انواع کم خونی فقر آهن و علائم و درمان کم خونی با طب سنتی و دارو

کم خونی شرایطی است که در آن شما به‌اندازه کافی گلبول قرمز سالم برای حمل اکسیژن کافی به بافت‌های بدن ندارید. کم‎خونی می‌تواند احساس خستگی و ضعف کند.

انواع کم خونی فقر آهن و علائم و درمان کم خونی با طب سنتی و دارو 

اشکال مختلفی از این بیماری وجود دارد که هرکدام علت خاص خود را دارند که می‌تواند موقت یا طولانی‌مدت باشد و می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. اگر مشکوک به کم خونی هستید به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه هشداردهنده بیماری جدی باشد.

درمان آن از مصرف مکمل‌ها تا انجام اقدامات پزشکی متفاوت است. ممکن است با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متنوع، بتوانید از برخی از انواع آن جلوگیری کنید.

انواع کم خونی

 •  کم خونی آپلاستیک
 •  نارسایی کمبود آهن
 •  کم خونی سلولی
 •  تالاسمی
 •  کم خونی کمبود ویتامین

 

علائم کم خونی

علائم کم خونی بسته به علت متفاوت است. اگر ناشی از یک بیماری مزمن باشد، این بیماری می‌تواند آن‌ها را ماسک کند، به‌طوری‌که ممکن است این بیماری با آزمایش برای یک بیماری دیگر تشخیص داده شود.

بسته به علل کم بودن میزان خون بدن شما، ممکن است علامتی نداشته باشید. در صورت بروز علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  خستگی
 •  ضعف
 •  پوست کمرنگ یا زرد
 •  ضربان قلب نامنظم است
 •  تنگی نفس
 •  سرگیجه یا سرگیجه
 •  درد قفسه سینه
 •  دست‌وپاهای سرد
 •  سردرد

در ابتدا فقر آهن می‌تواند آن‌قدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید؛ اما با تشدید این بیماری علائم بدتر می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر احساس خستگی می‌کنید با پزشک خود ملاقات کنید و نمی‌دانید چرا.

خستگی علاوه بر کم خونی دلایل زیادی نیز دارد! بنابراین فرض نکنید اگر خسته هستید باید کم خونی باشید. برخی افراد می‌آموزند که هموگلوبین آن‌ها کم است و این نشانگر کم خونی است، هنگام اهدا خون. اگر به شما گفته شد که به دلیل هموگلوبین کم نمی‌توانید اهدا کنید، با پزشک خود ملاقات کنید.

 

علت ابتلا به بیماری کم خونی

این بیماری وقتی رخ می‌دهد که خون شما به‌اندازه کافی گلبول قرمز نداشته باشد.

این ممکن است رخ دهد اگر:

 •  بدن شما به‌اندازه کافی گلبول قرمز ایجاد نمی‌کند
 •  خونریزی باعث می‌شود گلبول‌های قرمز خون سریع‌تر از جایگزینی جایگزین شوند
 •  بدن شما گلبول‌های قرمز خون را از بین می‌برد

سلول‌های قرمز خون چه‌کاری انجام می‌دهند

 

بدن شما سه نوع گلبول خون ایجاد می‌کند 

گلبول‌های سفید برای مبارزه با عفونت، پلاکت‌ها برای کمک به لخته شدن خون و گلبول‌های قرمز برای حمل اکسیژن در بدن.

گلبول‌های قرمز حاوی هموگلوبین است

یک پروتئین غنی از آهن است که رنگ قرمز آن را به خون می‌دهد. هموگلوبین سلول‌های قرمز خون را قادر می‌سازد اکسیژن را از ریه‌های شما به تمام قسمت‌های بدن خود منتقل کنند و دی‌اکسید کربن را از سایر قسمت‌های بدن به ریه‌های شما منتقل کنند.

بیشتر سلول‌های خونی، ازجمله گلبول‌های قرمز، به‌طور منظم در مغز استخوان شما تولید می‌شوند – ماده‌ای اسفنجی که در حفره‌های بسیاری از استخوان‌های بزرگ شما یافت می‌شود. برای تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون بدن از غذاهایی که می‌خورید به آهن، ویتامین B-12، فولات و سایر مواد مغذی احتیاج دارد.

 

 

انواع مختلف کم خونی دلایل مختلفی دارد

آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 نارسایی کمبود آهن

این شایع‌ترین نوع این بیماری به دلیل کمبود آهن در بدن شما ایجاد می‌شود. مغز استخوان شما برای ساخت هموگلوبین به آهن احتیاج دارد. بدون آهن کافی، بدن شما نمی‌تواند هموگلوبین کافی برای گلبول‌های قرمز تولید کند.

 بدون مکمل آهن

این نوع این بیماری در بسیاری از زنان باردار رخ می‌دهد. همچنین در اثر ریزش خون ایجاد می‌شود، مانند خونریزی شدید قاعدگی، زخم، سرطان و استفاده منظم برخی از داروهای ضد درد غیرمترقبه، خصوصاً آسپرین که می‌تواند باعث التهاب آستر معده و در نتیجه از دست رفتن خون شود.

 کم خونی کمبود ویتامین

علاوه بر آهن، بدن شما به فولات و ویتامین B-12 نیز احتیاج دارد تا گلبول‌های قرمز خون سالم به‌اندازه کافی تولید کند. رژیم غذایی فاقد این و سایر مواد مغذی مهم می‌تواند باعث کاهش تولید گلبول‌های قرمز شود.

 همچنین برخی از افراد که به میزان کافی B-12 مصرف می‌کنند قادر به جذب ویتامین نیستند. این می‌تواند منجر به کم خونی کمبود ویتامین شود، همچنین به آنمی خطرناک معروف است.

 کم خونی التهاب

برخی از بیماری‌ها – مانند سرطان، HIV / AIDS، آرتریت روماتوئید، بیماری کلیوی، بیماری کرون و سایر بیماری‌های التهابی حاد یا مزمن – می‌توانند در تولید گلبول‌های قرمز دخالت کنند.

 کم خونی آپلاستیک

 این بیماری نادر، تهدیدکننده زندگی هنگامی اتفاق می‌افتد که بدن شما به‌اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی‌کند. علل کمخونی آپلاستیک شامل عفونت‌ها، داروهای خاص، بیماری‌های خود ایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی است.

 کم‌خونی‌های مرتبط با بیماری مغز استخوان

انواع بیماری‌ها مانند سرطان خون و میلوفیبروز می‌تواند با تأثیر بر تولید خون در مغز استخوان شما باعث کم خونی شود. اثرات این نوع سرطان و اختلالات شبیه سرطان از خفیف تا تهدیدکننده زندگی متفاوت است.

 کم خونی همولیتیک

این گروه از کم‎خونی‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که گلبول‌های قرمز خون سریع‌تر از بین بروند تا مغز استخوان بتواند آن‌ها را جایگزین کند. برخی از بیماری‌های خونی باعث از بین رفتن گلبول‌های قرمز می‌شود. شما می‌توانید کم خونی همولیتیک را به ارث ببرید، یا می‌توانید بعداً در زندگی ایجاد کنید.

 کم خونی سلولی این وضعیت ارثی و گاهی جدی یک‌کم خونی همولیتیک است. این بیماری به دلیل نقص هموگلوبین ایجادشده است که سلول‌های قرمز خون را مجبور می‌کند شکل هلال (داسی) غیرطبیعی را به دست آورند. این سلول‌های خونی نامنظم زودرس می‌میرند و در نتیجه کمبود مزمن گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شود.

 

عوامل خطر زای بیماری و عوارض

این عوامل شما را در معرض خطر این بیماری قرار می‌دهد:

 رژیم غذایی فاقد ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص است

یک رژیم غذایی به‌طور مداوم کم آهن، ویتامین B-12 و فولات خطر این بیماری شما را افزایش می‌دهد.

 اختلالات روده

ابتلا به اختلال روده‌ای که برجذب مواد مغذی در روده کوچک شما – مانند بیماری کرون و سلیاک – تأثیر می‌گذارد، شما را در معرض این بیماری قرار می‌دهد.

 قاعدگی و کم خونی

به‌طور کلی، زنانی که یائسگی نداشته‌اند در مقایسه با مردان و زنان یائسه خطر بیشتری از آنمی فقر آهن دارند. قاعدگی باعث از بین رفتن گلبول‌های قرمز می‌شود.

 بارداری. اگر باردار هستید و به دلیل داشتن اسیدفولیک و اسید فولیک مولتی‌ویتامین مصرف نمی‌کنید، در معرض خطر کم خونی هستید.

 شرایط مزمن

اگر مبتلا به سرطان، نارسایی کلیه، دیابت یا بیماری مزمن دیگری هستید، می‌توانید در معرض کم خونی بیماری مزمن باشید. این شرایط می‌تواند به کمبود گلبول‌های قرمز منجر شود.

 از دست رفتن خون آهسته و مزمن ناشی از زخم یا منبع دیگر بدن شما می‌تواند فروشگاه آهن بدن شما را از بین ببرد و منجر به کم خونی فقر آهن شود.

 سابقه خانوادگی

اگر خانواده شما سابقه این بیماری ارثی مانند کم خونی سلول داسی را داشته باشند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری باشید.

 عوامل دیگر

سابقه برخی از عفونت‌ها، بیماری‌های خونی و اختلالات خود ایمنی خطر این بیماری شما را افزایش می‌دهد. الکل، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و استفاده از برخی داروها می‌تواند بر تولید گلبول‌های قرمز تأثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود.

 سن

افراد بالای ۶۵ سال در معرض خطر کم خونی هستند.

انواع کم خونی فقر آهن و علائم و درمان کم خونی با طب سنتی و دارو

عوارض

این بیماری می‌تواند بدون درمان باقی بماند، بسیاری از مشکلات سلامتی مانند:

 •  خستگی شدید. کم خونی شدید می‌تواند شما را چنان خسته کند که نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید.
 •  عوارض بارداری. زنان باردار مبتلا به کم خونی فقر فولات احتمالاً عوارضی مانند تولد زودرس دارند.
 •  مشکلات قلبی کم خونی می‌تواند به ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی) منجر شود! هنگامی که شما کم‎خونی هستید، قلب شما باید خون بیشتری را بخورد تا از کمبود اکسیژن خون جلوگیری کند. این می‌تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.
 •  مرگ. برخی از کم‌خونی‌های ارثی، مانند بیماری سلول داسی، می‌توانند منجر به عوارض تهدیدکننده زندگی شوند. از دست دادن مقدار زیادی خون به‌سرعت منجر به کمخونی حاد و شدید می‌شود و می‌تواند کشنده باشد.

این مطلب را نیز بخوانید : آمپول ایمیون گلوبولین یا گلوبولین ایمنی چیست و عوارض و موارد مصرف آن

جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به کم‎خونی

 

بسیاری از انواع کم خونی قابل‌پیشگیری نیست؛ اما می‌توانید با خوردن یک رژیم غذایی که شامل انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است از این بیماری فقر آهن و فقر ویتامین جلوگیری کنید، ازجمله:

 آهن

غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت گاو و سایر گوشت‌ها، لوبیا، عدس، غلات غنی‌شده از آهن! سبزیجات برگ سبز تیره و میوه خشک است.

فولات

این ماده مغذی و از نظر مصنوعی آن، فولیک اسید، در میوه‌ها و آب میوه‌ها، سبزیجات برگ سبز تیره، نخود سبز، لوبیای کلیوی، بادام زمینی و محصولات غنی‌شده غلات مانند نان، غلات، ماکارونی و برنج یافت می‌شود.

 ویتامین B-12

غذاهای سرشار از ویتامین B-12 شامل گوشت، لبنیات و غلات غنی‌شده و سویا است.

 ویتامین C

غذاهای سرشار از ویتامین C شامل مرکبات و آب میوه، فلفل، کلم بروکلی، گوجه‌فرنگی، خربزه و توت‌فرنگی است. این‌ها همچنین به افزایش جذب آهن کمک می‌کند.

اگر نگران دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی از مواد غذایی هستید، از پزشک خود بپرسید که آیا ممکن است مولتی‌ویتامین به شما کمک کند.

منبع : مای کلینیک

همچنین ببینید

تشخیص سرطان خون, سرطان خون aml ,عکس لوسمی, بدترین نوع سرطان خون کدام نوع کشنده استاس امی داروهای سرطان لوسمی واقعا چیزی برای جلوگیری از لوسمی وجود ندارد.

سرطان خون چیست؟+ علائم و درمان لوسمی یا سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی معمولا به عنوان یک بیماری کودک شناخته می شود، اما در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *