زگیل مقعدی چیست و علائم و درمان قطعی زگیل مقعدی چگونه است

زگیل مقعدی زگیل‌های کوچک هستند که می‌توانند در داخل و اطراف آنا رخ دهند. این شرایط همچنین به نام condyloma acuminata نامیده می‌شود. زگیل‌های مقعد یک نوع زگیل های تناسلی هستند.

زگیل مقعدی چیست و علائم و درمان قطعی زگیل مقعدی چگونه است
زگیل مقعدی چیست و علائم و درمان قطعی زگیل مقعدی چگونه است

در بیشتر موارد زگیل باعث ناراحتی یا درد نمی‌شود. با این حال، اگر آنها به اندازه کافی بزرگ شوند و ممکن است دچار خارش یا خونریزی شوند، می‌توانند تحریک کنند. اگر علائم وجود نداشته باشد، افراد مبتلا به زگیل‌های مقعد ممکن است حتی نمی‌دانند که آنها را دارند.

زگیل‌های مقعدی ممکن است فقط در یک نقطه رخ دهند، یا ممکن است در طول زمان به قسمت‌های مختلف اندام تناسلی و انسداد گسترش یابد.

علائم زگیل‌های مقعدی چیست؟

زگیل‌های مقعد در داخل و اطراف ناحیه آنوس یافت می‌شوند. آن‌ها شروع می‌شود به عنوان ضربه‌های کوچک است که ممکن است هیچ بزرگتر از سر یک پین. در ابتدا، آن‌ها ممکن است خیلی کوچک باشند تا متوجه شوند. آن‌ها می‌توانند مانند ظهور گل کلم مانند رشد کنند یا زمانی که چندین بار با یکدیگر سر و کار دارند. زگیل‌ها ممکن است رنگ هلو، زرد، صورتی یا قهوه‌ای روشن باشند و ممکن است با رنگ پوست شما ترکیب شوند.

زگیل‌های مقعد اغلب بدون درد یا ناراحتی رخ می‌دهند. علائم دیگر زگیل‌های مقعد نادر هستند اما می‌توانند شامل خارش، خونریزی یا تخلیه عضله باشند. فرد مبتلا به زگیل‌های مقعد نیز ممکن است احساس کند که در ناحیه مقعد خود یک توده دارند.

زگیل ممکن است در سایر قسمتهای بدن شما همزمان رخ دهد که شما زگیل‌های مقعدی دارید. زگیل‌های تناسلی در زنان ممکن است در ناحیه تناسلی، مهبل یا دهانه رحم ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی در مردان می‌توانند در آلت تناسلی، اسکروتوم، ران، یا کشاله ران رشد کنند.

زگیل ممکن است بر روی دهان یا گلو در افراد مبتلا به HPV نیز رشد کند. رابطه جنسی دهانی با فردی که مبتلا به زگیل‌های تناسلی است، یا عمیقاً بوسیدن یک فرد مبتلا به زگیل‌های گلو نیز می‌تواند منجر به عفونت شود.

زگیل مقعدی چیست

زگیل تناسلی، از جمله زگیل‌های مقعد، ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. HPV یک عفونت منتقله جنسی است (STI). در جوانان، HPV ممکن است به خودی خود برود و ممکن است نشانه‌ها یا علائم ایجاد نشود. با این حال، ویروس می‌تواند در بدن و باعث زگیل تناسلی شود. برخی از انواع HPV باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی و دیگران می‌شود که باعث سرطان می‌شوند، اما نوع HPV که موجب زگیل‌های مقعد و ژنیت می‌شود به طور کلی به سرطان منجر نمی‌شود.

HPV به طور کلی از طریق تماس مستقیم با دهان، انسداد، آلت تناسلی یا واژن فرد مبتلا به HPV از یک فرد به فرد دیگر گسترش می‌یابد. مقاربت برای گسترش عفونت ضروری نیست. این می‌تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. انتقال HPV ممکن است حتی اگر زگیل قابل مشاهده نیست.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)Trusted Source زگیل‌های تناسلی اغلب از طریق جنس مقعد و واژن گسترش می‌یابد. CDC همچنین اظهار می‌کند که تقریباً تمام مردان و زنان که از نظر جنسی فعال هستند، در بعضی از نقاط زندگی خود، HPV را دریافت می‌کنند.

راه‌های انتقال زگیل مقعدی

شما در معرض خطر افزایش پوسیدگی و گسترش زگیل‌های مقعد هستید اگر شما:

 • دارای رابطه جنسی محافظت نشده (از حفاظت از مانع، مانند کاندوم یا سد دندان استفاده نمی‌کند)
 • شرکای جنسی متعدد داشته باشید
 • داشتن مقاربت مقاربت
 • داشتن رابطه جنسی یا برقراری ارتباط نزدیکی با فرد مبتلا به HPV داشته است
 • رابطه جنسی در سنین اولیه داشته باشید
 • یک سیستم ایمنی داشته باشید که توسط بیماری یا دارو به خطر افتاده است

با این وجود، شما می‌توانید زگیل‌های مقعدی را حتی اگر یک شریک جنسی داشته باشید و کاندوم به طور کامل در برابر آنها محافظت نمی‌کند.

نحوه تشخیص زگیل مقعدی

یک پزشک می‌تواند زگیل‌های مقعدی را با معاینه بصری تشخیص دهد. بعضی از پزشکان، اسید استیک (سرکه) را در طول آزمایش آزمایش می‌کنند. این باعث می‌شود که ریزش‌ها به رنگ سفید تبدیل شوند و بیشتر قابل رویت باشند. با این حال، برای تشخیص زگیل‌های مقعد لازم نیست.

معاینه برای زگیل‌های مقعد شامل یک معاینه داخلی با یک ابزار به نام آنوسکوپ برای جستجوی زگیل در داخل کانال مقعد است. پزشک شما همچنین می‌توانید امتحان کامل منطقه لگن خود را برای جستجوی سایر انواع زگیل‌های تناسلی انجام دهید. برای زنان این ممکن است پاپ اسمیر باشد.

تشخیص همچنین می‌تواند با بیوپسی از زگیل انجام شود. این ممکن است برای تأیید تشخیص استفاده شود اگر زگیل به درمان اولیه پاسخ ندهد.

درمان زگیل مقعدی

انتخاب درمان بستگی به تعداد و محل زگیل، اولویت بیمار و تجربه ارائه دهنده دارد.

داروهای موضعی

درمان با داروهای موضعی ممکن است مناسب برای زگیل‌هایی باشد که بسیار کوچک و محدود به قسمت خارجی عصب می‌باشند. در این مورد، باید داروهای تجویزی برای زگیل‌های مقعدی استفاده شود. برای استفاده در ناحیه مقعد یا ناحیه تناسلی، از بین برنده‌های ضدچروک استفاده نمی‌شود. مطمئن باشید از مصرف آنها در زگیل‌های مقعدی اجتناب کنید.

بعضی از داروها برای درمان زگیل‌های مقعدی توسط یک دکتر در دفتر خود استفاده می‌شود. دیگران می‌توانند خود را در خانه اعمال کنند. به طور معمول دوره‌ها چندین هفته یا بیشتر ادامه می‌یابد.

کرم‌های موضعی عبارتند از:

 • imiquimod (آلدارا، زیکلاارا)
 • podofilox (Condylox)
 • پودوفیلین (Podocon)
 • اسید ترشکلراکتیک (TCA)
 • اسید بیکلروتئیک (BCA)

سایر گزینه‌های درمان

گزینه‌های دیگر درمان ممکن است بسته به شدت و موقعیت زگیل‌های مقعد مورد استفاده قرار گیرد. این درمانها عبارتند از:

 • کریوتراپی این روش از نیتروژن مایع برای بستن زگیل استفاده می‌کند. پس از انجماد، زگیل‌ها سقوط می‌کنند.
 • Electrocautery. در این روش پزشکان از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌ها استفاده می‌کنند.
 • درمان لیزر. لیزر درمان با استفاده از انرژی منتقل شده از نور شدید. این تکنیک معمولاً برای موارد دشوار استفاده می‌شود.

اگر زگیل گسترده است، درمان ممکن است در مراحل مختلف داده شود؛ و در برخی موارد ممکن است جراحی انجام شود.

جراحی زگیل مقعدی

گزینه‌های جراحی ممکن است برای زگیل‌های بزرگتر که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند یا برای زگیل‌های مقعد درون کانال مقعدی مؤثر باشند، موثرتر است. درمان جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود. این به این معنی است که شما می‌توانید در همان روز به عنوان جراحی به خانه بروید.

در طی این روش، جراح از یک ابزار ویژه برای قطع زگیل‌ها استفاده خواهد کرد. به احتمال زیاد به یک بی حس کننده موضعی داده می‌شود. اگر تعداد و محل زگیل‌های مقعد گسترده باشد، ممکن است بیهوشی عمومی یا اسپینال مورد نیاز باشد.

پس از استفاده از الکتروکوتر، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل‌های مقعد، اکثر افراد برای چند روز ناراحت هستند. برای کمک به کاهش ناراحتی، پزشک ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند. توانایی شما برای کار یا انجام فعالیت‌های طبیعی متفاوت است و بستگی به میزان درمان شما دارد.

زگیل‌های مقعدی تهدید کننده زندگی نیستند و در اکثر موارد به سرطان تبدیل نمی‌شوند. با این حال، HPV می‌تواند در بدن شما متوقف شود، باعث می‌شود زگیل مقعد به تکرار شود.

برای تماشای یک عود، قرار ملاقات‌های بعدی را با دکتر خود برنامه ریزی کنید. این در سه ماه اول پس از درمان بسیار مهم است.

روش‌های پیشگیری از زگیل مقعدی

تست HPV به طور معمول توصیه نمی‌شود، اما واکسن HPV در دسترس است. این می‌تواند به افراد تا سن ۴۵ سال داده شود. این CDCTrusted Source توصیه می‌کند که افراد در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی برای HPV واکسینه شوند تا قبل از اینکه از طریق فعالیت جنسی به آن مبتلا شوند، به ویروس ایمنی خواهند شد.

راه‌های دیگر برای کمک به جلوگیری از انتقال HPV و زگیل‌های مقعد عبارتند از:

 • از تماس جنسی متاسفانه
 • با استفاده از روش‌های مانع مانند کاندوم یا سم دندان
 • محدود کردن شمار شرکای جنسیت شما

با این حال، روش‌های مانع از HPV کاملاً محافظت نمی‌شود و ممکن است HPV را تنها با یک شریک جنس ایجاد کند.

علت و درمان سوزن سر با داروی گیاهی و طب سنتی

جمع بندی

زگیل‌های مقعدی می‌توانند ناراحت کننده و در موارد نادر دردناک باشند، اما آنها قابل درمان هستند. اگر فکر می‌کنید که شما زگیل‌های مقعدی دارید، اولین گام شما باید برای دیدن دکتر شما باشد. آن‌ها می‌توانند شما را مورد آزمایش قرار دهند، تشخیص را تأیید کنند و برنامه درمان را که ممکن است برای شما مناسب باشد، توصیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *