بیماری های چشم و راه های درمان بیماری های مربوط به چشم را بیشتر بشناسیم

بیماری های چشم چیست؟ چشمها اندامهای حساس بدن خود را بیشتر بدن تشکیل می دهند. در حقیقت بخش بسیار بیشتری از مغز به چشم انداز نسبت به شنیدن، طعم، لمس یا ترکیب بوی اختصاص داده شده است. ما تمایل داریم بینایی را به عهده بگیریم؛ با این حال زمانی که مشکلات بینایی ایجاد می شود، اکثر ما همه چیز را در قدرت ما انجام خواهیم داد تا بینایی ما را به حالت عادی بازگردانیم.

بیماری های چشم و راه های درمان بیماری های مربوط به چشم را بیشتر بشناسیم
بیماری های چشم و راه های درمان بیماری های مربوط به چشم را بیشتر بشناسیم

شایع ترین انواع بیماری های چشم عبارتند از اشتباهات refraction – این که چگونه اشعه های نور در داخل چشم متمرکز می شوند تا تصاویر را به مغز انتقال دهند . نزدیکی نزدیک ، دوربینی و آستیگماتیسم نمونه هایی از اختلالات انکساری هستند و اغلب زمانی اتفاق می افتند که چشم ها به طور خلاصه سالم باشند. خطاهای انکساری معمولا با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری مثل لیزیک قابل تصحیح هستند. بیماری های چشم

سایر مشکلات بینایی ممکن است مربوط به بیماری چشم باشد. جداسازی شبکیه ، دژنراسیون ماکولا ، آب مروارید و گلوکوم ، اختلالات چشم چشم و دستگاه های پردازش آن است. این مشکلات می تواند منجر به تار شدن یا ناتوانی دید. اهداف درمان بستگی به بیماری چشم دارند و ممکن است شامل بازگرداندن بینایی، از بین رفتن بینایی و حفظ بینایی باقی بمانند .

در اینجا توصیف مشکلات دید مشترک است.

نزدیکی، دورویی

نزدیکی و دوربینی باید با چشمانداز تصاویر در تمرکز بر روی پشت چشم که در آن ۱۰ لایه بافت عصبی ظریف، شبکیه را تشکیل می دهند. تصاویری که روی شبکیه تمرکز نکنند، ظاهری تار نشان می دهند. تصاویر دورتر از شبکیه متمرکز می شوند، ظاهر می شوند. نزدیک بینی یکی از بیماری های چشم است.

نزدیکی نزدیک یا نزدیک بینی نزدیک به ۳۰٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. این نتیجه تصاویری است که در مقابل شبکیه متمرکز شده اند نه بر روی آن، بنابراین اشیاء دور به نظر می رسد مبهم است. یک فرد ناشناس که بینایی خود را تصحیح نکرده، یک کتاب نزدیک به چشم را در هنگام خواندن نگه می دارد و باید جلوی کلاس یا سینما را ببیند تا به وضوح ببیند. این وضعیت در خانواده ها اتفاق می افتد و به طور مساوی بر مردان و زنان تاثیر می گذارد، معمولا در دوران کودکی ظاهر می شود و در ۲۰ سالگی تثبیت می شود.

دوربینی ، یا دوربینی، مخالف نزدیک بینی است. چشم هایپرتوپی تصاویر کمی در پشت شبکیه تمرکز می کنند و باعث می شود که اشیای نزدیک در تاریکی ظاهر شوند. کودکان ممکن است در دوران کودکی از نظر دور کمر خفیفی رشد کنند و ابرو به اندازه بزرگسالان برسد. آیا میدانستید که چشم در دوران کودکی رشد می کند؟ طول چشم (از جلو به عقب) تقریبا یک سوم بین تولد و سن پنج است.

آستیگماتیسم

اشعه های نور ورودی به چشم ابتدا از قرنی روشن عبور می کنند.به طور شگفت انگیز، تقریبا دو سوم قدرت تمرکز چشم در طول سطح جلویی آن (فیلم اشک آور یا قرنیه) رخ می دهد.قرنیه طبیعی باید یک کانال نیمه کروی شبیه یک بیس بال داشته باشد.این اجازه می دهد که چشم یک تصویر متمرکز ایجاد کند.اگر قرنیه مرکزی متقارن و یکنواخت نباشد، ما می گوییم این «آستیگماتیسم» است. آستیگماتیسم یکی از بیماری های چشم است.

آستیگماتیسم  که اغلب همراه با نزدیک بینی یا دوربینی است، زمانی رخ می دهد که قرنیه روشن دارای انحنای غیر گردشی است – بیشتر شبیه قاشق چای یا فوتبال.به همین دلیل، چشم فاقد یک نقطه تمرکز است.افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم هستند ممکن است الگوی بینایی تصادفی و ناسازگار داشته باشند، در حالیکه برخی از اشیاء واضح و دیگران تار می شوند.دفعه بعد شما برخی از وسایل نقره ای براق را نگه دارید، بازتاب خود را در یک قاشق سوپ به آنچه که توسط قاشق چای خوری تولید می شود، مقایسه کنید – این آستیگماتیسم است!آستیگماتیسم معمولا از هنگام تولد وجود دارد، اما گاهی اوقات بعد از آن در زندگی شناخته نمی شود.بیشتر آستیگماتیسم کاملا قابل تصحیح استهمچنین، با گذشت زمان تغییرات زیادی می کند.

Presbyopia

نزدیک دید نیاز به تمرکز یا مسکن دارد. مقدار تقریبی قدرت تمرکز در طول زندگی کاهش می یابد. Presbyopia چشم دچار تاری دید در فاصله خواندن طبیعی در کسی است که با چشم انداز دید دیگر طبیعی (با یا بدون گاز) است. این اتفاق می افتد زمانی که چشم تمرکز ناکافی برای خواندن و سایر کارهای نزدیک را ایجاد می کند. Presbyopia معمولا در سن ۴۰ سالگی شروع می شود و دلیل آن است که اکثر افراد مسن بر روی عینک خواندن تکیه می کنند. عینک های Bifocal اجازه می دهد تا کاربر را به دیدن اشیاء به وضوح در نزدیکی و دور.

جداشدگی شبکیه

اشعه های قابل مشاهده نور تصاویری را می سازند که به مغز می رسند.به منظور انجام این کار شبکیه سیگنال نور را به یک ضربان عصبی تبدیل می کند.شبکیه را به عنوان تصویر زمینه ابریشمی که داخل داخل چشم قرار دارد، در نظر بگیرید.بر خلاف تصویر زمینه، با این حال، هیچ چسب وجود دارد.سوراخ کوچک در مناطقی که شبکیه به شدت نازک و آسیب دیده است، می تواند توسعه یابد.اگر این اتفاق بیفتد، شیشه مایع روشن که پر از چشم است، می تواند در پشت شبکیه نفوذ کند و باعث می شود تصویر زمینه از بین برود.این جدا شدن شبکیه است.

اگرچه شبکیه جدا شده دردناک نیست، اما یک وضعیت پزشکی فوری است.اگر شبکیه به سرعت به دیواره چشم مجددا وصل شود، سلول های شبکیه گرسنگی و کوری دائمی می تواند منجر شود.عوامل خطر برای جداسازی شبکیه عبارتند از: بیماری های چشم

 • کوتاه مدت یا شدید
 • جراحی قبلی چشم و یا آسیب
 • انزوای شبکیه قبلی
 • لاغری به ارث برده از بافت شبکیه

کور رنگی

کوررنگی بیشتر شایع ترین اختلال سلول های فتوای گیرنده نور حساس به شبکیه است که به اشعه های نور رنگی مختلف پاسخ می دهد.دو نوع فوتورزپتور وجود دارد:

 • مخروط ها در نور روشن کار می کنند
 • میله ها در بهترین حالت کار می کنند

هر فتوترپتور تولید کننده رنگدانه هایی است که به رنگ های خاصی از نور پاسخ می دهند.

بینایی رنگ در صورتی رخ می دهد که رنگدانه ها در آن وجود نداشته و یا در معرض ناسازگاری باشند یا اگر به طول موج های غلط پاسخ دهند.

شما احتمالا دیده اید که چگونه رنگ رنگ در فروشگاه سخت افزاری مخلوط می شود.دید دید رنگ به همان شیوه کار می کند زیرا نور مرئی ترکیبی از اشعه های نور (طول موج های مختلف) است.مشکلات ادراک رنگ اغلب در مردان رخ می دهد که ۸٪ جمعیت مرد را تحت تأثیر قرار می دهند.زنان به حامل این صفات تمایل دارند.این بسیار نادر است که کسی کاملا کور باشد، یعنی قادر به دیدن سایه خاکستری است. بیماری های چشم

شب کوری

کوری شبانه – دشوار دیدن در نور کم – زمانی رخ می دهد که سلول های فتوگرامتر میله ای شروع به خراب شدن می کنند. میله ها در نور کم کار می کنند. اشکال مختلف شب کوری وجود دارد ، اما ممکن است با این شرایط مرتبط باشد:

 • اختلال کبدی
 • کمبود ویتامین A
 • بیماری ارثی از شبکیه، مانند رتینیت pigmentosa
 • آب مروارید

خستگی چشم

چرت زدن می تواند به سادگی از بیش از حد چشم خود برای طولانی مدت رخ دهد.چشم بیمار ناراحتی است که می تواند به علت یک مشکل انکساری غیرقابل اصلاح باشد.این مشکل بینایی معمول ممکن است در حالی که شما در حال انجام فعالیت های بصری دور مانند رانندگی و یا تماشای فیلم و یا در وظایف نزدیک، مانند خواندن و استفاده از کامپیوتر است.

علائم شناخته شده ای از آفتاب سوختگی عبارتند از:

 • سردرد
 • سوزش
 • خستگی چشم
 • یک احساس کشنده

چشم ها به سرعت از بین می روند، اگر چشم ها فرصتی برای استراحت یا مشکل رفلکس حل شوند.تمرکز طولانی مدت می تواند منجر به ایجاد آفتاب، مانند کار در ساعت کامپیوتر شود.کودکان توانایی تمرکز بسیار بالایی دارند.چگونه کودک شما همیشه می شنوید هنگام بازی کردن بازی های ویدئویی شکایت از چشمی را می شنوید؟

اگر عینکهای تجویزی را مصرف میکنید، ممکن است در معرض آفتاب تکراری نشانه ای باشد که شما نیاز به عینک تازه یا نسخه جدید دارید. تمرینات چشم و یا استراحت چشم هر ساعت کمک می کند تا از بین رفتن چشم، به ویژه در هنگام کار با کامپیوتر کمک می کند.

دیگر شرایط چشم که به مشکلات چشم انداز منجر می شود

دیگر شرایط چشم وجود دارد که در درجه های مختلف به درمان های پزشکی و جراحی پاسخ می دهند. شایع ترین این مشکلات چشم عبارتند از:

 • آب مروارید
 • کنجنکتیویت یا چشم صورتی
 • گلوکوم
 • چشمهای متقابل یا بیرون از بدن (استرابیسم)
 • چشم تنبل (آمبلیوپی)
 • دژنراسیون ماکولا

آب مروارید

لنز چشم انسان فوکوس می کند به طوری که شما می توانید اشیا را به وضوح در فاصله های مختلف را ببینید. در حدود یک سوم قدرت تمرکز چشم کمک می کند و برای چشم انداز روشن باید شفاف باشد. ابری شدن لنز به نام آب مروارید است .همانطور که سن ما، آب مروارید، نور را به چشم وارد می کند یا نور را تحریک می کند و ما یک تیزهوش مداوم، بی درد و بی نظیر از بینایی را تجربه می کنیم، به طوری که ما از طریق غبار نگاه می کنیم.دید آب مروارید ممکن است در نور کم حساس باشد.درخشش یک مشکل رایج برای بیماران مبتلا به آب مروارید است که باید در شب رانندگی کنند.

آب مروارید عامل اصلی نابینایی است که بیش از ۲۰ میلیون مورد در سراسر جهان را شامل می شود.جراحی آب مروارید اغلب انجام جراحی در ایالات متحده با حدود ۳ میلیون روش انجام شده در هر سال است.جراحی تقریبا در هر مورد به طور موفقیت آمیز از بین بردن بینایی ناشی از آب مروارید بازگشته است.هنگامی که لنز ابری برداشته می شود، جراح یک لنز مصنوعی شفاف را بکار می گیرد تا جای خود را بگیرد.

کنجنکتوییت

ملانوسیت – غشای مرطوب و شفاف که چشم و پلک داخلی شما را پوشش می دهد می تواند به دلایل مختلف باعث التهاب شود. اکثر موارد مبتلا به ملتحمه (معمولا به نام چشم صورتی) یک دوره قابل پیش بینی را اجرا می کنند و التهاب معمولا چند روز طول می کشد.اگرچه ملجنسیتیک عفونی می تواند بسیار مسری باشد، اما به ندرت جدی است و معمولا اگر به سرعت تشخیص داده شود و به سرعت درمان شود، به طور چشمگیری دچار آسیب دیدگی نمی شود. بیماری های چشم

اشکال متعددی از ملانونت های عفونی وجود دارد:

 • کونژوتیکیت باکتری معمولا آلوده به هر دو چشم است و باعث تخلیه سنگین و موکوس می شود.این با قطرات چشم آنتی بیوتیک درمان می شود.
 • conjunctivitis ویروسی معمولا در یک چشم شروع می شود، باعث اشک و اشک ریختگی آب می شود. چشم دیگر چند روز بعد دنبال می شود؛ مانند یک سرماخوردگی ، این عفونت بدون درمان بهبود می یابد.
 • چشم های نوزادان نئوناتوموم یک نوع حاد نادر از ملکوتیت در نوزادان تازه متولد شده است . عفونت از مادر در حین زایمان به دست می آید. برای جلوگیری از آسیب دائمی چشم و نابینایی، باید توسط دکتر بلافاصله درمان شود. این نوزادان ممکن است در سایر نقاط، مانند ریه ها ، عفونت داشته باشند.

گلوکوم

بیش از ۲ میلیون آمریکایی بزرگسال از گلوکوم رنج می برند و این باعث می شود که یکی از علل اصلی از دست دادن بینایی برگشت ناپذیر باشد .انواع گلوکوم عبارتند از:

 • گلوکوم زاویه باز (COAG) که ۹۰ درصد از همه موارد در ایالات متحده را تشکیل می دهد، معمولا در سن میان سن ظاهر می شود و به نظر می رسد مولفه ژنتیکی آن باشد.
 • گلوکوم حاد بسته شده کمتر از ۱۰٪ موارد گلوکوم را تشکیل می دهد، اما ممکن است به سرعت رخ دهد، کاملا دردناک باشد و نیازمند مراقبت پزشکی فوری است.
 • گلوکوم ثانویه با سایر بیماری های چشم یا بیماری های پزشکی، ضعف چشم و یا استفاده از داروهای استروئیدی همراه است.

بیماری های چشم

پزشکان اغلب به گلوکوم زاویه باز معروف به عنوان «دزد خاموش چشم» مراجعه می کنند، زیرا به تدریج به دزدی بینایی می آید.آسیب به لایه های عصبی ظریف شبکیه ناشی از فشار بالا در داخل چشم است.اکثر بیماران مبتلا به COAG هیچ نشانه ای ندارند و می توانند قبل از تشخیص، از بین بروند.بررسی منظم چشم معمولا شامل اندازه گیری فشار چشم و سایر آزمایشات برای تشخیص گلوکوم می باشد.متأسفانه، نیمی از همه آمریکایی ها با فشار چشم بالا از این مشکل بی اطلاع هستند. بیماری های چشم

اگر درد ناگهانی و شدید در چشم شما، بینایی تاریک یا هاله های رنگین کمان – همراه با سردرد، تهوع یا استفراغ وجود داشته باشد؛ و یک دانش آموز بزرگ غیر واکنشی – ممکن است یک حمله گلوکوم حاد بسته شده باشد. اگر بدون درمان باقی بماند، گلوکوم زاویه بسته حاد می تواند به عصب بینایی آسیب برساند که تصاویر بصری را از چشم به مغز منتقل می کند و موجب کوری غیر قابل برگشت می شود.

گلوکوم ثانویه نتیجه یک بیماری چشم دیگر یا اختلال طبی است، از جمله موارد زیر است:

 • یووییت (التهاب چشم داخلی)
 • صدمه چشم
 • خونریزی داخل چشم
 • تومور چشم (بسیار نادر)
 • دیابت (گلوکوم نئووسکسی)
 • مشکلات مادرزادی
 • آب مروارید بسیار بالغ
 • داروهای استروئید

افراد مبتلا به دیابت حساسیت به گلوکوم نئوواسکولار دارند، به ویژه شکل شدید گلوکوم ثانویه ناشی از تکثیر غیر طبیعی عروق خونی.گلوکوم مادرزادی یک مشکل نادر در نوزادان است و نیازمند جراحی برای حفظ بینایی است.

دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون مغزی علت اصلی از دست دادن بینایی در ایالات متحده است، با میلیون ها آمریکایی سالمند که نشانه ای از اختلال را نشان می دهند. از آنجا که علائم معمولا در افراد زیر ۵۵ سال دیده نمی شود، اختلال با دژنراسیون ماکولوی مرتبط با سن (AMD) دقیق تر می شود.

از آنجاییکه ماکولا قسمت مرکزی شبکیه است، AMD روی دید مرکزی تاثیر می گذارد، دیدگاه دقیق شما برای رانندگی، خواندن و کارهای نزدیک مانند دوختن نیاز دارد.اگر به یک عکس نگاه کردید، نمیتوانید وسط تصویر را مشاهده کنید، اما هنوز می توانید لبه ها را ببینید (دید محیطی حفظ شده).این اختلال در دو صورت، خشک و مرطوب رخ می دهد.فرم مرطوب کننده معمولی AMD نیازمند توجه فوری پزشکی است.هر تاخیری در درمان ممکن است باعث از بین رفتن دید مرکزی شما شود. بیماری های چشم

چشمهای متقاطع، چشمهای دیواره ای (استابریسم) و چشم های لاز (آملیوپی)

همانطور که کودک شما رشد و توسعه می کند، چشمان خود را نیز می بینید. در طی چند ماه اول زندگی، یک نوزاد دید تیز و واضح ندارد. پس از آن، مکانیسم های تمرکز چشم و حرکات چشم به سرعت به عنوان چشم و مغز دستگاه بصری را توسعه می دهد. در حدود سن ۶ ماه، هر دو چشم باید همواره با هم کار کنند، به شما اجازه می دهد تا کودک شما را به دیدن اهداف نزدیک و دور. چشمان نوزاد باید هم تراز شوند، هر دو به همان شیء نگاه می کنند.

با این حال، در بعضی از شرایط چشم به نظر نمی رسد با هم کار کنند.یک چشم ممکن است تمایل داشته باشد تا در برخی یا همه زمانها به داخل یا خارج حرکت کند.ارزیابی فوری توسط متخصص چشم برای تعیین اینکه آیا هر مشکوک مشکوک به علت عدم تعادل عضلانی یا یک مشکل چشم درونی است که با بینایی خوب مواجه می شود، ضروری است.

به سادگی اظهار داشت، چشم پزشک باید تعیین کند که چقدر چشم هر چشم و چرا چشم به طور مستقیم ظاهر نمی شود.والدین به این نکته رضایت خواهند داد که امتحان دکتر چشم را می توانید بدون هیچ گونه کمک از کودک پیدا کنید!هر گونه مشکلی که شناسایی می شود باید به منظور حفظ بینایی خوب در هر دو چشم باشد.ناهماهنگی چشم نیز ممکن است در نتیجه موارد زیر باشد:

 • تروما تولد
 • آسیب مغزی
 • فلج مغزی
 • توسعه بدنی مادرزادی
 • مشکلات عصبی
 • خطای انکساری – نیاز ناشناخته برای عینک در یک یا هر دو چشم
 • هیدروسیفالی

استراحت

اصطلاح پزشکی برای چشمهای ناهموار، استریبیزم است.شش عضلات مختلف وجود دارد که به هر چشم متصل می شوند تا به نوبه خود چرخانده شود.چشمها ممکن است مستقیما به نظر نرسند چرا که یک یا چند عضله بیش از حد کشیدن یا عضلات دیگر ضعیف هستند.اگر چشم ها به سمت داخل به سمت «چشم های متقاطع» بروند، ما آن را ایزوتروپی می نامیم.اگر آنها به سمت چپ «چشمهای دیواری» به سمت چپ تبدیل شوند، این وضعیت عادت زده شده است.درمان های مختلفی برای استریبیزم بسته به علت خاص وجود دارد.بعضی از موارد با جراحی عضلانی چشم مدیریت می شود، بعضی دیگر به عینک نیاز دارند. بیماری های چشم

آملیوپیا (چشم بیچاره)

اگر استرابیسم به یک بالغ اتفاق می افتد، شاید پس از یک ضربه به سر و یا پس از سکته مغزی ، فرد احتمال دارد که دو چشم را تجربه کند . دید دوگانه اتفاق می افتد به این دلیل که دو چشم به تصاویر مختلف نگاه می کنند. در یک نوزاد یا یک کودک، مغز تصاویر دوگانه را تحمل نخواهد کرد و چشم را در چشم ضعیف خاموش می کند.این از دست رفتن ناخواسته بینایی «چشم تنبل» یا آمبلیوپی است.در اینجا راه دیگری برای گفتن است: آملیوپی یک چشم سالم است که نمی بیند.تنها نوزادان و کودکان، آمبلیوپی را توسعه می دهند؛و از بین بردن استراحت بینایی می توان با استراتژی های مختلف درمان کنار گذاشت که باعث می شود که کودک از چشم «تنبل» استفاده کند اگر مشکلی که در چشم کمک می کند، به سرعت در دوران کودکی تصحیح شود – معمولا قبل از سن ۷ سالگی.

هر موردی از استرابیسم، آمبلیوپی را توسعه نمیدهد و همه موارد از آمبلیوپی به علت استرابیسم نیست.به عنوان مثال، یک نوزاد با یک آب مروارید مادرزادی در یک چشم «چشم تنبل» را توسعه می دهد مگر اینکه لنز ابری حذف شود. بیماری های چشم

آملیوپی

آملیوپی یک مشکل جدی برای کودکان است.تا زمانی که مشکالت چشم زیرین باقی بماند، چشم انداز در چشم ضعیف به طور کامل توسعه نمی یابد.چشم بیچاره همچنین می تواند از مشکلات دیگر چشم، مانند:

 • پتوز (افتادن پلک).
 • یک خطای انکساری قابل توجه در یک چشم.اگر یک نوزاد دارای یک چشم است که کمرویی، دوربینی یا آستیگماتیسم نسبت به چشم دیگر به طور قابل توجهی بیش از حد اصلاح شده است، آمبلیوپی میتواند پیشرفت کند.

اگر زود تشخیص داده شود، با اولین درمان علت زمینه ای، آمبلیوپی را می توان تغییر داد.سپس، با لکه های پچ و یا قطره چشم برای چشم بهتر، چشم ضعیف می تواند مجبور شود برای بهبود عملکرد مفید عمل کند.

 

همچنین ببینید

آب مروارید چیست

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یک لکه نازک چشم درهم است. از آنجا که آنها نور را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *