سرطان روده چیست؟ علایم و درمان و طول عمر بیماران مبتلا به سرطان روده چقدر است

سرطان کولون سرطان روده بزرگ (کولون) است که بخش نهایی دستگاه گوارش شما است. اغلب موارد سرطان روده بزرگ به عنوان کوچک، تومورهای غیر خوش خیم (سلول های خونی) از سلول های به نام پولیپ های آدنوماتوز آغاز می شود. با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند سرطان کولون باشند.

 علائم سرطان روده چیست؟, درمان سرطان کولون با گیاهان دارویی و طب سنتی, طول عمر بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ و کوچک چقدر است,سرطان بخش نهایی دستگاه گوارش

پولیپ ها ممکن است کوچک باشند و علائم کمتری دارند. به همین علت، پزشکان توصیه می کنند آزمایش های غربالگری منظم برای کمک به پیشگیری از سرطان زرگ با شناسایی و از بین بردن پولیپ قبل از تبدیل شدن به سرطان.

علائم

علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ عبارتند از:

 •  تغییر در عادات روده شما، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر در مداوم مدفوع شما که طول می کشد بیش از چهار هفته
 •  خونریزی مستقیم یا خون در مدفوع شما
 •  ناراحتی مکرر شكم، مانند گرفتگی، گاز یا درد
 •  احساس اینکه روده شما کاملا خالی نیست
 •  ضعف یا خستگی
 •  کاهش وزن نامعلوم

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان کولون بزرگ هیچ علائمی در مراحل اولیه بیماری ندارند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، به احتمال زیاد، بسته به اندازه و مکان سرطان در روده بزرگ شما متفاوت است.

چه وقت برای دیدن و مراجعه به یک دکتر

اگر متوجه علائم سرطان کولون بزرگ مانند خون در مدفوع خود یا تغییرات مداوم در عادت های روده باشید، با پزشک خود وقت تلف نکنید.

در مورد زمان بروز سرطان روده بزرگ، با پزشک خود صحبت کنید. دستورالعمل ها به طور کلی توصیه می شود که غربالگری سرطان کولون در سن ۵۰ سالگی شروع شود. پزشک شما ممکن است غربالگری های مکرر یا پیشتر را توصیه کند اگر شما عوامل دیگر خطر مانند سابقه خانوادگی بیماری را داشته باشید.

 

علل ابتلا به سرطان روده

در اغلب موارد روشن نیست که علت سرطان کولون چیست. پزشکان می دانند که سرطان روده بزرگ هنگامی رخ می دهد که سلول های سالم در روده بزرگ خطراتی را در طرح ژنتیکی خود، DNA ایجاد می کنند.

سلول های سالم رشد می کنند و به صورت منظم تقسیم می شوند تا بدن شما به طور طبیعی عملکرد شما را حفظ کند؛ اما هنگامی که DNA سلول آسیب دیده و سرطانی می شود، سلول ها همچنان به تقسیم شدن – حتی زمانی که سلول های جدید مورد نیاز نیستند. همانطور که سلول ها تجمع می یابند، آنها تومور را تشکیل می دهند.

با گذشت زمان، سلول های سرطانی می توانند رشد کنند تا بافت طبیعی بدن در نزدیکی آنها نفوذ کند. سلول های سرطانی می توانند به قسمت های دیگر بدن بدنبال رسوب کردن (متاستاز) بپردازند.

جهش های ژن های ارثی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند

جهش های ژن inherited که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند می توانند از طریق خانواده ها منتقل شوند، اما این ژن های ارثی تنها با درصد کوچکی از سرطان های کولون مرتبط هستند. جهش های ژنتیکی مستلزم سرطان اجتناب ناپذیر هستند، اما می توانند خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

 

شايعترين فرمهاي سندرم سرطان روده بزرگ به ترتيب عبارتند از:

 سرطان کولورکتال غیر polyposis ارثی (HNPCC). HNPCC، همچنین به نام سندرم لینچ، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سایر سرطان ها را افزایش می دهد. افراد مبتلا به HNPCC تمایل به ایجاد سرطان روده بزرگ قبل از ۵۰ سالگی دارند.

 پولیپوز آدنوماتوز فامیلی (FAP). FAP یک اختلال نادر است که موجب می شود تا هزاران پولیپ را در پوشش کولون و رکتوم ایجاد کنید. افراد مبتلا به FAP بدون درمان خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قبل از ۴۰ سالگی را افزایش می دهند.

FAP، HNPCC و سندرم های سرطانی روده ای به ارث رسیده تر می توانند از طریق آزمایش ژنتیکی تشخیص داده شوند. اگر درباره تاریخ سرطان روده خانوادگی خود نگران هستید، با پزشک خود در مورد اینکه تاریخچه خانوادگی شما نشان می دهد خطر این شرایط را دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

مطالعات گروههای زیادی از مردم نشان دادند که یک رژیم معمولی غربی و افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون ارتباط دارد. رژیم غذایی معمولی غربی دارای چربی زیاد و فیبر کم است.

هنگامی که مردم از مناطقی که رژیم غذایی معمولی کم چربی و فیبر بالا دارند به مناطقی که رژیم معمولی غربی رایج است، حرکت می کند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در این افراد به طور قابل توجهی افزایش می یابد. روشن نیست که چرا این اتفاق می افتد، اما محققان مطالعه می کنند که آیا یک رژیم غذایی با چربی کم و فیبر، بر میکروب هایی که در روده بزرگ زندگی می کنند یا بروز التهاب را ایجاد می کند، ممکن است به خطر ابتلا به سرطان کمک کند. این منطقه از تحقیقات فعال است و تحقیق در حال انجام است.

عوامل خطر

عواملي كه ممكن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش دهند عبارتند از:

 •  سن سالمند اکثریت مردم مبتلا به سرطان کولون تشخیص داده شده سالمند تر از ۵۰ سال هستند. سرطان کولون در افراد جوان اتفاق می افتد، اما بسیار کمتر اتفاق می افتد.
 •  نژاد آفریقایی-آمریکایی. آمریکایی های آفریقایی-آمریکایی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نسبت به افراد نژاد دیگر دارند.
 •  سابقه شخصی سرطان کولورکتال یا پولیپ ها. اگر قبلا سرطان کولون یا پولیپ های آدنوماتوز داشته اید، در آینده خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهید.
 •  شرایط روده ی التهابی بیماری های التهابی مزمن کولون، مانند کولیت زخمی و بیماری کرون، می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.
 •  سندرم های ارثی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند. سندرم های ژنتیکی که از نسل های خانواده شما عبور می کنند، خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند. این سندرم ها عبارتند از پلیپوز آدنوماتوس فامیلی و سرطان کولورکتال غیر پلیپسی ارثی که همچنین به عنوان سندرم لینچ شناخته می شود.

عوامل خطرزا ۲

 •  سابقه خانوادگی سرطان کولون بزرگ. اگر والدین، خواهر و برادر یا کودک مبتلا به این بیماری بیشتر به سرطان روده بزرگ مبتال شوید، احتمال دارد بیشتر شود. اگر بیش از یک عضو خانواده دارای سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم باشد، خطر شما حتی بیشتر است.
 •  کم فیبر، رژیم غذایی با چربی بالا. سرطان کولون و سرطان رکتوم ممکن است با یک رژیم کم فیبر و با چربی زیاد و کالری همراه باشد. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. بعضی از مطالعات خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افرادی که رژیم غذایی با گوشت قرمز و گوشت فرآوری دارند، افزایش می دهد.
 •  شیوه زندگی آرام اگر شما غیرفعال هستید، بیشتر احتمال دارد که سرطان روده بزرگ ایجاد کنید. فعالیت بدنی منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.
 •  دیابت. افراد مبتلا به دیابت و مقاومت به انسولین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.
 •  چاقی افرادی که چاق هستند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند را افزایش می دهد.
 •  سیگار کشیدن. افرادی که سیگار می کشند احتمال خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.
 •  الکل استفاده سنگین از الکل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.
 •  پرتو درمانی برای سرطان. رادیوتراپی که در شکم برای درمان سرطان های قبلی عمل می کند خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم را افزایش می دهد.

جلوگیری

 • برای سرطان کولون نمایش داده می شود
 • افرادی که به طور متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند می توانند از سن ۵۰ سالگی شروع به غربالگری کنند؛ اما افرادی که دارای خطر بالاتری هستند، مانند افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند، باید زودتر بررسی کنند.
 • چندین گزینه غربالگری وجود دارد – هر کدام با منافع و اشکالات خود. در مورد گزینه های خود را با پزشک خود صحبت کنید و با هم می توانید تصمیم بگیرید که کدام آزمون برای شما مناسب است.
 • تغییرات شیوه زندگی را برای کاهش خطر خود تغییر دهید
 • شما می توانید اقدامات خود را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با تغییر در زندگی روزمره خود انجام دهید. مراحل را انجام دهید:
 •  خوردن انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل. میوه ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند که ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد. انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید تا آرایه ای از ویتامین ها و مواد مغذی دریافت کنید.

جلوگیری۲

 •  در صورت لزوم الکل را در حالت آرام بخورید. اگر بخواهید الکل بخورید، مقدار الکل مصرف کنید تا بیش از یک نوشیدنی روزانه برای زنان و دو نفر برای مردان نگذارید.
 •  سیگار نکش. با پزشک خود در مورد راه های ترک خود صحبت کنید که ممکن است برای شما کار کند.
 •  ورزش بیشتر روزهای هفته. سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزها داشته باشید. اگر شما غیر فعال بوده اید، به آرامی شروع کنید و به تدریج تا ۳۰ دقیقه افزایش پیدا کنید. همچنین قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با پزشک خود صحبت کنید.
 •  حفظ وزن سالم. اگر وزن شما سالم است، برای حفظ وزن خود با ترکیب یک رژیم سالم با ورزش روزانه کار کنید. اگر شما نیاز به کاهش وزن دارید، از راه های سالمتی برای رسیدن به هدف خود از پزشک خود بپرسید. هدف این است که به آرامی وزن خود را با افزایش مقدار ورزش و کاهش تعداد کالری که می خورید کاهش دهید.

 این مطلب را هم بخوانید: درمان ناباروری با لقاح مصنوعی

پیشگیری از سرطان کولون برای افرادی که دارای خطر بالا هستند

برخی از داروها کاهش خطر ابتلا به پولیپ پیش سرطانی یا سرطان روده بزرگ را پیدا کرده اند. با این حال، شواهد کافی برای توصیه این داروها به افرادی که به طور متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد، وجود ندارد. این گزینه ها به طور کلی برای افراد دارای خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ محفوظ است.

به عنوان مثال، برخی از شواهد، کاهش خطر ابتلا به پولیپ ها و سرطان روده بزرگ را برای استفاده منظم از آسپرین یا داروهای آسپیرین مشابه می دانند؛ اما مشخص نیست که دوز و چه مدت زمان لازم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون باشد. مصرف آسپرین روزانه دارای برخی خطرات است، از جمله خونریزی های دستگاه گوارش و زخم ها، بنابراین پزشکان معمولا این را به عنوان یک استراتژی پیشگیری توصیه نمی کنند مگر اینکه خطر ابتلا به سرطان کولون افزایش یابد.

همچنین ببینید

شیمی درمانی سرطان ریه بدخیم و خوش خیم, مهمترین نشانه سرطان ریه

سرطان ریه چیست؟ + علائم و درمان سرطان ریه با طب سنتی و گیاهان دارویی

سرطان ریه نوعی سرطان است که در ریه ها شروع می شود. ریه های شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *