قرص پانادول ادونس ۵۰۰ چیست؟+ عوارض و نحوه مصرف پانادول

قرص پانادول ادونس ۵۰۰ میلی گرم (Panadol Advance ۵۰۰) یک ضد درد و ضد تب خفیف است و برای درمان بیماری‌های دردناک و تب، توصیه می‌شود به عنوان مثال سردرد شامل میگرن و سردرد تنش، درد دندان، درد کمر، درد روماتیسمی و عضلانی، دیسمنوره، گلودرد و برای از بین بردن تب، درد و درد سرماخوردگی و آنفلوآنزا. همچنین برای کاهش علائم درد ناشی از آرتریت غیر جدی توصیه می‌شود.

قرص پانادول ادونس 500
قرص پانادول ادونس ۵۰۰

روش ها و نحوه مصرف قرص پانادول ادونس ۵۰۰

بزرگسالان، از جمله سالمندان و کودکان ۱۶ سال و بالاتر: یک یا دو قرص تا چهار بار در روز در صورت نیاز.

کودکان

۱۰-۱۵ سال: یک قرص تا چهار بار در روز به صورت مورد نیاز.

برای کودکان زیر ۱۰ سال مناسب نیست.

کودکان نباید Panadol Advance ۵۰۰ میلی گرم قرص را به مدت بیش از ۳ روز بدون مشاوره با پزشک در اختیار داشته باشند.

این دوزها نباید بیشتر از هر چهار ساعت تکرار شوند و نباید بیش از چهار دوز در هر دوره ۲۴ ساعته تجویز شوند.

فقط دهان و دندان

۴٫۳ برعکس

حساسیت به پاراستامول یا هر یک از اجزای دیگر.

هشدارهای ویژه و اقدامات احتیاطی جهت استفاده

مراقبت از تجویز پاراستامول به بیماران مبتلا به اختلال کلیوی یا کبدی توصیه می‌شود. خطر سوء مصرف بیش از حد در افراد مبتلا به بیماری کبدی الکلی غیر کریئتوزی بیشتر است.

 • از دوز اظهار شده تجاوز نکنید.
 • بیماران باید به آنها توصیه شود که سردرد خود را ثابت نگه دارند.
 • بیماران باید توصیه شود که همزمان سایر داروهای حاوی پاراستامول مصرف نکنند.
 • بیماران باید از پزشکان مشورت کنند اگر از آرتریت غیر جدی رنج می‌برند و هر روز باید درد و رنج داشته باشند.
 • متیل پروتئین، سدیم پروتئین و پروتئین پراید هیدروکسی بنزوات سدیم (E۲۱۹، E۲۱۵، E۲۱۷) ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک (احتمالاً تأخیر) شود.
 • اگر نشانه‌ها باقی می‌مانند با دکتر خود مشورت کنید.
 • دور از دسترس کودکان و دیدن آنها باشید.

برچسب بسته:

در صورت مصرف بیش از حد، حتی اگر احساس خوبی داشته باشید، توصیه‌های پزشکی بلافاصله باید انجام شود.

با سایر محصولات حاوی پاراستامول دیگر مصرف نکنید.

اطلاعات بیمار نامه:

در صورت مصرف بیش از حد، حتی اگر احساس خوبی داشته باشید، به علت خطر تأخیر، آسیب جدی کبد، باید به توصیه پزشکی بلافاصله توصیه شود.

تعامل با دیگر داروها و سایر اشکال تعامل

سرعت جذب پاراستامول با متکللوپرامید یا دومپریدون افزایش می‌یابد و جذب آن توسط کلستیآمینین کاهش می‌یابد. اثرات ضد انعقادی وارفارین و سایر کومارین ها ممکن است با استفاده منظم روزانه پاراستامول با افزایش خطر خونریزی افزایش یابد؛ دوزهای گاه به گاه اثرات قابل توجهی ندارند.

مصرف قرص پانادول ادونس در حاملگی و شیردهی

مطالعات اپیدمیولوژیک در بارداری حاد ناشی از پاراستامول در دوز توصیه شده نشان داده است که بیماران باید از توصیه‌های پزشک خود در مورد استفاده از آن پیروی کنند. پاراستامول از شیر مادر خارج می‌شود اما در مقدار بالینی قابل توجه نیست. داده‌های منتشر شده موجود، تغذیه با شیر مادر را منع نمی‌کند.

۴٫۷ تأثیر در توانایی رانندگی و استفاده از ماشین آلات

هیچ یک.

اثرات نامطلوب

حوادث ناگوار پاراستامول از داده‌های آزمایشگاهی تاریخی، هر دو نادر است و از قرار گرفتن در معرض بیماران کوچک است. بر این اساس، حوادث گزارش شده از تجربه گسترده پس از بازاریابی در دوز درمانی / برچسب شده و در نظر گرفته شده به شرح زیر طبقه بندی شده با جدول طبقه بندی شده است. با توجه به داده‌های محدود آزمایش‌های بالینی، فراوانی این عوارض ناخواسته شناخته شده نیست (می‌توان از داده‌های موجود برآورد نشد)، اما تجربه پس از بازاریابی نشان می‌دهد که واکنش‌های جانبی به پاراستامول نادر است و واکنش‌های جدی بسیار نادر است.

اطلاعات بازاریابی پست

سیستم بدن

اثر نامطلوب

اختلالات سیستم خون و لنفاوی

ترومبوسیتوپنی Agranulocytosis

اختلالات سیستم ایمنی

آنافیلاکسی

واکنش‌های حساسیت پوستی شامل بثورات پوستی، آنژیوتما و سندرم استیونس جانسون / نکرولیز اپیدرمی سمی

اختلالات تنفسی، قفسه سینه و مدیاستین

برونش اسپاسم *

اختلالات گوارشی

اختلال عملکرد کبدی

* موارد برونش اسپاسم با پاراستامول وجود دارد، اما این احتمال بیشتر در آسم است که حساس به آسپیرین یا سایر ناتوانی‌های ضدالتهاب است.

 تجویز بیش از حد

آسیب کبدی در بزرگسالانی که پاراستامول ۱۰ گرم یا بیشتر مصرف کرده‌اند ممکن است. تجویز ۵ گرم یا بیشتر پاراستامول ممکن است به آسیب کبدی منجر شود در صورتی که بیمار دارای عوامل خطر (see below).

عوامل خطر اگر بیمار باشد

a، آیا در درمان طولانی مدت با کاربامازپین، فنوباربیتون، فنیتوین، پریمیدون، ریفامپیسین، داروهای سینوسی یا سایر داروهایی که آنزیم‌های کبدی را ایجاد می‌کنند، در نظر گرفته شده است. یا b، به طور منظم، اتانول بیش از مقدار توصیه شده مصرف می‌کند. یا c، به احتمال زیاد گلوتاتیون تخریب به عنوان مثال اختلالات خوردن، فیبروز کیستیک، عفونت HIV، گرسنگی، cachexia است.

علائم و عوارض قرص پانادول ادونس ۵۰۰

علائم انتقال بیش از حد پاراستامول در ۲۴ ساعت اول، بلع، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و درد شکمی است. آسیب کبدی ممکن است ظهور ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از مصرف داشته باشد. اختلالات متابولیسم گلوکز و اسیدوز متابولیک ممکن است رخ دهد. در مسمومیت شدید، نارسایی کبدی ممکن است به انسفالوپاتی، خونریزی، هیپوگلیسمی، آدم مغزی و مرگ ناگهانی تبدیل شود. نارسایی حاد کلیه با نکروز لوله‌ای حاد که به شدت توسط درد کمر، خونریزی و پروتئینوری توصیه می‌شود، حتی ممکن است در اثر آسیب شدید کبدی ایجاد شود. Arrhythmias قلب و پانکراتیت گزارش شده است.

مدیریت

درمان سریع در مدیریت فرآورده‌های پاراستامول ضروری است. علیرغم فقدان علائم اولیه مهم، بیماران باید به صورت فوری برای مراجعه سریع به پزشکی مراجعه کنند. علائم ممکن است محدود به حالت تهوع یا استفراغ باشد و ممکن است منجر به شدت بیش از حد یا خطر آسیب اندام شود. مدیریت باید مطابق با دستورالعمل‌های درمان شده، مشاهده بخش BNF overdose.

درمان با زغال چوب فعال باید در صورت تجویز بیش از حد ظرف مدت ۱ ساعت در نظر گرفته شود. غلظت پاراستامول پلاسما باید بعد از ۴ ساعت یا بعد از مصرف، اندازه گیری شود (غلظت‌های اولیه غیر قابل اطمینان است). درمان با N-acetylcysteine ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از مصرف پاراستامول استفاده شود، اما حداکثر اثر محافظتی تا ۸ ساعت پس از مصرف به دست می‌آید. اثربخشی پادزهر پس از این مدت به شدت کاهش می‌یابد. در صورت لزوم، بیمار باید نیتسیسیستین داخل وریدی تجویز شود، طبق برنامه دارویی تعیین شده. اگر استفراغ مشکل نباشد، متیونین خوراکی ممکن است یک جایگزین مناسب برای مناطق دور افتاده در خارج از بیمارستان باشد. مدیریت بیماران مبتلا به نارسایی‌های شدید کبدی بیش از ۲۴ ساعت پس از مصرف باید با NPIS یا واحد کبدی مورد بحث قرار گیرد.

 خواص دارویی قرص پانادول ادونس ۵۰۰

خواص فارماکودینامیک

پاراستامول یک داروی ضد درد است. مکانیسم عمل احتمالاً شبیه آسپرین است و وابسته به مهار سنتز پروستاگلاندین است. این بازدارندگی به نظر می‌رسد، با این حال بر اساس یک انتخاب است.

اثربخشی بالینی

در دو مطالعه درد دندان، تسکین درد در زمان متوسط ۱۵ دقیقه پس از تجویز دوز ۱۰۰۰ میلی گرم تاتو پاناداول (فرمول جدید) مشاهده شد.

قرص‌های پاناداول (فرمول جدید) در مقایسه با پلاسبو و قرصهای پاناداول (فرمول جدید) با دوز ۵۰۰ میلیگرم، میزان تسکین درد در دوز ۱۰۰۰ میلی گرم را نشان دادند. قرص‌های پاناداول (فرمول جدید) در دوز ۵۰۰ میلیگرم نیز اثربخشی بالاتری نسبت به دارونما نشان دادند.

خواص فارماکوکینتیک

پاراستامول به سرعت و تقریباً به طور کامل از دستگاه گوارش جذب می‌شود. غلظت پلاسما در ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به پیک می‌رسد و نیمه عمر پلاسما ۱ تا ۴ ساعت پس از دوزهای درمانی است. پاراستامول نسبتاً یکنواخت در بیشتر مایعات بدن توزیع می‌شود. اتصال دارو به پروتئین‌های پلاسما متغیر است؛ ۲۰ تا ۳۰ درصد ممکن است در غلظت‌هایی که در اثر مسمومیت حاد دیده می‌شوند، محدود شوند. در طول دوزهای درمانی، ۹۰ تا ۱۰۰ درصد دارو ممکن است در روز اول از طریق ادرار بهبود یابد. با این حال، عملاً هیچ پاراستامول بدون تغییر بدون عارضه دفع می‌شود و بعد از خونریزی کبدی دفع می‌شود.

قرص Panadol Advance ۵۰۰ میلی گرم دارای یک سیستم تخریب کننده است که باعث انحلال قرص در مقایسه با قرص‌های پاراستامول استاندارد می‌شود.

داده‌های انسداد انسانی انسانی نشان می‌دهد که قرص‌های Panadol Advance ۵۰۰ میلی گرم به طور کلی ۵ دقیقه پس از دوز در معده شروع به تجزیه می‌کنند. همچنین در مقایسه با قرص‌های Paracetamol استاندارد، در مقایسه با تظاهرات بالینی Panadol Advance ۵۰۰ میلیگرم در مقایسه با تظاهرات بالینی Paracetamol، اختلاف معنی داری بین تظاهرات وجود دارد (P <۰٫۰۰۰۱).

داده‌های فارماکوکینتیک انسان نشان می‌دهد که زمان مصرف پلاسماهای پاراستامول پلاسما (۴-۷mcg / ml) حداقل با ۳۷٪ سریع‌تر با قرص‌های Panadol Advance ۵۰۰ میلی گرم در مقایسه با قرص‌های پاراستامول استاندارد (P <۰٫۰۵) است.

میزان کل جذب پاراستامول از قرصهای Panadol Advance ۵۰۰ میلی گرم معادل آن از قرص‌های پاراستامول استاندارد است.

 اطلاعات ایمنی پیشخوان

هیچ اطلاعات قبل از بالینی مربوط به ارتباط با داروی تجویز وجود دارد که علاوه بر آنچه که در سایر بخش‌های SPC نیز موجود است، وجود دارد.

جزئیات دارویی قرص پانادول ادونس ۵۰۰

جزییات قرص داخل بسته بندی

 • نشاسته ژله‌ای
 • کربنات کلسیم
 • اسید آلژینیک
 • کراسپووییدون
 • پودهون (K-۲۵)
 • استات سرب منیزیم
 • سیلیس بی آب کلوئیدی
 • پاراهیدروکسی بنزوات متیل پارایدروکسی بنزوات سدیم (E۲۱۹)، سدیم اتیل پارایدروکسی بنزوات (E۲۱۵) و پروپیل پارایدروکسی بنزوات سدیم
 • (E۲۱۷)
 • اپادری سفید (YS-۱-۷۰۰۳)
 • موم کارناوب
 • آب خالص

عمر مفید قرص پانادول ادونس

۳۶ ماه

احتیاط‌های ویژه برای نگهداری قرص پانادول ادونس ۵۰۰ خارجی

هیچ یک.

قرص آپو سیتریزین (apo-cetirizine) چیست؟

بسته بندی و نوع موجود در بازار

قرص‌های Panadol Advance در بسته بندی قرار می‌گیرند:

 • بسته بندی تاول زده شده با ورقه ورقه‌ای ۲۵۰ میکرومولار / فوم بسته با ضخامت ۳۰ میلی متر در یک کارتن کارتن خارجی.
 • بسته بندی تاول زده شده با ضخامت ۳۰۰ میکرون / فویل PVC ۳۰ میلی متر در کیسه‌های مقوا / PVC
 • بسته بندی تاول زده شده از PVC / آلومینیوم فویل / پلی اتیلن ترفتالات به کودک در یک کارتن کارتن خارجی.
 • بسته‌های ضد انفجار PVC / فویل آلومینیوم / پلی اتیلن تترفاتال مقاوم در برابر کودکان در کیسه‌های مقوا / PVC.

این بسته‌ها در بسته‌های ۴، ۶، ۱۲ یا ۱۶ قرص در دسترس هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *