آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی چیست؟ عوارض و درمان آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی همان چیزی است که پزشکان به بیماری خود ایمنی مبتلا می شوند. وقتی سیستم ایمنی بدن شما که از شما محافظت می کند، شروع می شود، شروع به حمله به بافت های بدن خود می کند. این باعث التهاب در مفصل مفاصل شما می شود (سینوویوم). در نتیجه، مفاصل شما ممکن است قرمز، گرم، تورم و دردناک باشد.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی چیست؟
آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی چیست؟

RA روی مفاصل در هر دو طرف بدن، مانند هر دو دست، هر دو مچ یا هر دو زانو، اثر می کند. این تقارن کمک می کند تا آن را جدا از انواع دیگر آرتریت. با گذشت زمان، RA می تواند بر سایر قسمت ها و سیستم های بدن تاثیر بگذارد، از چشم شما به قلب، ریه ها، پوست، رگ های خونی و غیره.

علائم چیست؟

علائم هشدار دهنده RA عبارتند از:

 • درد مشترک و تورم
 • سختی، به خصوص در صبح و یا بعد از مدت طولانی شما نشسته است
 • خستگی

آرتریت روماتوئید برای همه متفاوت است. برای برخی، علائم مفصلی در طی چند سال به تدریج اتفاق می افتند. در دیگران، ممکن است به سرعت در برود

برخی افراد ممکن است آرتریت روماتویید را برای مدت کوتاهی داشته باشند و پس از آن به بهبودی برسند، بدین معنا که علائم ندارند.

چه کسی مبتلا به آرتریت روماتوئید می شود؟

هر کسی می تواند RA را دریافت کند این حدود ۱٪ از آمریکایی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری در زنان ۲ تا ۳ برابر بیشتر از مردان است، اما مردان تمایل به علائم شدیدتری دارند.

معمولا در سن متوسط شروع می شود؛ اما کودکان جوان و سالخوردگان نیز می توانند آن را دریافت کنند.

چه چیزی باعث آن می شود؟

پزشکان علت دقیق را نمی دانند به نظر می رسد چیزی به سیستم ایمنی بدن منجر شود که به مفاصل شما حمله کند و گاهی اوقات سایر اعضای بدن. بعضی از کارشناسان تصور می کنند یک ویروس یا باکتری ها ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تغییر دهند و این باعث می شود که شما به مفاصل شما حمله کند. نظریه های دیگر نشان می دهد که در برخی افراد سیگار کشیدن ممکن است به آرتریت روماتوئید منجر شود.

بعضی از الگوهای ژنتیکی ممکن است بعضی از افراد احتمال بیشتری برای دریافت RA نسبت به دیگران داشته باشند.

چگونه بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

سلول های سیستم ایمنی از خون به مفاصل و بافتی که آنها را خط می گذارند حرکت می کنند. این سینوویوم نامیده می شود. وقتی سلول ها وارد می شوند، التهاب ایجاد می کنند. این باعث می شود که تورم مفصلی شما به عنوان مایع در داخل آن ایجاد شود. مفاصل شما دردناک، متورم و گرم به لمس می شوند.

با گذشت زمان، التهاب غضروف، یک لایه بافتی از بافتی که در انتهای استخوان های شما پوشانده می شود، خراب می شود. همانطور که غضروف را از دست می دهید، فضای بین استخوان های شما محدود می شود. با گذشت زمان، آنها می توانند در برابر یکدیگر قرار بگیرند و یا جای خود را از دست بدهند. سلول هایی که سبب التهاب می شوند نیز باعث ایجاد مواد مغذی می شوند که به استخوان ها آسیب می رساند.

التهاب در RA می تواند گسترش و اعمال بدن و سیستم را در سراسر بدن خود، از چشمان شما به قلب، ریه ها، کلیه ها، رگ های خونی و حتی پوست شما.

چگونه پزشکان تشخیص آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی؟

هیچ آزمایش واحد وجود ندارد که نشان دهد آیا شما دارای RA هستید. پزشک شما به شما یک بررسی می دهد، از شما در مورد علائم شما سوال می کند و احتمالا انجام اشعه ایکس و آزمایش خون.

آرتریت روماتوئید از ترکیبی از موارد تشخیص داده می شود از جمله:

 • محل و تقارن مفاصل دردناک، به خصوص اتصالات دست
 • سفتی مشترک در صبح
 • ضربه و اندام تحت پوست (گره های روماتوئید)
 • نتایج اشعه ایکس و آزمایش خون

آزمایش خون

علاوه بر بررسی مشکلات مشترک، پزشک شما همچنین برای انجام تشخیص RA، آزمایش خون را انجام می دهد. او می خواهد به دنبال:

آنمی: افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است تعداد کمی از گلبول های قرمز را داشته باشند.

پروتئین واکنش C (CRP): سطح بالا نیز علائم التهاب است.

برخی از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید همچنین ممکن است یک آزمون آنتی بادی ضد انسدادی مثبت (ANA) داشته باشند که نشان دهنده‌ی بیماری خود ایمنی است، اما آزمایش مشخص نیست که بیماری های خود ایمنی چیست.

تست آنتی بادی سیترولین سیکل (anti-CCP): این تست خاص تر برای آنتی بادی های ضد CCP مورد بررسی قرار می گیرد که نشان می دهد شما ممکن است فرم تهاجمی تر آرتریت روماتوئید داشته باشید.

میزان رسوب دهی اریتروسیت (ESR): میزان خون شما در پایین لوله آزمایش چقدر سریع است که نشان می دهد التهاب در سیستم شما وجود دارد.

عامل روماتوئید (RF): اغلب، اما نه همه، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید این آنتی بادی را در خون دارند؛ اما این می تواند در افرادی که RA ندارند نشان داده شود.

چگونه درمان می شود؟

درمان شامل داروها، استراحت، ورزش و در برخی موارد، جراحی برای صدمه زدن به مفصل مفصلی است.

گزینه های شما به چند مورد بستگی دارد، از جمله سن، وضعیت کلی، تاریخچه پزشکی و چگونگی پرونده شما.

داروها

بسیاری از داروهای آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی می توانند درد مفاصل، تورم و التهاب را کاهش دهند. بعضی از این داروها بیماری را مهار یا مهار می کنند.

داروهایی که درد و سفتی مفصلی را کاهش می دهند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی، مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن
 • تسکین دهنده درد که روی پوستتان مالش دهید
 • کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون
 • داروهای ضدافسردگی

پزشک شما همچنین می تواند داروهای قوی خود را به نام داروهای ضد رماتیسم اصلاح کننده بیماری (DMARDs) به شما بدهد. آنها با دخالت در سیستم ایمنی بدنشان یا ممانعت از حمله آنها به مفاصل شما کار می کنند.

DMARD های سنتی اغلب درمان اولیه برای RA هستند:

 • Hydroxychloroquine (Plaquenil) که برای درمان مالاریا ایجاد شد
 • متوترکسات (Rheumatrex، Trexall) که برای اولین بار برای درمان سرطان طراحی شده بود
 • Leflunomide (Arava)
 • سولفاسالازین (آزولیدین)

اصلاح کننده های واکنش زیستی منبعی از پروتئین ها در ژن های انسانی هستند. آنها گزینه ای هستند اگر RA شما شدیدتر باشد یا اگر DMARD ها کمک نکنند. شما حتی ممکن است بیولوژیک و DMARD را با هم بیاورید. دکتر همچنین می تواند به شما یک biosimilar به شما بدهد. این داروهای جدید کپی نزدیکترین نسخه از بیولوژیک هستند که هزینه کمتری دارند. زیست شناسان مورد تایید برای RA عبارتند از:

 • Abatacept (Orencia)،
 • Adalimumab (Humira)، Adalimumab-atto (Amjevita)
 • Anakinra (Kineret)
 • کاروتولیزومب (Cimzia)
 • Etanercept (Enbrel)، Etanercept-szzs (Erelzi)
 • Golimumab (Simponi و Simponi Aria)
 • Infliximab (Remicade)، Infliximab-Dyyb (Inflectra)
 • ریتوکسیماب (Rituxan)
 • سرلیومب (کوثرا)
 • توکلیزوماب (Actemra)
 • Tofacitinib (Xeljanz)

چرا استراحت و ورزش برای RA اهمیت دارد؟

شما باید فعال باشید، اما شما همچنین باید خودتان را بسوی خود تغییر دهید. در طول زلزله، زمانی که التهاب بدتر می شود، بهتر است که مفاصل خود را بسوزانید. با استفاده از یک نخ دندان یا مفصل می تواند کمک کند.

هنگامی که التهاب کاهش می یابد، ایده خوبی برای ورزش است. این مفاصل شما انعطاف پذیر است و عضلات را که آنها را احاطه کرده است تقویت می کند. فعالیت های کم اثر مانند پیاده روی سریع و شنا و کشش ملایم می تواند کمک کند. ممکن است بخواهید در ابتدا با یک درمانگر فیزیکی کار کنید.

وقتی جراحی مورد نیاز است؟

هنگامی که آسیب مفصلی از آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی شدید شد، جراحی ممکن است کمک کند.

استئوآرتریت یا آرتروز چیست؟

آیا درمان وجود دارد؟

اگرچه برای آرتریت روماتوئید درمان نمی شود، درمان زودهنگام، تهاجمی به جلوگیری از ناتوانی کمک می کند و شانس خود را برای بهبودی افزایش می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *