می دهد، معمولا به عفونت، خونریزی یا تغییرات در فشار چشم مربوط می شود. همه این ها زمانی قابل تشخیص هستند که زود تشخیص داده شوند. خطر جداسازی شبکیه کمی افزایش می یابد و این عوارض نیاز به درمان اضطراری دارد. در بعضی موارد، بافت لنز برای حمایت از IOL پشت سر گذاشته شده است و این بافت در طول زمان می تواند ابری شود و پس از آن آب مروارید ایجاد شود. این می تواند به طور دائم با درمان لیزر تصحیح شود.

آیا باید جراحی آب مروارید داشته باشید؟

برای این بیماری غیرمعمول است که نیاز به حذف فوری دارد، بنابراین شما می توانید وقت خود را برای تصمیم گیری در مورد جراحی بردارید. آب مروارید در طول زمان به آرامی بر روی چشم تاثیر می گذارد، بنابراین ممکن است صبر کنید تا عمل جراحی انجام شود تا عینک دیگر مشکلات بینایی را تصحیح نکند. افرادی که احساس نمی کنند که آب مروارید باعث مشکلات زیادی می شوند ممکن است تصمیم به تعویق انداختن یا جراحی نداشته باشند.

آیا فشار خون باعث سردرد می شود؟

نکات پیشگیری از کاتاراکت

به یاد داشته باشید، گام هایی برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری وجود دارد:

  • سیگار نکشید
  • همیشه در کلاه یا عینک آفتابی در خورشید بپوش
  • دیابت را کنترل کنید.
  • محدود کردن مصرف الکل

 

همچنین ببینید

بیماری های چشم و راه های درمان بیماری های مربوط به چشم را بیشتر بشناسیم

بیماری های چشم و راه های درمان بیماری های مربوط به چشم را بیشتر بشناسیم

بیماری های چشم چیست؟ چشمها اندامهای حساس بدن خود را بیشتر بدن تشکیل می دهند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *