سرطان خون چیست؟+ علائم و درمان لوسمی یا سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی معمولا به عنوان یک بیماری کودک شناخته می شود، اما در واقع بر بزرگسالان بیشتر تاثیر می گذارد. این در مردان نسبت به زنان شایعتر است و بیشتر در سفیدپوستان از آفریقایی-آمریکاییها بیشتر است.

واقعا چیزی برای جلوگیری از لوسمی وجود ندارد. این سرطان سلول های خون شما است که به علت افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن شما ایجاد می شود. آنها گلبول های قرمز و پلاکت های بدن را می کشند و بدن شما باید سالم باشد. تمام سلولهای سفید خون سفید آن درست کار نمی کنند و باعث مشکل می شوند.

تشخیص سرطان خون, سرطان خون aml ,عکس لوسمی, بدترین نوع سرطان خون کدام نوع کشنده استاس امی داروهای سرطان لوسمی واقعا چیزی برای جلوگیری از لوسمی وجود ندارد.

چگونه این اتفاق می افتد؟

خون دارای سه نوع سلول است: گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند، گلبول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند و پلاکت هایی که خون را به لخته شدن کمک می کنند.

هر روز میلیاردها گلبول جدید در مغز استخوان ایجاد می شود که بیشتر آنها سلول های قرمز است؛ اما وقتی که شما مبتلا به لوسمی ( سرطان خون ) هستید، بدن شما سلول های سفید بیشتری را به آن نیاز دارد.

دو نوع اصلی از گلبول های سفید در بدن شما وجود دارد: سلول های لنفوئیدی و سلول های میلوئیدی. Leukemia می تواند در هر دو نوع اتفاق می افتد.

این سلولهای لوسمی نمی توانند عفونت را به نحوی که سلول های سفید خون سفید پوست دارند انجام دهد؛ و از آنجا که بسیاری از آنها وجود دارد، آنها شروع به اعمال ساختار ارگان های اصلی خود می کنند. در نهایت، گلبول های قرمز به اندازه کافی برای تامین اکسیژن، پلاکت های کافی برای لخته شدن خون یا به اندازه کافی طبیعی گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت وجود ندارد.

همراه با عفونت، این می تواند مشکلات مانند کم خونی، کبودی و خونریزی ایجاد کند.

سرطان خون چیست؟+ علائم و درمان لوسمی یا سرطان خون

انواع سرطان خون یا لوسمی

Leukemia به دو دسته تقسیم می شود:

 •  چگونه سریع آن را توسعه می دهد و بدتر می شود
 •  کدام نوع از سلول های خونی درگیر (معمولا میلوئید یا لنفوئید)

سپس این نوع ها به یکی از دو دسته تقسیم می شوند: حاد یا مزمن.

 لوسمی حاد زمانی اتفاق می افتد که اکثر سلول های غیر طبیعی خون نابالغ می شوند و نمی توانند عملکرد طبیعی را انجام دهند. این می تواند بد خیلی سریع.

 لوسمی مزمن اتفاق می افتد زمانی که برخی از سلول های نابالغ وجود دارد، اما برخی دیگر طبیعی هستند و می توانند به طور طبیعی عمل کنند. این به این معنی است که بد می شود، اما بیشتر به آرامی می شود.

علل سرطان خون

هیچ کس نمی داند دقیقا چه چیزی باعث لوسمی می شود. افرادی که آن را دارند، کروموزوم های غیر طبیعی دارند، اما کروموزوم ها لوسمی را ایجاد نمی کنند.

شما واقعا نمی توانید از لوسمی جلوگیری کنید، اما ممکن است که موارد خاصی در محیط شما ممکن است باعث ایجاد آن شود. به عنوان مثال، اگر شما سیگاری تنباکو هستید، شما بیشتر به نوعی از نوع لوسمی مبتلا هستید که غیر سیگاری است. این نیز با مقدار زیادی از اشعه تابش و مواد شیمیایی خاص همراه است.

برخی از انواع شیمی درمانی و پرتودرمانی که برای درمان سرطان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند می توانند موجب لوسمی شوند. احتمال اینکه شما لوسمی را توسعه دهید، بستگی به انواع داروهای شیمی درمانی دارد.

سابقه خانوادگی یکی دیگر از عوامل خطر برای لوسمی است. به عنوان مثال، اگر یک دوقلو یکسان نوع خاصی از لوسمی را دریافت کند، احتمال ۲۰٪ دیگر دوقلو در طی یک سال وجود دارد.

درمان سرطان خون (لوسمی)

درمان شما بستگی به نوع لوسمی شما دارد تا چه اندازه آن را گسترش داده اید و چقدر سالم است؛ اما گزینه های اصلی عبارتند از:

 •  شیمی درمانی
 •  تابش
 •  درمان بیولوژیک
 •  درمان هدفمند
 •  پیوند سلول های بنیادی
 •  عمل جراحی

شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی در خون و مغز استخوان استفاده می کند. شما می توانید دارو دریافت کنید:

 •  از طریق تزریق به رگ یا عضله
 •  به عنوان یک قرص
 •  در مایع در اطراف نخاع خود را

اشعه ماوراء بنفش از پرتوهای پر انرژی استفاده می کند تا سلول های لوسمی را از بین ببرد و یا از رشد آنها جلوگیری کند. شما می توانید آن را فقط در یک قسمت از بدن خود دریافت کنید که در آن سلول های سرطانی زیادی وجود دارند یا در کل.

درمان بیولوژیک، همچنین به نام ایمن سازی، به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند و به سلول های سرطانی حمله می کند. مواد مخدر مانند اینترلوکین و اینترفرون می تواند به دفاع از بدن خود در برابر سرطان خون(لوسمی) کمک کند.

هدفمند درمان با استفاده از داروها برای جلوگیری از ژن ها یا پروتئین های خاصی که سلول های سرطانی نیاز به رشد دارند. این درمان می تواند سلول های لوکمی را برای رشد و تقسیم، قطع مصرف خون خود و یا به طور مستقیم آنها را متوقف کند.

پیوند سلول های بنیادی

پیوند سلول های بنیادی، سلول های لوسمی را در مغز استخوان شما جایگزین می کند. پزشک شما می تواند سلول های بنیادی جدید خود را از بدن خود یا از یک اهدا کننده دریافت کند. ابتدا شما باید دوزهای بالا شیمی درمانی را برای از بین بردن سلول های سرطانی در مغز استخوان خود داشته باشید. سپس سلول های بنیادی جدید را از طریق یک تزریق به یکی از رگ های شما دریافت خواهید کرد. آنها به سلول های خونی جدید و سالم رشد می کنند.

عمل جراحی. دکتر شما می تواند طحال خود را در صورت پر شدن با سلول های سرطانی برداشته و با اعمال فشار روی ارگان های اطراف آن را انجام دهد. این روش اسپلنکتومی نامیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *