آموزش کمک به خواب راحت نوزاد به همراه نکات و ترفندها

آموزش کمک به خواب راحت نوزاد به همراه نکات و ترفندها ، اینکه می گوییم مراقبت از نوزاد طاقت فرسا است، دست کم گرفتن است. روز در حال حاضر با توجه مداوم به جزئیات بارگذاری شده است، اما پس از آن شب‌ها حتی سخت‌تر می‌شوند. نوزادان اغلب شب‌ها برای تغذیه در ماه‌های اولیه از خواب بیدار می‌شوند. به تدریج با رشد نوزادان الگوی تغییر می‌کند. اگرچه الگوها تغییر می‌کنند و نوزادان در طول شب به خوبی می‌خوابند، مشکلات خواب همچنان می‌تواند در هر زمان و بدون هشدار ایجاد شود.

کمک به خواب راحت نوزاد

تنظیم برنامه خواب کودک یکی از اولین نقاط عطف تربیتی است که باید در طول زمان یاد بگیرید. همچنین، درک الگوهای خواب کودک شما بسیار مهم است. چرا؟ درک میزان نیاز کودک شما در سنین مختلف می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا کودک شما دچار اختلالات غیرعادی شبانه است، احساس گرسنگی می‌کند یا فقط در شب بازیگوش است؛ اما اول از همه، چرا به خواب در کودکان خردسال تا این حد تاکید می‌شود؟ بیایید دریابیم!

چرا خواب اینقدر مهم است؟

خواب نقش مهمی در رشد کودک دارد. آن zz هایی که کودک شما می‌گیرد، در واقع به رشد جسمی و ذهنی آنها کمک می‌کنند. خواب توانایی یادگیری کودک را افزایش می‌دهد، بر خلق و خوی او تأثیر مثبت می‌گذارد و یادگیری، کنترل تکانه و دامنه توجه را افزایش می‌دهد.

 

خواب خوب همچنین به حفظ وزن سالم کمک می‌کند، از اختلالات قلبی جلوگیری می‌کند و خطرات آسیب را کاهش می‌دهد، زیرا نوزادانی که به خوبی استراحت می‌کنند در هنگام بیداری هوشیارتر هستند.

نوزادان چقدر به خواب نیاز دارند؟

شما می‌توانید با درک برنامه خواب کودک خود را بهتر بخوابانید.

۰-۳ ماه

در طول دو تا سه ماه اول، نوزادان حدود ۱۴ تا ۱۷ ساعت در روز می‌خوابند. در این زمان، بدن نوزادان با زمان بندی محیطی هماهنگ نیست. از این رو هر زمانی که گرسنه، بی حوصله یا نیاز به تعویض پوشک داشته باشند از خواب بیدار می‌شوند. گربه زنی در این ماه‌ها رایج است زیرا نیاز اولیه نوزادان تغذیه مکرر است؛ بنابراین، اگر فکر می‌کنید کودک شما آنطور که انتظار می‌رود نمی‌خوابد، نگران نباشید، زیرا کاملاً طبیعی است.

۴-۵ ماهگی

زمانی که کودک شما به ۴ تا ۵ ماهگی می‌رسد، حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز می‌خوابد و دوره چرت زدن خود را در طول روز و شب طولانی می‌کند. اختلالات خواب ممکن است در این ماه‌ها ایجاد شود، مانند دندان درآوردن و رفلاکس اسید.

آموزش کمک به خواب راحت نوزاد در ۶ ماهگی

هنگامی که نوزادان ۶ ماهگی را لمس می‌کنند، مدت خواب به ۱۰ تا ۱۱ ساعت کاهش می‌یابد، جایی که آن‌ها می‌توانند ساعت‌های طولانی‌تری در شب بخوابند. اگرچه نوزادان پس از شش ماهگی می‌توانند شب‌ها کاملاً آرام بخوابند، بسیاری از اختلالات رشدی می‌توانند بر خواب آنها تأثیر بگذارند.

عوامل مؤثر بر خواب معمولی کودک شما و کمک به خواب راحت نوزاد

نوزادان زمان می‌برند تا خودشان را با یک روال خواب وفق دهند که کاملاً طبیعی است. جدای از ریتم بیولوژیکی، عوامل متعددی از جمله عوامل پزشکی، محیطی و رشدی ممکن است مانع روند روتین کودک شوند. بیایید نگاهی به عواملی بیندازیم که در ایجاد اختلالات خواب در شب نقش دارند تا بتوانید اقدامات لازم را برای مقابله با این وضعیت انجام دهید:

۱. گرسنگی

شیر مادر سبک و به راحتی قابل هضم است که باعث می‌شود نوزادان برای تغذیه مکرر از خواب بیدار شوند. این مورد در نوزادان بیشتر است و با بزرگ شدن نوزادان به تدریج کاهش می‌یابد.

 

راه حل: در موارد گرسنگی یا تعویض پوشک، به سرعت نیازهای آنها را برآورده کنید تا آنها را آرام نگه دارید.

۲. رفلاکس اسید

رفلاکس اسید وضعیتی است که در آن اسید معده به لوله غذا می‌ریزد و پوشش معده را تحریک می‌کند. این باعث تحریک پذیری، گریه بیش از حد، استفراغ، اختلال در خواب و خفگی در نوزادان می‌شود. رفلکس نوزاد در حدود ۳-۴ ماهگی در نوزادان افزایش می‌یابد.

 

راه حل: اگر کودک شما به دلیل رفلاکس اسید بیدار است، می‌توانید پس از شیر دادن، کودک خود را در وضعیت عمودی نگه دارید. بعد از هر وعده غذایی آنها را آروغ بزنید. آب گریپ یکی دیگر از راه حل‌های عالی است که به نوزادانی که از گاز معده، اسیدیته و سوء هاضمه رنج می‌برند، تسکین می‌دهد. مادران شیرده می‌توانند سعی کنند مواردی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند کاهش دهند. اگر این درمان‌ها کمکی نکردند، با پزشک اطفال خود برای مصرف دارو صحبت کنید. آموزش کمک به خواب راحت نوزاد

۳. قولنج

قولنج مرحله‌ای است که بیشتر نوزادان از آن عبور می‌کنند. حملات گریه برای ساعت‌های طولانی‌تر و بدون هیچ دلیل مشخصی اتفاق می‌افتد، اما بیشتر به سیستم گوارشی توسعه نیافته و گازی نسبت داده می‌شود که هنگام شیر خوردن در معده کودک گیر می‌کند. بهترین راه غیرپزشکی برای کمک، آرام کردن نوزاد و راحت کردن او تا حد امکان است.

 

راه حل: کودک خود را با نزدیک نگه داشتن او به خود تکان دهید. موارد قولنج را می‌توان با استفاده از آب گریپ، راه حلی که مورد اعتماد نسل‌های مادر است نیز درمان کرد. این یک فرمول آیورودا است و از روغن دانه شوید و سارجیکاکشارا تشکیل شده است که قولنج و مشکلات معده را در نوزادان تسکین می‌دهد.

۴. آلرژی غذایی و آموزش کمک به خواب راحت نوزاد

شیرخشک های حاوی کازئین یا اگر مادر شیر گاو مصرف کند ممکن است باعث عدم تحمل یا آلرژی در نوزاد شود که منجر به گاز گرفتگی، اسهال، گرفتگی شکم و بی قراری در شب می‌شود.

 

راه حل: حذف محصولاتی که شامل شیر گاو یا چیزی که می‌تواند باعث گاز گرفتگی شود از رژیم غذایی نوزاد یا مادر کمک خواهد کرد.

۵. گاز

اگر به نوزادتان شیر خشک یا شیر گاو بدهید، احتمال تولید گاز در سیستم کودک وجود دارد. گاز می‌تواند نوزادان را بی خواب و بداخلاق نگه دارد. این افزایش می‌یابد زیرا نوزادان بیشتر اوقات دراز می‌کشند، زیاد حرکت نمی‌کنند و به طور کامل برای دفع گاز خود به خود آموزش ندیده‌اند.

 

راه حل: فقط یک قاشق غذاخوری وودواردز گریپ واتر (با سن متفاوت است) می‌تواند منجر به آروغ رضایت بخش کودک شود و درد معده را تسکین دهد. همچنین می‌توانید به آرامی پشت کودک را مالش دهید تا به آروغ زدن کودک کمک کنید.

۶. دما

دمای بیش از حد گرم یا سرد می‌تواند باعث بی قراری نوزاد در شب شود.

 

راه حل: اطمینان حاصل کنید که دمای اتاقی که کودک شما در آن می‌خوابد، متوسط باشد. اطمینان حاصل کنید که آنها لباس راحتی می‌پوشند.

۷. دندان درآوردن

دندان درد همچنین می‌تواند نوزادان را در شب بیدار نگه دارد. این دردها از ۳ تا ۴ ماهگی شروع می‌شوند.

 

راه حل: اگر کودک شما بداخلاق و عصبانی به نظر می‌رسد، می‌توانید او را تکان دهید، نزدیک خود بگیرید و برای تسکین درد به او دندان سرد بدهید. نوزادانی که در حال دندان درآوردن هستند، زیاد گریه می‌کنند و مقدار زیادی هوا را می‌بلعند که می‌تواند منجر به نفخ شود. اگر لثه‌های کودک شما حساسیت شدیدی دارد که به دلیل آن اغلب شب‌ها از خواب بیدار می‌شود، با پزشک اطفال خود صحبت کنید. آموزش کمک به خواب راحت نوزاد

۸. سرماخوردگی، عفونت‌های تنفسی و گوش

نوزادان در برابر عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی، عفونت‌های تنفسی و عفونت گوش آسیب پذیر هستند. درد یا تحریک پذیری ناشی از این عفونت‌ها می‌تواند خواب معمولی کودک را خراب کند.

 

راه حل: این دوره‌های اختلال خواب را می‌توان با مشورت پزشک از نظر پزشکی درمان کرد. اگر کودک شما هنوز به دلیل سرماخوردگی یا عفونت عصبانی و عصبانی است، آرامش خود را حفظ کنید. به سادگی با تکان دادن یا قرار دادن آنها در نزدیکی خود آنها را آرام کنید.

۹. خستگی بیش از حد و کمک به خواب راحت نوزاد

گاهی اوقات مادران فکر می‌کنند که اگر نوزاد خود را در روز بخوابانند، شب‌ها نمی‌خوابند. با این حال، این امر باعث می‌شود که نوزادان به دلیل استراحت نکردن مناسب خسته شوند. آن‌ها در نهایت در برابر خواب شبانه مقاومت می‌کنند و به دلیل خستگی زیاد گریه می‌کنند.

 

راه حل: علائم خستگی را در کودک خود دنبال کنید، مانند مالیدن چشم‌ها یا خمیازه کشیدن و آنها را برای چرت زدن روی زمین بگذارید. زیاد منتظر نمانید زیرا این کار فقط باعث می‌شود کودک شما بیش از حد خسته شود و خواب شبانه او را مختل کند.

نکات و راهکارهای بیشتر برای کمک به خواب راحت کودک در طول شب

در اینجا چند نکته و راه حل وجود دارد که دقیقاً همان چیزی است که شما برای خوابیدن کودکتان در طول شب به آن نیاز دارید.

  • روال قبل از خواب: روال قبل از خواب یک راه عالی برای نشان دادن زمان مناسب برای خواب به کودک است. با یک حمام آرامش‌بخش (اختیاری) شروع کنید، در ادامه با نوازش کردن، لالایی‌ها یا داستان‌های قبل از خواب، به نوزادتان غذا بدهید و در پتو قنداق کنید.
  • تعویض پوشک: از تعویض غیر ضروری پوشک در شب خودداری کنید مگر اینکه شرایطی وجود داشته باشد، زیرا این امر می‌تواند کودک را بیدار کند.
  • صدای سفید: صدای سفید می‌تواند باعث شود کودک شما احساس امنیت کند، مثل اینکه هنوز در رحم است. می‌توانید فن را روشن کنید، رادیو را روی استاتیک اجرا کنید، یک آهنگ روحی بخوانید و غیره.
  • صدای “شس”: صدای “شس” به طور موثری کودک را آرام می‌کند. این صدا را با صدای بلند در نزدیکی کودک خود ایجاد کنید تا آرام شود و به آرامی به او ضربه بزنید.
  • لباس: قنداق کردن به نوزاد کمک می‌کند شب‌ها کاملاً بخوابد، زیرا احساس می‌کند که در رحم است. شما همچنین می‌توانید از onesies استفاده کنید. فقط آنها را در لباس‌های تنگ نپوشانید؛ که باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود.
  • وضعیت: برای کاهش خطر ابتلا به SIDS، به جای شکم، کودک خود را روی پشت قرار دهید.
  • اسباب‌بازی‌ها: انواع اسباب‌بازی‌ها، پتوها یا هر وسیله‌ای را از نزدیک نوزاد در حال خواب خود بردارید.
  • سر و صدا و نور: مطمئن شوید اتاقی که کودک شما در آن می‌خوابد دارای نور کم و بدون صدا باشد.
  • خودآرامی:

  • وقتی کودک شروع به ناله کردن کرد، به سمت او عجله نکنید. به آنها زمان بدهید تا خود را آرام کنند. اگر کمکی نکرد، کودک خود را هر طور که دوست دارید آرام کنید.

ماه‌های اولیه والدین شدن می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما باور به خود و اینکه این مرحله نیز طی خواهد شد به شما کمک می‌کند تا کودک خود را سالم و سلامت نگه دارید و از والدین شدن لذت ببرید. زمانی را به رعایت عادات و روش‌های ارتباطی کودک خود اختصاص دهید تا عادات خواب او بهبود یابد. همچنین به ترجیحات کوچولوی خود احترام بگذارید – چه یک پرنده زودرس باشد یا یک جغد شب – و برنامه خواب خود را بر اساس آن ترتیب دهید. برای هر گونه شک یا نگرانی با پزشک خود مشورت کنید. آموزش کمک به خواب راحت نوزاد

 

جستجوهای وابسته به این مطلب:

بهترین روش خواباندن کودک دو ساله
خواب کودک یک ساله
آموزش خواباندن بچه
کارهای قبل از خواب کودکان
داروی گیاهی برای بی خوابی نوزاد
خواب راحت برای کودک
دارو برای بی خوابی نوزاد
علت بی خوابی نوزاد تازه متولد شده
مشکلات خواب کودکان
بهترین روش خواباندن کودک دو ساله
اصلاح خواب کودک
قصه برای خواب کودکان
ساعت خواب کودکان مدرسه ای
بیقراری کودک در خواب
چراغ خواب کودک
اتاق خواب کودک

 

مطالب بیشتر: داروهایی که باعث خستگی و خواب آلودگی شما می شوند

سلب مسئولیت: نظرات، نظرات و مواضع (از جمله مطالب به هر شکل) بیان شده در این پست تنها متعلق به نویسنده است. صحت، کامل بودن و اعتبار هر یک از اظهارات بیان شده در این مقاله تضمین نمی‌شود. ما هیچ مسئولیتی در قبال هر گونه خطا، حذف یا ارائه نمی‌پذیریم. مسئولیت حقوق مالکیت معنوی این محتوا بر عهده نویسنده است و هرگونه مسئولیت در رابطه با نقض حقوق مالکیت معنوی بر عهده وی است.

منبع: firstcry

همچنین ببینید

قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid)

قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چیست؟

قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) چیست و قیمت قرص ضد کرونای شرکت فایزر (Paxlovid) …