آزمایش اسپرم چیست و آنالیز و جواب و نحوه آزمایش مایع منی

آزمایش اسپرم شامل بررسی نمونه‌ای از اسپرم برای سلامتی کلی اسپرم است.

این فرایند می‌تواند به پزشکان کمک کند تا علت اصلی ناتوانی فرد را درک کند، یا ممکن است نتیجه وازکتومی را تأیید کند.

آزمایش اسپرم چیست و آنالیز و جواب و نحوه آزمایش مایع منی
آزمایش اسپرم چیست و آنالیز و جواب و نحوه آزمایش مایع منی

آزمایش‌های تجزیه اسپرم برای چند نشانگر سلامت اسپرم، از جمله:

 • تعداد اسپرم در ۱ میلی‌لیتر مایع منی
 • اندازه و شکل اسپرم
 • توانایی اسپرم به‌درستی حرکت می‌کند

در این مقاله، ما هدف و روش درگیر در تجزیه اسپرم را شرح می‌دهیم و ما توضیح می‌دهیم که چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد.

چرا آزمایش اسپرم انجام می‌شود؟

آنالیز آزمایش اسپرم می‌تواند به یک پزشک تشخیص مشکلات باروری کمک کند.

افراد به دلایل مختلف ممکن است نیاز به آزمایش اسپرم داشته باشند. بعضی از افراد یا زوج‌ها اگر تجزیه‌وتحلیل مشکلات اسپرم را انجام دهند، از تجزیه اسپرم درخواست خواهند کرد.

در زوج‌هایی که قادر به درک نیستند، برخی برآوردها نشان می‌دهد که عامل مردی در ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد وجود دارد.

تا ۲ درصد از مردان با مسائل مربوط به اسپرم خود مواجه می‌شوند که از یک یا ترکیبی از موارد زیر است:

 • تعداد اسپرم کم در یک نمونه از اسپرم
 • حرکت اسپرم فقیر، به‌عنوان حرکتی شناخته‌شده است
 • اندازه اسپرم غیرطبیعی و شکل، به‌عنوان مورفولوژی شناخته‌شده است

افراد ممکن است یک تجزیه اسپرم برای بررسی اینکه آیا یک وازکتومی موفق بوده است، داشته باشد. وازکتومی یک روش جراحی است که پزشکان برای عقیم‌سازی دائم مرد انجام می‌دهند.

پس از وازکتومی، پزشکان به طور معمول چند ماهه توصیه‌های منظم اسپرم را توصیه می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که اسپرم در مایع منی وجود ندارد.

بهترین روش برای افزایش تعداد اسپرم چیست؟

مردم می‌توانند از روش‌های مختلف طبیعی برای افزایش تعداد اسپرم خود استفاده کنند. اینجا بیشتر بیاموزید

 

چگونه یک نمونه اسپرم را بدست آوریم

معمولاً یک دکتر نیاز به یک فرد برای ارائه یک نمونه اسپرم در حالی که در دفتر دکتر است.

رایج‌ترین روش برای جمع آوری یک نمونه برای فرد است که مجبور به استراحت و انجماد به فنجان استریل شده است. پزشک یک اتاق خصوصی برای یک فرد فراهم می‌کند تا این کار را انجام دهد.

در برخی موارد، فرد می‌تواند نمونه منی را در خانه جمع آوری کند. یک پزشک می‌تواند یک کاندوم ویژه‌ای فراهم کند که به فرد اجازه می‌دهد نمونه‌ای از مایع منی را در طول فعالیت جنسی جمع آوری کند.

در غیر این صورت، پزشک ممکن است توصیه کند که فرد در حالی که در منزل انسداد یابد، در یک فنجان جمع می‌شود.

هنگام جمع آوری نمونه در منزل، مردم باید به یاد داشته باشند که در دمای اتاق نگهداری شوند و بعد از جمع آوری آن به آزمایشگاه منتقل شوند.

برای اطمینان از این که نمونه قابل استفاده است، پزشک ممکن است نیاز به یک فرد:

 • برای چند روز قبل از آزمون، از رابطه جنسی یا استمناء خودداری کنید
 • انزال برای بیش از ۱۴ روز قبل از آزمایش اجتناب می‌کند
 • قبل از تجزیه اسپرم از الکل، کافئین و ماری جوانا جلوگیری می‌کند
 • هنگام جمع آوری نمونه از روان کننده‌ها استفاده نمی‌کنید
 • قبل از دادن یک نمونه، پزشک هر گونه دارو یا داروهای گیاهی را که مصرف می‌کند مطلع می‌کند
 • در صورت ناتوانی یا استرس بودن، نمونه را اجتناب کنید

انجمن آمریکایی شیمی بالینی پیشنهاد می‌کند که متخصصان پزشکی در طی دو تا سه هفته انجام ۲ یا بیشتر تجزیه اسپرم جداگانه انجام دهند.

از آنجائیکه پروفایل‌های اسپرم می‌تواند روز به روز متفاوت باشد، میانگین این نتایج ممکن است دقیق‌ترین تصویر سلامت اسپرم را نشان دهد.

این نتایج آزمایش اسپرم چه معنی‌ای می‌دهد؟

نتایج یک آزمایش اسپرم باید ظرف چند روز آماده شود.

تجزیه‌وتحلیل اسپرم در هنگام بررسی سلامت اسپرم به عوامل متعددی نگاه می‌کند. ما درباره این عوامل و نتایج آنها در زیر بحث خواهیم کرد.

تعداد اسپرم یا غلظت

آزمایش اسپرم می‌تواند به شناسایی مسائل با تعداد اسپرم، تحرک و یا شکل کمک کند.

تعداد اسپرم به تعداد اسپرم موجود در ۱ میلی‌لیتر اسپرم معروف است. دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می‌دهد که تعداد اسپرم طبیعی حداقل ۱۵ میلیون در هر میلی‌لیتر یا کمتر از ۳۹ میلیون اسپرم در هر نمونه است.

داشتن کمتر از این نشان می‌دهد تعداد اسپرم کم است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تا ۹۰ درصد موارد ناباروری مردان ناشی از تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی است.

کیت‌های تجزیه‌وتحلیل اسپرم خانگی معمولاً تنها برای تعداد اسپرم آزمایش می‌کنند. همانطور که این فقط یک جنبه از باروری مرد است، مهم است که مردم پزشک خود را ببینند و تجزیه‌وتحلیل جامع اسپرم را بررسی کنند تا سایر عوامل مؤثر بر اسپرم آنها بررسی شود.

تحرک اسپرم

تحرک اسپرم توانایی اسپرم برای حرکت مؤثر است. تحرک پایین می‌تواند ظرفیت اسپرم را برای حرکت از طریق سیستم تولید مثل زنانه برای تخمک زدن تخمک کاهش دهد.

در یک نمونه معمولی، حداقل ۵۰ درصد از اسپرم متحرک طبیعی را نشان می‌دهد.

مورفولوژی اسپرم

مورفولوژی به اندازه و شکل اسپرم فردی اشاره دارد. اسپرم معمولی دم دم بلند و شکل بیضی شکل دارد. اسپرم‌های غیرمعمول یا به شکل اسپرم می‌توانند مشکل را برای رسیدن، نفوذ و پرورش تخم مرغ داشته باشند.

اسپرم طبیعی شامل حداقل ۴ درصد اسپرم با فرم استاندارد است.

سایر عوامل

گرچه تعداد اسپرم، حرکتی و مورفولوژی سه عامل اصلی است که متخصصان پزشکی هنگام ارزیابی باروری مردان بررسی می‌کنند، تنها عوامل آن نیستند.

عوامل دیگری که پزشکان هنگام انجام یک آزمایش اسپرم در نظر می‌گیرند عبارتند از:

 • حجم نمونه منی این بدان معنی است که مقدار مایع منی که فرد در نمونه خود قرار می‌دهد. به طور نمونه یک نمونه حداقل نیمی از قاشق چای خوری است. کمتر از این می‌تواند نشان دهنده این باشد که انسداد در عروق که از طریق اسپرم حرکت می‌کند، ممکن است وجود داشته باشد.
 • روانکاری اسپرم به طور معمول بدن را در یک وضعیت ضعیف‌تر ترک می‌کند. زمان مایع شدن مایع به اندازه کافی طول می‌کشد تا مایع منی شود. عدم رضایت و یا آهسته شدن مایع ممکن است یک مشکل را نشان دهد.
 • سطح PH داشتن pH زیاد (قلیایی) یا بیش از حد (اسیدی) ممکن است بر سلامت اسپرم و توانایی آنها در حرکت در دستگاه تناسلی زن اثر بگذارد.
 • سطح فروکتوز سمیور نمونه‌های اسپرم که اسپرم ندارند ممکن است سطوح پایین فروکتوز را نشان دهند. این نشان دهنده مشکلی در عملکرد غدد هسته‌ای است.

نتایج غیرطبیعی چیست؟

یک پزشک می‌تواند آزمایش‌های بیشتری را برای شناسایی علت نتایج غیرطبیعی توصیه کند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می‌کنند که تجزیه‌وتحلیل کمی غیرطبیعی اسپرم به این معنا نیست که فرد دائماً نابارور است. در عوض، پزشکان می‌توانند از نتایج به‌عنوان یک ابزار برای کمک به شناسایی عوامل مؤثر بر باروری استفاده کنند.

افرادی که نتایج غیرطبیعی را از یک تجزیه‌وتحلیل اسپرم دریافت می‌کنند، به طور معمول تحت آزمایشات بیشتری قرار می‌گیرند تا به شناسایی مسئله دقیق کمک کنند. در بسیاری از موارد، مسائل باروری فرد با درمان مناسب حل می‌شود.

آزمایش اسپرم پس از وازکتومی

پس از وازکتومی، پزشکان مایع منی را برای حضور اسپرم بررسی می‌کنند.

اگر نمونه اسپرم بدون اسپرم باشد، افراد ممکن است قادر به متوقف کردن استفاده از کاندوم و دیگر انواع کنترل تولد باشند؛ زیرا بارداری بعید است.

با این حال، اگر اسپرم هنوز وجود داشته باشد، مردم باید از پیشگیری از بارداری جلوگیری کنند تا از بارداری ناخواسته جلوگیری شود. آن‌ها ممکن است نیاز به تجزیه‌وتحلیل تست‌های اسپرم بیشتری داشته باشند تا اسپرم آنها دیگر اسپرم را نشان ندهد.

زگیل مقعدی چیست

سخن آخر

آزمایش اسپرم یکی از اولین آزمایش‌هایی است که مردان در معرض دلیلی برای مشکوک شدن به آن قرار می‌گیرند. مردم همچنین نیاز به تجزیه اسپرم برای بررسی وازکتومی را بررسی می‌کنند.

اگر نتایج تجزیه‌وتحلیل اسپرم غیرطبیعی باشد، پزشک به طور معمول توصیه‌های بیشتری را برای کمک به یافتن علت اصلی و فرموله کردن یک برنامه درمان توصیه می‌کند.

بسیاری از موارد ناباروری مردانه با تغییر سبک زندگی، داروها، جراحی و سایر مداخلات درمان می‌شوند. اگر این ناموفق باشد، یک پزشک یا مشاور باروری می‌تواند به دیگران کمک کند تا گزینه‌های دیگری مانند اسپرم اهدا کننده یا پذیرش را کشف کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *