ویروس کرونا چیست و راه های پیشگری و درمان ویروس کورونا

در اواخر ماه دسامبر، ویروس کرونا به‌سرعت در حال تحول است، در اواخر ماه دسامبر شکسته شد. گزارش‌های مربوط به تعداد آلوده‌های آلوده به‌سرعت افزایش‌یافته است و موارد جداشده این کرونا ویروس جدید – به نام دانشمندان ۲۰۱۹ – nCoV توسط دانشمندان – به دلیل مسافرت‌های بین‌المللی در چندین کشور ظاهرشده‌اند. بر اساس مقاله ای در نیویورک‌تایمز، در این نوشتار، تقریباً ۱۳۰۰ مورد تأییدشده و بیش از ۴۰ مرگ در چین رخ‌داده است.

ویروس کرونا
ویروس کرونا

خوشبختانه، مقامات بهداشت عمومی در بسیاری از کشورها، ازجمله ایالات‌متحده، اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس انجام داده‌اند. این اقدامات شامل غربالگری‌های بهداشتی در فرودگاه‌های اصلی ایالات‌متحده برای افرادی است که از ووهان مسافرت می‌کنند. در چین محدودیت‌های مسافرتی وجود دارد.

ممکن است با تغییر سریع این اطلاعات و هرگونه خبری در مورد ویروس، این نگرانی‌ها را افزایش دهد. در اینجا یک آغازگر در مورد آنچه ما انجام می‌دهیم – و نمی‌دانیم – در مورد این ویروس و اینکه چه چیزی ممکن است برای شما معنی داشته باشد وجود دارد. درحالی‌که هنوز چیزهای زیادی درباره این ویروس نفهمیدیم، مقامات بهداشت عمومی، متخصصان پزشکی و دانشمندان برای کسب اطلاعات بیشتر با یکدیگر همکاری می‌کنند.

ویروس کرونا (coronavirus) چیست؟

ویورس کرونا یک علت بسیار شایع سرماخوردگی و سایر عفونت‌های تنفسی فوقانی است. این ویروس‌ها زونا هستند، به این معنی که آن‌ها می‌توانند حیوانات خاصی را آلوده کرده و از یک حیوان به حیوان دیگر منتقل شوند. یک کرونا ویروس به‌طور بالقوه می‌تواند در انسان گسترش یابد، به‌ویژه اگر جهش خاصی در ویروس رخ دهد.

مقامات بهداشتی چین در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ گروهی از موارد ذات‌الریه ویروسی را به سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش دادند. بسیاری از مبتلایان به این بیماری با بازار غذاهای دریایی و حیوانات در ووهان، شهری بزرگ در شرق چین ارتباط داشتند. ازآنجاکه مشخص‌شده است که ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر گسترش یابد.

علائم این ویروس کرونا coronavirus چیست؟

علائم این بیماری می‌تواند شامل سرفه، احتمالاً همراه با تب و تنگی نفس باشد. گزارش‌های اولیه‌ای در مورد علائم غیر تنفسی مانند تهوع، استفراغ یا اسهال وجود دارد. در طی چند روز بسیاری از افراد بهبود می‌یابند. بااین‌حال، برخی از افراد – به‌ویژه افراد بسیار جوان، سالخورده یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند – ممکن است به یک عفونت جدی‌تر مانند برونشیت یا ذات‌الریه مبتلا شوند.

چگونه درمان کرونا می‌شود؟

دانشمندان برای درک این ویروس بسیار تلاش می‌کنند و مقامات بهداشتی چین ژنوم کامل آن را در بانک‌های اطلاعاتی بین‌المللی قرار داده‌اند. در حال حاضر هیچ ضدویروسی تأییدشده‌ای برای این کرونا ویروس خاص وجود ندارد، بنابراین درمان حمایتی است. برای بیمارترین بیماران مبتلابه این بیماری، مراقبت‌های ویژه و پرخاشگرانه در یک بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) می‌تواند نجات‌بخش باشد.

درمان ویروس کرونا
درمان ویروس کرونا

آیا نگران ابتلا به این ویروس کرونا هستید؟

مگر اینکه باکسی که انسداد ویروس داشته باشد – که در حال حاضر به‌طورمعمول به معنای مسافر از ووهان چین است که درواقع ویروس داشته باشد – در تماس تنگاتنگ بوده‌اید. به‌عنوان‌مثال در ایالات‌متحده، تاکنون فقط دو مورد از ویروس تأییدشده است، اگرچه احتمالاً این تغییر است.

درحالی‌که ما هنوز جزئیات چگونگی شیوع این ویروس را نمی‌فهمیم، کرونا ویروس‌ها معمولاً از طریق قطرات حاوی ذرات بزرگی پخش می‌شوند که به‌طورمعمول فقط می‌توانند قبل از اتساع به مدت سه تا شش پا در هوا معلق شوند. در مقابل، سرخک یا واریسلا (آبله‌مرغان) از طریق قطرات کوچک‌تر در مسافت‌های بسیار بیشتر پخش می‌شود. برخی از کورونا ویروس‌ها نیز در مدفوع افراد خاص یافت شده است.

بنابراین به‌احتمال زیاد سرفه یا عطسه از فرد آلوده ممکن است ویروس را گسترش دهد. خیلی زود است بگوییم که آیا مسیر دیگری از انتقال، تماس با مدفوع و دهان نیز ممکن است این ویروس خاص را گسترش دهد یا خیر.

اصول اساسی بیماری‌های عفونی برای مهار شیوع این ویروس مهم است. دستان خود را مرتباً بشویید. سرفه‌ها و عطسه‌ها را با دستمال بپوشانید (سپس آن را دور بیندازید) یا آرنج داخلی خود را. از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خودداری کنید. اگر تب داشتید از محل کار یا مدرسه در خانه بمانید. از افرادی که علائم عفونت دستگاه تنفسی دارند مانند آبریزش بینی، سرفه و عطسه، خودداری کنید.

ویروس کرونا در امریکا

در آمریکا، یک فرد متوسط در معرض خطر ابتلا به این کروناویروس جدید است. در این زمستان، در حقیقت، ما بیشتر از هر ویروس دیگر به آنفلوانزا B – آنفولانزا مبتلا می‌شویم: از هر ۱۰ نفر یک آنفولانزا از هر ۱۰ نفر. گرفتن یک آنفولانزا، گامی آسان در جهت جلوگیری از آنفولانزا، هنوز خیلی دیر نشده است. اگر علیرغم دریافت واکسن، آنفولانزا دریافت کنید، مطالعات نشان می‌دهد که بیماری شدید، بستری در بیمارستان، بستری در ICU و مرگ‌ومیر کمتر است.

بیشتر بخوانید: آمپول ایمیون گلوبولین چیست

سخن  آخر

با توجه به شیوع فعلی این ویروس و سرعت و پیچیدگی سفرهای بین‌المللی، احتمالاً تعداد موارد و مرگ‌ومیر همچنان صعود خواهد کرد. ما نباید وحشت کنیم، حتی اگر با یک بیماری‌زا جدی و جدید برخورد کنیم. گروه‌های بهداشت عمومی در حال جمع شدن هستند. دروس آموخته‌شده از سایر ویروس‌های جدی مانند SARS و MERS کمک خواهد کرد. با بیشتر شدن اطلاعات بیشتر، سازمان‌های بهداشت عمومی مانند مراکز کنترل بیماری (CDC) در ایالات‌متحده و سازمان بهداشت جهانی (WHO) اطلاعات و راهبردهای کلیدی را در سراسر جهان به اشتراک می‌گذارند.

منبع: دانشگاه هاروارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *