آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی چیست و عوارض و موارد مصرف آن

آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی برای تقویت سیستم دفاعی طبیعی بدن (سیستم ایمنی) برای کاهش خطر عفونت در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف استفاده می‌شود. این دارو از خون سالم انسان ساخته شده است که سطح بالایی از مواد دفاعی خاص (آنتی بادی) دارد که به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. همچنین برای افزایش تعداد خون (پلاکت‌ها) در افراد دارای اختلال خونی خاص (ترومبوسیتوپنیا پورپورا- ITP) استفاده می‌شود. پلاکت‌ها برای متوقف کردن خونریزی و تشکیل لخته خون مورد نیاز هستند.

آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی چیست و عوارض و موارد مصرف آن
آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی چیست و عوارض و موارد مصرف آن

آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی

برخی از محصولات گلوبولین ایمنی ممکن است برای درمان نوع خاصی از مشکل ضعف عضلانی (نوروپاتی حرکتی چند کانونی) یا یک اختلال عصبی خاص (پلی نروژپاتی مزمن التهابی مزمن – CIDP) نیز استفاده شود. برخی از محصولات همچنین ممکن است برای جلوگیری از برخی از اختلالات رگ‌های خونی در افراد مبتلا به سندرم کاوازاکی استفاده شود.

نحوه استفاده از محلول ایمیون گلوبولین (انسانی) (Igg)

این دارو با تزریق در زیر پوست یا به آرامی داخل رگ تجویز می‌شود، همانطور که توسط پزشک شما راهنمایی می‌شود.

پزشک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در حالی که از نزدیک مراقب شما است، دارو را به آرامی شروع می‌کند. اگر عوارض جانبی کمی داشته باشید یا هیچ عاملی نداشته باشید، داروها سریعتر تجویز می‌شوند. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی مانند گرگرفتگی، لرز، گرفتگی عضلات، درد کمر / مفاصل، تب، حالت تهوع، استفراغ یا تنگی نفس، فوراً به پزشک معالج خود بگویید. ممکن است تزریق متوقف شود یا کندتر انجام شود.

دوز و فراوانی به شرایط پزشکی، وزن و پاسخ به درمان بستگی دارد.

اگر این دارو را در خانه به خودتان می‌دهید، تمام دستورالعمل‌های تهیه و استفاده را از متخصص بهداشت خود بیاموزید. قبل از استفاده، این محصول را به صورت بصری برای ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از مایع استفاده نکنید. بیاموزید که چگونه وسایل پزشکی را با خیال راحت ذخیره کرده و از آنها دور کنید.

به منظور استفاده بیشتر از این دارو، مرتباً از این دارو استفاده کنید. تمام قرارهای پزشکی / آزمایشگاهی خود را نگه دارید.

اثرات جانبی آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

گرگرفتگی، سردرد، سرگیجه، لرز، گرفتگی عضلات، درد پشت یا مفاصل، تب، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است رخ دهد. در صورت بروز، تداوم یا بدتر شدن هر یک از این اثرات، فوراً به پزشک یا سایر متخصصین مراقبت‌های بهداشتی بگویید. درد، قرمزی و تورم در محل تزریق نیز ممکن است رخ دهد. اگر این تأثیرات ادامه داشته یا آزار دهنده هستند، به پزشک خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک خود بگویید.

عوارض

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، به پزشک خود بگویید از جمله: خونریزی آسان / کبودی، غش، ضربان قلب سریع / نامنظم، خستگی غیرمعمول.

به ندرت ممکن است این محصول حاوی موادی باشد که می‌تواند باعث عفونت شود زیرا از خون انسان ساخته شده است. اگرچه به دلیل غربالگری دقیق اهدا کنندگان خون، این خطر بسیار کم است، در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. در صورت بروز علائم عفونت مانند گلودرد / تب مداوم، زرد شدن چشم / پوست یا ادرار تیره، سریعاً به پزشک خود بگویید.

درمان با این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد التهاب جدی مغز (سندرم مننژیت آسپتیک) چند ساعت تا ۲ روز پس از درمان شود. در صورت بروز سردرد شدید، گردن سفت، خواب آلودگی، تب بالا، حساسیت به نور، درد چشم، یا حالت تهوع / استفراغ شدید، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

مشکلات ریه ممکن است به ندرت ۱ تا ۶ ساعت پس از درمان شما رخ دهد. بعد از معالجه از نظر هرگونه مشکلات ریه، از نزدیک تحت نظارت قرار خواهید گرفت.

یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است؛ اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. شما ممکن است عوارض جانبی را به FDA در ۱-۸۰۰-FDA-1088 یا در www.fda.gov/medwatch گزارش دهید.

در کانادا – برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. شما ممکن است عوارض جانبی را در شماره ۱-۸۶۶-۲۳۴-۲۳۴۵ به بهداشت کانادا گزارش کنید.

اقدامات احتیاطی در موارد مصرف آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

قبل از استفاده از این دارو، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا سایر محصولات ایمونوگلوبولین (مانند CMV IgG). یا اگر آلرژی دیگری دارید این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص: برخی از مشکلات سیستم ایمنی (نقص ایمونوگلوبولین A، گاموپاتی های مونوکلونال)، دیابت، فشار خون بالا، چربی‌های خون بالا (تری گلیسیرید)، میگرن، عفونت خون فعلی (سپسیس))، بیماری کلیه، از دست دادن شدید مایعات بدن (کم آبی).

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می‌تواند شما را سرگیجه تر کند. تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن را انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام دهید. مشروبات الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از محصولات گلوبولین ایمنی را نباید در افرادی که مشکل ارثی متابولیکی خاصی دارند (مانند عدم تحمل فروکتوز / ساکارز) استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر از پزشک خود بخواهید.

طریقه مصرف

برخی از محصولات گلوبولین ایمنی با مالتوز ساخته می‌شوند. این ماده وقتی قند خون شما طبیعی باشد یا حتی پایین باشد، می‌تواند باعث قند خون زیاد شود. اگر مبتلا به دیابت هستید، با داروساز خود بررسی کنید که آیا محصولی که استفاده می‌کنید حاوی مالتوز است یا خیر آیا آزمایشات قند خون شما با این محصول کار می‌کند یا خیر. به ندرت، مشکلات جدی رخ داده است که انسولین زیاد به دلیل قرائت قند زیاد کاذب یا قند خون پایین درمان نشده باشد.

در مورد هرگونه واکسیناسیون / واکسیناسیون اخیر یا برنامه ریزی شده به پزشک خود بگویید. این دارو ممکن است از پاسخ مناسب به برخی واکسنهای ویروسی زنده (مانند سرخک، اوریون، سرخچه، واریسلا) جلوگیری کند. اگر اخیراً هرکدام از این واکسن‌ها را دریافت کرده‌اید، ممکن است پزشک معالج شما پاسخی را آزمایش کند یا بعداً دوباره واکسن کرده‌اید. اگر قصد دریافت هر یک از این واکسن‌ها را دارید، پزشک بهترین زمان برای دریافت آنها را به شما دستور می‌دهد تا پاسخ خوبی دریافت کنید.

قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

در هنگام استفاده از این دارو در افراد مسن احتیاط لازم است زیرا ممکن است نسبت به اثرات دارو به ویژه اثرات آن بر کلیه‌ها حساس‌تر باشند.

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

فعل و انفعالات آمپول گلوبولین ایمنی

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام کالاهایی را که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و نسخه‌های گیاهی بدون نسخه و گیاهان دارویی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا تغییر دهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که ممکن است به کلیه‌ها آسیب برساند (به عنوان مثال، آمینوگلیکوزیدها مانند جنتامایسین)، «قرص‌های آب » (دیورتیک هایی مانند furosemide).

آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی ممکن است با آزمایش‌های خاص (از جمله آزمایش‌های قند خون، گروه خونی) تداخل داشته باشد که ممکن است باعث نتایج آزمایش نادرست شود. این می‌تواند به پیامدهای جدی (احتمالاً کشنده) منجر شود. به کلیه پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان و داروسازان خود بگویید که از این دارو استفاده می‌کنید و از کدام نوع نوارهای تست قند خون استفاده می‌کنید.

 

مصرف بیش از حد آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی

اگر فردی بیش از حد تجویز کرده است و علائم جدی از قبیل بیرون رفتن یا مشکل تنفس را دارد، با شماره ۹۱۱ تماس بگیرید. در غیر این صورت، فوراً با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید. ساکنان ایالات متحده می‌توانند با مرکز کنترل سم محلی خود از شماره ۱-۸۰۰-۲۲۲-۱۲۲۲ تماس بگیرند. ساکنان کانادا می‌توانند با مرکز کنترل سم استان تماس بگیرند.

یادداشت

آزمایشات و آزمایشات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کلیه و کبد، حجم ادرار، فشار خون) باید قبل از شروع استفاده از این دارو و در حین استفاده از آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز را از دست داد

برای بهترین سود ممکن، دریافت هر دوز برنامه ریزی شده از این دارو طبق دستورالعمل. اگر دوز را از دست داده‌اید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید دوز تهیه کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

این مطلب را نیز بخوانید: داروی دوستاکسل Docetaxel چیست و قیمت، موارد مصرف و عوارض آن چیست؟

سخن آخر

برای جزئیات ذخیره سازی با دستورالعمل‌های محصول و داروساز خود مشورت کنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروهای زیر توالت را بریزید و آنها را داخل زهکشی نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا دیگر نیازی به آن، این محصول را به درستی از بین ببرید. با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید. اطلاعات آخرین ویرایش در اکتبر ۲۰۱۹٫ کپی رایت (c) 2019 First Databank، Inc.

منبع : وب ام دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *