لیزیک و لازک چشم چیست؟ شرایط و هزینه عمل لیزیک

لیزیک که برای لیزر in-situ keratomileusis است، عمل جراحی محبوب است که برای اصلاح بینایی در افرادی که دچار کمرنگ شدن، دوربینی یا آستیگماتیسم هستند، استفاده می شود.

تمام جراحی های تصحیح لیزر چشم با تغییر شکل قرنیه، قسمت جلویی چشم چشم عمل می کنند، به طوری که نور که از طریق آن عبور می کند به درستی روی شبکیه چشم واقع در پشت چشم تمرکز دارد. لیزیک یکی از انواع روش های مختلف جراحی است که برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود.

لیزیک و لازک چشم چیست
لیزیک و لازک چشم چیست

چه مزایای جراحی چشم لیزیک چیست؟

LASIK مزایای بسیاری دارد از جمله:

 • این بیش از ۲۵ سال بوده است و کار می کند! تصحیح بینایی را تصحیح می کند. در حدود ۹۶٪ بیماران بعد از لیزیک چشم انداز مورد نظر خود را می بینند. یک پیشرفت می تواند بیشتر این تعداد را افزایش دهد.
 • لیزیک با درد بسیار کم به علت قطره های خفیف استفاده می شود.
 • چشم انداز تقریبا به روز بعد از لیزیک اصلاح می شود.
 • پس از لیزیک هیچ پیوند یا بخیه نیاز نیست.
 • تنظیمات می تواند سال ها پس از LASIK به منظور بهبود دید بهتر، در صورت تغییر بینایی در حالی که شما سن است.
 • پس از استفاده از لیزیک، اکثر بیماران کاهش چشمگیری در عینک و یا وابستگی لنزهای تماسی دارند و بسیاری از بیماران دیگر به آنها نیاز ندارند.

معایب جراحی چشم لیزیک چیست؟

علیرغم مزایا، برخی از معایب به عمل جراحی چشم لیزیک وجود دارد:

 • لیزیک از نظر فنی پیچیده است. مشکلات ناگهانی ممکن است رخ دهد هنگامی که پزشک ایجاد فلپ که می تواند به طور چشمگیری بر روی بینایی تاثیر می گذارد. این یک دلیل برای انتخاب یک جراح است که بسیار با تجربه در انجام این جراحی ها است.
 • لیزیک به ندرت می تواند از بین بردن “بهترین ” بینایی ایجاد کند. بهترین بینایی شما بالاترین درجه بینایی است که در هنگام پوشیدن مخاطبین یا عینک های خود به دست آورده اید.

عوارض جانبی بالقوه جراحی چشم لیزیک چیست؟

برخی از بیماران در اولین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی چشم لیزیک احساس ناراحتی می کنند. سایر عوارض جانبی، اگر چه نادر، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تابش خیره کننده
 • مشاهده هاله در اطراف تصاویر
 • رانندگی سخت در شب
 • بینایی نوسان
 • چشم های خشک

چگونه باید برای جراحی چشم لیزیک آماده شویم؟

قبل از جراحی چشم لیزیک، شما با یک هماهنگ کننده یا جراح چشم ملاقات خواهید کرد که درباره چگونگی انتظار در طول و بعد از عمل می پردازد. در طول این جلسه، تاریخ پزشکی شما ارزیابی خواهد شد و چشمان شما به طور کامل بررسی خواهد شد. آزمایشهای اولیه ممکن است شامل اندازه گیری ضخامت قرنیه، انکسار، نقشه برداری قرنیه، فشار چشم و انقباض تومور باشد. هنگامی که از طریق ارزیابی اولیه رفته اید، با جراح ملاقات خواهید کرد که به هر سوالی که ممکن است دارید پاسخ دهید. بعدا می توانید یک قرار ملاقات برای این فرایند برنامه ریزی کنید.

اگر شما از لنزهای تماسی استفاده می کنید، باید حداقل سه هفته قبل از ارزیابی خود آنها را بپوشانید. دیگر انواع لنزهای تماسی نباید برای حداقل سه روز قبل از ارزیابی مورد استفاده قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که عینک هایتان را به جراح آورده و تجویز تجدید نظر را بررسی کنید.

در روز عمل جراحی، قبل از رفتن به پزشک و صرف مصرف داروهای تجویزی خود، غذای سبک را بخورید. آرایش چشم را مصرف نکنید و یا هیچ وسیله جانبی بزرگ در موهای خود ندارید که با قرار دادن سرتان تحت لیزر موثر باشد. اگر صبح احساس خوبی نداشته باشید، به دفتر دکتر مراجعه کنید تا مشخص شود آیا این روند باید به تعویق بیفتد یا خیر.

چه اتفاقی می افتد در جراحی چشم لیزیک؟

در طول عمل جراحی چشم لیزیک، یک دستگاه به نام میکروکراتوم یا لیزر فموتوسجد برای ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه استفاده می شود. سپس فلاپ قرنیه بدون درد زخم برداشته می شود و بافت دیگر قرنیه با استفاده از لیزر دیگر تغییر می یابد. پس از آنکه قرنیه تغییر شکل داده شد به طوری که می تواند به درستی روی نور شبکیه تمرکز کند، فلاپ قرنیه دوباره جای خود را می گیرد و عمل جراحی کامل می شود.

LASIK در حال انجام است در حالی که بیمار تحت بیهوشی موضعی در قالب قطره چشم (بدون عکس، بدون سوزن) انجام می شود و معمولا برای تکمیل حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. بیماران ممکن است همچنین آرام بخش ملایم را درخواست کنند. برنامه ریزی کنید تا کسی پس از جراحی به شما رانندگی کند.

پس از جراحی چشم لیزیک چطور باید انتظار داشته باشم؟

چشمان شما به طور موقت خشک می شوند، گرچه آنها اینطور احساس نمی کنند. پزشکتان به شما اجازه می دهد قطره چشم تجویز شده را برای پیشگیری از عفونت و التهاب و پلک های چشم خود برای حفظ چشم خود را مرطوب. این قطره ها ممکن است هنگام استفاده از آنها دچار سوختگی یا تار شدن دید چشم شما شوند. از قطره های چشم که توسط پزشک چشم شما تایید نشده استفاده نکنید.

درمان پس از جراحی چشم لیزیک معمولا بسیار سریع اتفاق می افتد. چشم انداز ممکن است برای روز اول تار و تار باشد، اما اکثر بیماران متوجه بهبود دید در چند روز از عمل جراحی می شوند.

پیگیری خاص پس از جراحی از یک جراح به دیگری متفاوت است. شما برای ارزیابی ۲۴-۴۸ ساعت بعد از جراحی چشم لیزیک و همچنین در فواصل منظم در طی شش ماه اول، به پزشک مراجعه خواهید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *