داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند

داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند بیشتر از دسته مسکن ها و خواب آور ها هستند اما بعضی از داروهای ضد آلرژی و ضد افسردگی نیز خواب آور هستند.

شما انتظار می‌رود احساس خستگی کنید اگر قرص خواب را مصرف کنید، اما سایر انواع داروها می‌توانند باعث خستگی شوند. این یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی داروهای تجویزی و بدون نسخه است.

داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند
داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند

هنگامی که دارو شما را خسته می‌کند، اغلب به دلیل آن است که آنها مواد شیمیایی در مغز شما را به عنوان انتقال دهنده‌های عصبی تحت تأثیر قرار می‌دهند. اعصاب شما از آنها برای انتقال پیام به یکدیگر استفاده می‌کند. برخی از آنها کنترل چگونگی بیدار شدن یا خواب آلودگی شما را احساس می‌کنند.

داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند

برخی از رایج‌ترین داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی می شوند عبارتند از:

داروهای آلرژی

داروهای آلرژی (آنتی هیستامین‌ها) مانند دیفن هیدرامین، برومفنیرامین (برومفد، دی متیپپ)، هیدروکسی ایزین (ویستاریل، آتارکس) و مکلیزین (آنتی باد). بعضی از این آنتی هیستامین‌ها نیز در قرص‌های خواب آور هستند.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی یک نوع از داروهای ضد افسردگی به نام سه حلقه‌ای می‌تواند موجب خستگی و خواب آلودگی شما شود. بعضی از این‌ها بیشتر از دیگران مانند آمیتریپتیلین (الویل، واناتریپ)، دوکسپین (سیلنور، سینکوان)، ایمی پرامین (Tofranil، Tofranil PM) و تریمیپامینین (سورمونیت) هستند.

داروهای اضطراب

داروهای اضطراب بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام (Xanax)، کلونازپام (کلونوپین)، دیازپام (والیم) و لورازپام (Ativan) می‌توانند موجب خواب آلودگی یا ضعف شما در چند ساعت تا چند روز بسته شوند.

داروهای فشار خون

بتا بلوکرها، مانند آتنولول (Tenormin)، متپرولول تارترات (Lopressor)، متپرولول سوکسینات (Toprol XL) و پروپرانولول هیدروکلراید (Inderal)، به چند مورد اشاره می‌کنند. آن‌ها با کم کردن قلب شما کار می‌کنند که می‌تواند خسته شما را خلق کند.

درمان سرطان

درمان سرطان انواع مختلف درمان سرطان می‌تواند شما را با تغییر سطح پروتئین و هورمون‌ها در بدن شما خسته شود. همانطور که آنها سلول‌های سرطانی را می‌کشند، آن‌ها همچنین برخی از سلول‌های طبیعی را آسیب می‌رساند سپس بدن شما انرژی بیشتری برای حل کردن یا پاکسازی سلول‌ها صرف می‌کند.

داروهای روده‌ای

داروهای روده‌ای داروهایی که تهوع را کنترل می‌کنند، شما را از پریدن و یا درمان اسهال می‌تواند شما را خواب آلود. داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند

آرامبخش عضلانی

آرامبخش عضلانی بیشتر شل کننده‌های عضلانی به طور مستقیم بر عضلات شما کار نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها در اعصاب مغز و ستون فقرات کار می‌کنند تا عضلات را آرام کنند. اثرات آنها بر روی سیستم عصبی شما می‌تواند باعث خستگی شما شود. برخی از شل کننده‌های عضلانی رایج، عبارتند از کاریزوپروتول (Soma) و سیکلوبنزاپرین (Flexeril).

داروهای ضد افسردگی

اپیوئیدها مانند مواد شیمیایی که بدن شما را کنترل می‌کند، مانند آندورفین ها عمل می‌کند. مورفین، اکسیمورفون (اوپانا، اوپانا ER)، اکسید کتون (OxyContin، OxyIR)، فنتانیل (Actiq، Duragesic، Fentora)، اکسیدوودون و آسپرین (Percodan)، اکسید کتون و استامینوفن (Percocet، Roxicet) و هیدروکودون و استامینوفن (Lorcet، Lortab، Vicodin).

تشنج و یا داروهای صرعی

تشنج و یا داروهای بیماری صرع همچنین ضد انعقادی نامیده می‌شود، این داروها می‌توانند بر روی سلول‌های مغز شما یا مواد شیمیایی که برای ارسال پیام‌ها استفاده می‌کنند کار کنند. برخی از این داروها همانهایی هستند که اضطراب را درمان می‌کنند، مانند بنزودیازپین ها. سایر داروهای تشنجی معمول عبارتند از: کاربامازپین (Tegretol / Tegretol XR / کرباترول)، فنوباربیتال، فنیتوین (دیلانتین، فنیتک)، توپیرامات (Topamax) و اسید والپرویک (Depakene، Depakote).

 

اگر نوع دارویی که شما مصرف می‌کنید در اینجا ذکر نشده است، برچسب را برای کلمات مانند «ممکن است باعث خواب آلود» شود. این می‌تواند به شما در شناختن انتظارات در هنگام مصرف آن کمک کند.

در صورت مصرف داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند چه باید انجام داد؟

  • اگر داروی شما باعث احساس پوسته شدن شود، مصرف آن را متوقف نکنید. شما می‌توانید راه‌های دیگری برای مبارزه با عوارض جانبی و افزایش انرژی داشته باشید:
  •  برخی از تمرینات، مانند یک پیاده روی سریع یا برخی از امتداد را دریافت کنید.
  •  نفس‌های عمیق بکشید.
  •  نوشیدن کمی از کافئین، مانند قهوه یا چای.

اگر داروهای بدون نسخه مصرف می‌کنید، از دکتر یا داروساز خود بخواهید که نسخه‌های «غیر خواب آلود» وجود دارد که می‌توانید به جای آن استفاده کنید. مهم است که بپرسید مطمئن شوید که هیچ دارو دیگری مصرف نمی‌کند.

داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی

دکتر شما می‌تواند به شما کمک کند تا از خستگی که از داروهای تجویزی احساس می‌کنید برخورد کنید. او ممکن است:

 

 دارو را تغییر دهید

 دوز خود را تغییر دهید.

 به شما بگویم داروهای خود را در زمان دیگری مانند شب یا قبل از خواب بگذارید.

داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی دارو را برای کمک به احساس هشدار و بیداری خود تجویز کنید

در ادامه بخوانید: کپسول سوزین برای چه بیماری خوبه

هیچ دارویی مصرف نکنید که به شما کمک کند بیدار شوید، مگر اینکه پزشک شما این را تأیید کند.

منبع: وب ام دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *