درمان ناباروری زنان و علائم و علت ها و راه کارهای طب سنتی

ناباروری زنان یکی از مشکلات زوجین می‌باشد و در این مقاله با علائم اولیه ناباروری و درمان ناباروری زنان با داروهای گیاهی، برای درمان نازایی چه بخوریم و عوامل مؤثر بر ناباروری آشنا می‌شویم.

درمان ناباروری زنان با طب سنتی, علائم ناباروری زنان

 باردار شدن و حاملگی برای پایان دادن به بارداری در واقع فرایندهای بسیار پیچیده‌ای هستند. بسیاری از موارد در طی این فرایندها به اشتباه می‌روند و منجر به ناباروری می‌شوند. به همین دلیل، لیست زیر فقط برخی از دلایل عمده ناباروری در زنان را شامل می‌شود. این به معنای همه جانبه نیست. زنی که در بارداری مشکل دارد یا حاملگی ندارد، باید در مورد معالجه احتمالی با پزشک معالج خود صحبت کند.

اختلال در تخمک گذاری و ناباروری زنان

شایع‌ترین علت کلی ناباروری زنان، عدم تخمک گذاری است که در ۴۰٪ از خانم‌های دارای نازایی رخ می‌دهد. ۱ عدم تخمک گذاری می‌تواند از دلایل مختلفی مانند:

 •  شرایط تخمدان یا زنان مانند نارسایی اولیه تخمدان (POI) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 •  پیری، از جمله «کاهش ذخیره تخمدان» که به تعداد کم تخم در تخمدانهای زن به دلیل پیری طبیعی اشاره دارد
 •  اختلالات غدد درون ریز، مانند بیماری تیروئید یا مشکلات مربوط به هیپوتالاموس که بر روی هورمونهای تولید شده از بدن تأثیر می‌گذارد، به طوری که ممکن است هورمون یا گروهی از هورمون‌ها خیلی زیاد یا خیلی کم باشند.
 •  سبک زندگی و عوامل محیطی

مشکلات و اختلالات چرخه قاعدگی

مشکلات مربوط به چرخه قاعدگی، فرایندی که بدن زن را برای بارداری آماده می‌کند، می‌تواند منجر به ناباروری زنان شود. چرخه قاعدگی شامل چندین مرحله است و مشکلات در هر یک از مراحل می‌تواند منجر به مشکل در بارداری یا ناباروری شود.

اختلالات ساختاری دستگاه تولید مثل زنان

مشکلات ساختاری معمولاً شامل وجود بافت غیر طبیعی در لوله‌های فالوپ یا رحم است.

اگر لوله‌های فالوپ مسدود شود، تخم‌ها قادر به انتقال از تخمدان‌ها به رحم نیستند و اسپرم قادر به رسیدن تخمک برای لقاح نیست. مشکلات ساختاری رحم مانند مواردی که ممکن است در لانه گزینی دخالت داشته باشد نیز می‌تواند باعث نازایی شود.

برخی از مشکلات ساختاری خاص که می‌توانند باعث ناباروری شوند عبارتند از:

 •  آندومتریوز، هنگامی که بافتی که به طور طبیعی داخل رحم می‌رود، در مکان‌های دیگر یافت می‌شود، مانند مسدود کردن لوله‌های فالوپ
 •  فیبروم رحمی، رشدی که در داخل و اطراف دیواره رحم ظاهر می‌شود، اگرچه بیشتر زنان مبتلا به فیبروم مشکل باروری ندارند و می‌توانند باردار شوند؛ اما ممکن است برخی از زنان مبتلا به فیبروم نتوانند به طور طبیعی باردار شوند یا ممکن است دچار سقط جنین‌های متعدد یا زایمان زودرس شوند.
 •  پولیپ ها که رشد غیر سرطانی در سطح داخلی رحم دارند. پولیپ ها می‌توانند در عملکرد رحم اختلال ایجاد کرده و باعث شود که زن بعد از برداشتن باردار شود. برداشتن جراحی پولیپ می‌تواند شانس بارداری زن را افزایش دهد.
 •  زخم شدن در رحم از آسیب‌های قبلی، عفونت یا جراحی. زخم ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد و ممکن است در لانه گزینی تداخل ایجاد کند، بنابراین منجر به ناباروری می‌شود.
 •  رحم غیرمعمول شکل که می‌تواند بر لانه گزینی و توانایی حمل ناباروری زنان تأثیر بگذارد

عفونت‌ها یکی دیگر از علت های ناباروری زنان

عفونت‌ها همچنین می‌توانند در مردان ناباروری و باعث ناباروری زنان ایجاد کنند.

سوزاک بدون درمان و کلامیدیا در زنان می‌تواند منجر به بیماری التهابی لگن شود که می‌تواند باعث زخم شدن لوله‌های فالوپ شود. سفلیس درمان نشده باعث افزایش خطر زایمان در زن باردار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عفونت‌هایی که ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد، می‌توانید در صفحه موضوع مربوط به عفونتهای مقاربتی (STI) مشاهده کنید.

عفونت‌های مزمن در دهانه رحم و درمان جراحی ضایعات دهانه رحم همراه با عفونت پاپیلومای انسانی (HPV) همچنین می‌تواند میزان یا کیفیت مخاط دهانه رحم را کاهش دهد. مشکلات این ماده چسبنده یا لغزنده که روی دهانه رحم و در مهبل (واژن) جمع می‌شود، می‌تواند زنان را برای بارداری دشوار کند. ۱

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها توصیه می‌کند که همه پسران و دختران ۱۱ یا ۱۲ ساله در برابر HPV واکسینه شوند. مردان و زنانی که به عنوان پیشین واکسینه نشده بودند نیز می‌توانند واکسن را در اوایل تا اواسط ۲۰s دریافت کنند. ۲

نقص کاشت تخمک در رحم

نارسایی در پیوند کاشت به عدم موفقیت یک تخم بارور شده در کاشت در دیواره رحم برای شروع بارداری اشاره دارد. در حالی که علت خاص خرابی کاشت اغلب ناشناخته است، امکانات شامل موارد زیر است: ناباروری زنان

 •  نقص ژنتیکی در جنین
 •  آندومتر نازک (تلفظ en-doh-MEE-درخت-اهم)
 •  نقایص جنینی
 •  آندومتریوز
 •  مقاومت به پروژسترون
 •  بافت زخم در حفره آندومتر

آندومتریوز

آندومتریوز هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌هایی که به طور معمول حفره رحم را ردیف می‌کنند، به نام آندومتر، به جای آن خارج از رحم یافت می‌شوند. توضیحات بیشتر درباره آندومتریوز را می‌توانید در صفحه موضوع آندومتریوز NICHD مشاهده کنید.

تحقیقات پیوندی بین ناباروری زنان و اندومتریوز نشان داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بین ۲۵ تا ۵۰ درصد از زنان نابارور مبتلا به آندومتریوز و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز نابارور هستند. ۶، ۷، ۸ دانشمندان علت دقیق ناباروری در زنان مبتلا به اندومتریوز را نمی‌دانند.

نظریه‌های فعلی در مورد چگونگی ایجاد آندومتریوز در ناباروری شامل موارد زیر است:

 ممکن است تغییراتی در ساختار اندام تولید مثل زن رخ دهد. آندومتریوز می‌تواند باعث ایجاد چسبندگی لگن ساخته شده از بافت اسکار بین ساختارهای مجاور، مانند بین تخمدان و دیواره لگن شود. این می‌تواند مانع از آزاد شدن تخمک بعد از تخمک گذاری شود. جای زخم در لوله فالوپ می‌تواند حرکت تخم را از طریق لوله فالوپی قطع کند.

 پوشش شکم که به آن صفاقی گفته می‌شود (جفت تلفظ شده-ih-tuh-NEE-uhm)، ممکن است تغییراتی را انجام دهد که بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد:

 •  در زنان مبتلا به آندومتریوز، میزان مایعات داخل صفاقی اغلب افزایش می‌یابد.
 •  مایع موجود در محیط صفاقی حاوی موادی است که می‌تواند بر عملکرد تخم، اسپرم و لوله‌های فالوپ تأثیر منفی بگذارد.
 •  تغییرات شیمیایی در آستر رحم که در نتیجه آندومتریوز اتفاق می افتد، ممکن است بر توانایی جنین در کاشت صحیح و تأثیر گذاشتن در بارداری زن تأثیر بگذارد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

PCOS یکی از شایع‌ترین دلایل ناباروری زنان است. ۹ این شرایطی است که تخمدانهای زن و در برخی موارد غدد فوق کلیوی بیش از حد طبیعی آندروژن ها (نوعی هورمون) تولید می‌کنند. مقادیر بالای این هورمون‌ها در ایجاد فولیکول تخمدان و آزاد شدن تخم‌ها در هنگام تخمک گذاری اختلال ایجاد می‌کند. در نتیجه، کیسه‌های پر از مایع یا کیست‌ها می‌توانند در تخمدان‌ها ایجاد شوند. توضیحات دقیق‌تر را می‌توانید در صفحه موضوع NICHD PCOS پیدا کنید.

محققان تخمین می‌زنند ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در ایالات متحده PCOS دارند. ۱۰ علت دقیق PCOS ناشناخته است، اما تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی منجر به این بیماری می‌شود.

نارسایی اولیه تخمدان

POI شرایطی است که تخمدانهای زن در سن جوانی از تولید هورمون و تخم مرغ متوقف می‌شوند. زنان مبتلا به POI به طور نامنظم تخمک گذاری می‌کنند، در صورت وجود و ممکن است به دلیل مشکلات تخمدان‌هایشان، سطح غیر طبیعی هورمون‌های تخمدان و هیپوفیز را داشته باشند.

زنان مبتلا به POI معمولاً در بارداری مشکل دارند. با این حال، بارداری هنوز هم ممکن است، هر چند نادر است. حدود ۵ تا ۱۰ درصد از زنان مبتلا به POI بدون معالجه درمانی باردار می‌شوند.

توضیحات دقیق‌تر از POI، از جمله دلایل احتمالی، می‌توانید در صفحه موضوع NICHD POI بیابید.

فیبروئید رحم و ناباروری زنان

فیبروم رحم رشد غیر سرطانی است که در داخل رحم تشکیل می‌شود. فیبروم های رحمی بسته به اندازه و موقعیت آن‌ها می‌توانند در برخی موارد باعث علائم شوند. دانشمندان نمی‌دانند چه عواملی باعث تشکیل فیبروم ها می‌شود، اما اعتقاد بر این است که ممکن است پایه ژنتیکی وجود داشته باشد.

فیبروم ها می‌توانند به ناباروری کمک کنند و در ۵ تا ۱۰ درصد از زنان نابارور یافت می‌شود. ۱۲ فیبروم واقع در حفره رحم (بر خلاف آنهایی که در دیواره رحم رشد می‌کنند) یا آنهایی که قطر آنها از ۶ سانتی متر بزرگتر است، احتمالاً تأثیر منفی بر باروری دارند. اگر ۱۲ ساله فیبروم ها روی باروری زن تأثیر بگذارند:

 •  موقعیت دهانه رحم را تغییر دهید که می‌تواند تعداد اسپرم‌هایی که وارد رحم می‌شوند را کاهش دهد
 •  شکل رحم را تغییر دهید که می‌تواند در حرکت اسپرم یا کاشت اختلال ایجاد کند
 •  لوله‌های فالوپ را مسدود کنید که مانع از رسیدن اسپرم به تخم می‌شود و یک تخم بارور شده را از انتقال به رحم باز می‌دارد
 •  در جریان خون به رحم دخالت کنید که می‌تواند از لانه گزینی جنین جلوگیری کند

توضیحات بیشتر درباره فیبروم های رحمی را می‌توانید در صفحه موضوع فیبروم های رحمی NICHD مشاهده کنید.

این مطلب را هم بخوانید: آزمایش اسپرم چیست و آنالیز و جواب و نحوه آزمایش مایع منی

اختلالات خود ایمنی

اختلالات خود ایمنی باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به بافتهای طبیعی بدن حمله کند که معمولاً آن را نادیده می‌گیرد. اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، هاشیموتو و انواع دیگر تیروئیدیت یا آرتریت روماتوئید ممکن است بر ناباروری زنان تأثیر بگذارد. دلایل این امر کاملاً درک نشده است و بین بیماری‌ها تفاوت دارد، اما تصور می‌شود آنها شامل التهاب در رحم و جفت یا داروهای مورد استفاده در درمان بیماری‌ها هستند. زن و مرد هر دو می‌توانند آنتی بادی‌هایی را ایجاد کنند که به اسپرم یا ارگان‌های تولید مثل حمله می‌کند.

برگرفته از NIH

همچنین ببینید

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی + هزینه و عوارض و تعیین جنسیت لقاح مصنوعی

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی ، هنگامی که شما و شریک زندگی خود را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *