قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چیست؟

قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چیست و قیمت قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چقدر است؟ پس از تائید مولنوپیراویر ضدویروسی مرک در بریتانیا، فایزر تصمیم گرفت تا قرص کووید-۱۹ خود را به نام Paxlovid در بازار عرضه کند. این هفته، داروساز ایالات‌متحده به دنبال مجوز استفاده اضطراری از سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) برای نامزد جدید ضدویروسی خود در افراد مبتلابه کووید-۱۹ خفیف تا متوسط که در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ هستند، شد.

فایزر همچنین روند جستجوی مجوز قانونی در کشورهای دیگر ازجمله بریتانیا، استرالیا، نیوزلند و کره جنوبی را آغاز کرده است و قصد دارد درخواست‌های بیشتری را ثبت کند.

قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid)

قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چگونه کار می‌کند؟

Paxlovid ترکیبی از PF-۷۳۲۱۳۳۲ ضدویروسی تحقیقاتی Pfizer و دوز پایین ریتوناویر، یک داروی ضد رتروویروسی است که به طور سنتی برای درمان HIV استفاده می‌شود. این درمان با اتصال به پروتئاز شبه ۳CL، آنزیمی که برای عملکرد و تولیدمثل ویروس حیاتی است، تکثیر SARS-CoV-۲ در بدن را مختل می‌کند.

بر اساس یک تجزیه و تحلیل موقت، Paxlovid خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از کووید-۱۹ را تا ۸۹ درصد در افرادی که طی سه روز پس از شروع علائم تحت درمان قرار گرفتند، کاهش داد. مشخص شد که این دارو به قدری مؤثر است – فقط ۱٪ از بیمارانی که Paxlovid دریافت کردند در طول روز ۲۸ در بیمارستان بستری شدند در مقایسه با ۶٫۷٪ از شرکت کنندگان دارونما – که کارآزمایی فاز II/III آن زودتر به پایان رسید و تسلیم مقرراتی به FDA زودتر از آن زمان ارائه شد. انتظار می رود. علاوه بر این، در حالی که ۱۰ مرگ در بازوی دارونما گزارش شد، هیچ موردی در میان شرکت‌کنندگانی که Paxlovid دریافت کردند، رخ نداد.

مانند مولنوپیراویر، Paxlovid به صورت خوراکی تجویز می شود، به این معنی که بیماران کووید-۱۹ می توانند دارو را در مراحل اولیه عفونت در خانه مصرف کنند. امید این است که ضدویروس‌های جدید مانند مرک و فایزر به افراد مبتلابه موارد خفیف یا متوسط ​​ویروس کرونا این امکان را بدهد که زودتر درمان شوند و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند و از تحت فشار قرار گرفتن بیمارستان‌ها جلوگیری کنند.

رقابت دارویی کووید ۱۹

مولنوپیراویر مرک، اولین قرص تائید شده برای کووید-۱۹، از زمانی که مطالعات نشان دادند که خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر را تا حدود ۵۰ درصد کاهش می دهد، به عنوان یک تغییر دهنده بازی بالقوه تبلیغ شده است؛ اما این بدان معنا نیست که پیشنهاد ضدویروسی فایزر در بازار برتری نخواهد داشت.

تجزیه و تحلیل موقت اثر مولنوپیراویر امیدوار کننده است، اما کاهش چشمگیر خطر گزارش شده توسط فایزر نشان می دهد که قرص آن نیز می تواند یک سلاح ارزشمند در زرادخانه دولت ها در برابر همه گیری باشد.

Paxlovid علاوه بر موثرتر بودن بالقوه، ممکن است با سوالات ایمنی کمتری نسبت به ضدویروسی رقیب خود مواجه شود. برخی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که مکانیسم اثر مولنوپیراویر علیه کووید-۱۹ – تقلید از مولکول های RNA برای القای جهش های ویروسی – می تواند جهش های مضر را در DNA انسان ایجاد کند. به گفته فایزر، Paxlovid، نوع دیگری از ضدویروسی که به عنوان مهارکننده پروتئاز شناخته می‌شود، هیچ نشانه‌ای از «تداخلات DNA جهش‌زا» نشان نداده است.

هم قرص فایزر و هم قرص مرک زمانی بیشترین سود را دارند که ظرف پنج روز پس از شروع علائم تجویز شوند.

قرض ضد کرونای فایزر مفید بوده است؟

با این حال، همه تلاش های ضدویروسی موفقیت آمیز نبوده اند. یک قرص ضد ویروس کووید-۱۹ که به طور مشترک توسط Roche و Atea Pharmaceuticals ساخته شده است اخیراً در فاز دوم آزمایشی نتوانست به نقطه پایانی اولیه خود برسد و Atea از آن زمان اعلام کرده است که همکاری استراتژیک بین این شرکت ها فسخ خواهد شد.

فقط داروهای ضدویروسی نیستند که نویدبخش درمان کووید-۱۹ هستند. داروسازان همچنین در حال بررسی آنتی بادی های مونوکلونال هستند که به آنتی ژن های خاص متصل می شوند و به سیستم ایمنی دستور می دهند تا ویروس را از بین ببرد.

درمان‌های آنتی‌بادی مونوکلونال از Eli Lilly، Regeneron و GlaxoSmithKline مجوز قانونی ایالات‌متحده برای درمان Covid-۱۹ دریافت کرده‌اند. با این حال، FDA مجوز لیلی را برای استفاده تک‌درمانی از bamlanivimab (یکی از آنتی‌بادی‌های موجود در کوکتل با etesuseevim) لغو کرد. در برابر انواع در حال ظهور SARS-CoV-۲ بی اثر بود.

در حالی که درمان‌های آنتی‌بادی هر سه شرکت اثربخشی خوبی از خود نشان داده‌اند، نیاز به تزریق داخل وریدی یک‌باره دارند، به این معنی که قرص‌های ضدویروسی – که می‌توان در خانه مصرف کرد – به طور قابل‌توجهی راحت‌تر هستند.

خرید قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چگونه امکان پذیر است؟

در اوایل نوامبر و قبل از تائید دارو، بریتانیا ۲۵۰۰۰۰ دوره Paxlovid خریداری کرد. ایالات‌متحده همچنین برنامه هایی برای تامین منابع سنگین دارد و طبق گزارش های خبری، دولت بایدن قرار است ۱۰ میلیون دوره از این قرص ها را خریداری کند.

قرص ضد کرونای شرکت فایزر

فایزر می‌گوید با چندین کشور ازجمله اسرائیل قراردادهای پیش‌خرید منعقد کرده است. اما با توجه به اینکه کشورهای ثروتمند مشتاق هستند تا منابع امیدوارکننده‌ترین درمان‌های کووید-۱۹ را تهیه کنند، نگرانی‌هایی وجود دارد که کشورهای فقیرتر مانند واکسن‌های ویروس کرونا عقب بمانند…

در تلاش برای گسترش دسترسی جهانی به Paxlovid، فایزر توافق نامه ای را با صندوق ثبت اختراع داروها (MPP) تحت حمایت سازمان ملل امضا کرده است تا به تولیدکنندگان ژنریک اجازه دهد نسخه هایی از این دارو را به ۹۵ کشور با درآمد کم و متوسط ​​ارائه دهند. این داروساز گفته است که این درمان از طریق یک مدل قیمت‌گذاری طبقه‌بندی شده ارائه می‌شود که در آن کشورهای با درآمد بالا و متوسط ​​رو به بالا بیشتر از کشورهای کم‌درآمد پرداخت می‌کنند و هزینه‌های غیرانتفاعی دریافت می‌کنند.

همچنین بخوانید : قرص دیفنوکسیلات چیست

با وجود این، ترتیبات خرید فایزر همچنان می‌تواند باعث شود که برخی از کشورها دسترسی مطمئن به Paxlovid نداشته باشند. قرارداد این شرکت با MPP شبیه قرارداد Merck است که ماه گذشته امضا شد که به نظر می رسد بیشتر آمریکای لاتین و کارائیب را پشت سر بگذارد.

منبع: pharmaceutical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *