سرطان پوست چیست؟ علائم و درمان ملانوم با طب سنتی و گیاهان دارویی

سرطان پوست – رشد غیر طبیعی سلول های پوست – اغلب بر روی پوست در معرض آفتاب ایجاد می شود؛ اما این شکل شایع سرطان نیز ممکن است در مناطقی از پوست شما رخ دهد که به طور معمول در معرض نور خورشید نیست.

 

درمان قطعی سرطان پوست، علایم سرطان پوست
سرطان پوست

سه نوع اصلی از سرطان پوست – کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم وجود دارد.

شما می توانید خطر ابتلا به سرطان پوست خود را با محدود کردن یا اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) کاهش دهید. بررسی پوست شما برای تغییرات مشکوک می تواند در تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه آن کمک کند. تشخیص زودهنگام سرطان پوست به شما امکان می دهد که بهترین درمان سرطان پوست باشد.

علائم

 سرطان سلول سنگفرشی بر روی گوش و لب

 کارسینوم سلول سنگفرشی پوست

 عکس هایی که کارسینوم سلول های مرکل را نشان می دهد

 کارسینوم سلول مرکل

سرطان پوست در حال گسترش است

سرطان پوست عمدتا در مناطقی از پوست در معرض آفتاب، از جمله سر پوست، صورت، لب ها، گوش ها، گردن، قفسه سینه، دست ها و دست ها و روی پاها در زنان است؛ اما همچنین می تواند در مناطقی که به ندرت نور روز را مشاهده می کنند – کف دست خود، زیر ناخن های خود و یا ناخن های پا و ناحیه تناسلی خود را تشکیل دهید.

سرطان پوست افراد مبتلا به تمام تن پوست، از جمله افرادی که دارای رنگ های تیره تر هستند، تاثیر می گذارد. هنگامی که ملانوم در افراد مبتلا به تیره پوست تیره رخ می دهد، بیشتر احتمال دارد در مناطقی که به طور معمول در معرض نور خورشید قرار نداشته باشند، مانند کف دست و کف پا.

علائم و نشانه های سرطان سلول بازال

کارسینوم سلول بازال معمولا در ناحیه های در معرض آفتاب بدن مانند گردن یا صورت شما رخ می دهد.

کارسینوم سلول پایه ممکن است به صورت زیر باشد:

 •  دست و پا زدن مروارید یا مومی
 •  ضایعه صاف، گوشتی یا قهوه ای مانند زخم

علائم و نشانه های سرطان سلول سنگفرشی

اغلب، کارسینوم سلول سنگفرشی در ناحیه های آفتاب در بدن شما مانند چهره، گوش ها و دست ها رخ می دهد. افراد مبتلا به پوست تیره تر احتمال دارد که کارسینوم سلول سنگفرشی را در مناطقی که اغلب در معرض آفتاب نیستند، افزایش دهند.

کارسینوم سلول سنگفرشی ممکن است به صورت زیر باشد:

 •  یک شرکت، گره قرمز
 •  یک ضایعه صاف با سطح پوستی، خرد شده

علائم و نشانه های ملانوم

ملانوما می تواند در هر جایی از بدن شما ایجاد شود، در غیر این صورت پوست نرمال یا در یک مولی موجود است که سرطانی می شود. ملانوما اغلب بر روی صورت یا تنه مردان متاثر می شود. در زنان، این نوع سرطان اغلب در پاهای پایین رشد می کند. در هر دو مردان و زنان، ملانوم ممکن است روی پوستی که در معرض نور خورشید قرار نداشته باشد رخ دهد.

ملانوما می تواند افراد را از هر گونه تن پوست تحت تاثیر قرار دهد. در افرادی که پوست های تیره تر دارند، ملانوما در کف دست ها یا پاها یا در زیر ناخن ها یا ناخن ها رخ می دهد.

علائم ملانوم عبارتند از:

 •  یک نقطه قهوه ای بزرگ با عینک تیره تر
 •  یک مول که تغییر رنگ، اندازه یا احساس یا خونریزی دارد
 •  ضایعه کوچک با مرز نامنظم و قسمت هایی که به رنگ قرمز، سفید، آبی یا آبی سیاه ظاهر می شوند
 •  ضایعات تیره در کف دست ها، پاها، انگشتان دست یا پا و یا در غشای مخاطی که دهان، بینی، مهبل

علائم و نشانه های سرطان های پوستی کمتر رایج است

دیگر انواع کمتر رایج سرطان پوست عبارتند از:

 •  سارکوم کاپوسی این فرم نادر سرطان پوست در رگ های خونی پوست ایجاد می شود و باعث ایجاد تکه های قرمز یا بنفش روی پوست یا غشاهای مخاطی می شود.
 •  سارکوم کاپوسی عمدتا در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف مانند افرادی که مبتلا به ایدز هستند و در افرادی که داروهای طبیعی خود را از بین می برند مانند افرادی که تحت پیوند عضو قرار گرفته اند، رخ می دهد.
 •  سایر افراد با افزایش خطر سارکوم کاپوس شامل مردان جوان زندگی می کنند که در آفریقا یا مردان مسن تر میراث یهودیان ایتالیا یا اروپای شرقی زندگی می کنند.
 •  کارسینوم سلول مرکل کارسینوم سلول مركك باعث ایجاد مشكلات و گره های براق می شود كه در زیر پوست و در فولیکول های مو رخ می دهد. کارسینوم سلول مرکل اغلب بر روی سر، گردن و تنه است.
 •  کارسینوم غدد سباسه. این سرطان غیر معمول و تهاجمی از غدد چربی پوست تشکیل شده است. سرطانهای غدد سباسه که اغلب به عنوان گره های سخت و بدون درد ظاهر می شوند، می توانند در هر کجا توسعه یابند، اما اغلب در پلک ها اتفاق می افتد، جایی که آنها اغلب به مشکلات دیگر پلک اشتباه می کنند.

زمان مراجعه به پزشک

اگر متوجه تغییراتی در پوست خود شوید که به شما نگران است، با پزشک خود ملاقات کنید. همه تغییرات پوستی ناشی از سرطان پوست نیست. پزشک شما تغییرات پوستی خود را برای تعیین یک علت بررسی خواهد کرد.

سرطان پوست زمانی رخ می دهد که خطاها (جهش ها) در DNA سلول های پوست رخ می دهد. جهش باعث می شود که سلول ها از کنترل خارج شوند و توده های سلول های سرطانی را تشکیل دهند.

سلولهای دخیل در سرطان پوست

سرطان پوست در لایه بالای پوست شما – اپیدرم شروع می شود. اپیدرم یک لایه نازک است که پوشش محافظتی از سلولهای پوستی را فراهم می کند که بدن شما به طور مداوم از آن بیرون می آید. اپیدرم شامل سه نوع اصلی سلول است:

 •  سلول های Squamous درست زیر سطح بیرونی قرار می گیرند و به عنوان پوشش داخلی پوست عمل می کنند.
 •  سلولهای پایه که سلولهای پوستی جدید تولید می کنند، زیر سلول های سنگی قرار می گیرند.
 •  ملانوسیت ها – که ملانین تولید می کنند، رنگدانه ای که پوست را به رنگ طبیعی آن می اندازد – در قسمت پایین اپیدرمی قرار دارد. Melanocytes تولید بیشتر ملانین هنگامی که شما در خورشید هستند برای کمک به محافظت از لایه های عمیق تر از پوست شما.

سرطان پوست شما شروع به تعیین نوع و گزینه های درمان شما می کند.

نور فراطبیعی و سایر علل بالقوه

بیشتر آسیب به DNA در سلول های پوست از اشعه ماوراء بنفش (UV) در نور خورشید و در چراغ های استفاده شده در تخت های برنزه استفاده می شود؛ اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید پوست را توضیح نمی دهد که پوستی را که معمولا در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بر روی پوست ایجاد می کند. این نشان می دهد که عوامل دیگر ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست شما قرار بگیرند، مانند اینکه در معرض مواد سمی قرار گرفته یا وضعیتی را که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند.

عوامل خطر

فاکتورهایی که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد عبارتند از:

 •  پوست روشن. هر کسی بدون در نظر گرفتن رنگ پوست می تواند سرطان پوست را دریافت کند. با این حال، داشتن رنگدانه کمتر (ملانین) در پوست شما محافظت کمتری از صدمه زدن به اشعه ماوراء بنفش می کند. اگر موهای بلوند یا قرمز دارید و چشمهای رنگی ندارید و به راحتی تنفس و سوزش می کنید، احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر از فردی با پوست تیره تر است.
 •  تاریخچه آفتاب سوختگی. داشتن یک یا چند آفتاب سوختگی طوالنی به عنوان یک کودک یا نوجوان، خطر ابتلا به سرطان پوست را به عنوان یک بزرگسال افزایش می دهد. آفتاب سوختگی در بزرگسالی نیز عامل خطر است.
 •  قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد. هر کسی که زمان زیادی را صرف خورشید می کند، ممکن است سرطان پوست ایجاد کند، به خصوص اگر پوست با استفاده از کرم های ضد آفتاب یا لباس محافظت شود. برنزه شدن، از جمله مواجهه با لامپ های تند و تخت، همچنین شما را در معرض خطر قرار می دهد. شخم زدن پاسخ آسیب پوست به اشعه ماوراء بنفش است.
 •  آب و هوای آفتابی یا بلند. افرادی که در آب و هوای گرم و آفتابی زندگی می کنند در معرض نور خورشید بیشتر از افرادی هستند که در هوای سردتر زندگی می کنند. زندگی در ارتفاعات بالاتر که در آن نور خورشید قوی است، همچنین شما را به تابش بیشتر نزدیک می کند.

ملانولا

 •  مول افرادی که مول مولکول یا غلظت های غیر طبیعی نامیده می شوند، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند. این مول های غیر طبیعی – که بی نظیر به نظر می رسند و به طور کلی بزرگتر از خال های نرمال هستند – بیشتر از دیگران تبدیل به سرطان می شوند. اگر سابقه ای از مول های غیر طبیعی دارید، آنها را به طور منظم برای تغییرات تماشا کنید.

عوامل خطر۲

 •  ضایعات پوستی پیش از قاعدگی ضایعات پوستی به نام کراتوز فعال باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شود. این رشد پوست پیش از قاعدگی به طور معمول به عنوان زرد، تکه های جلا داده می شود که از رنگ قهوه ای تا صورتی تیره رنگ می شود. آنها در صورت، سر و دست افراد پوستی عادی که پوست آنها آسیب دیده است، رایج ترین آنها است.
 •  سابقه خانوادگی سرطان پوست. اگر یکی از والدین شما یا یک خواهر و برادر شما سرطان پوست داشته باشد، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری افزایش یابد.
 •  تاریخچه شخصی سرطان پوست. اگر یک بار یک سرطان پوست ایجاد کردید، در معرض خطر دوباره آن هستید.
 •  یک سیستم ایمنی ضعیف. افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند. این شامل افرادی است که با اچ آی وی / ایدز زندگی می کنند و کسانی که پس از پیوند عضو از داروهای ضد قارچی استفاده می کنند.
 •  قرار گرفتن در معرض اشعه افرادی که از اشعه ایکس برای مقابله با بیماری های پوست مانند اگزما و آکنه استفاده می کنند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست، به ویژه کارسینوم سلول های بنیادی را افزایش دهد.
 •  قرار گرفتن در معرض مواد خاص. قرار گرفتن در معرض مواد خاصی نظیر آرسنیک خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

جلوگیری

 • اکثر سرطان های پوست قابل پیشگیری هستند. برای محافظت از خود، نکات پیشگیری از سرطان پوست را دنبال کنید:
 •  در وسط روز از خورشید اجتناب کنید. برای بسیاری از مردم در آمریکای شمالی، اشعه های خورشیدی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر قوی تر می شوند. برنامه های ورزشی در فضای باز برای سایر روزهای روز، حتی در زمستان و یا زمانی که آسمان ابری است.
 •  اشعه ماوراء بنفش را سالم جذب می کنید و ابرها حفاظت کمی از اشعه های مضر را فراهم می کنند. اجتناب از خورشید در قوی ترین آن، به شما کمک می کند تا از بروز آفتاب سوختگی و سوزن هایی که سبب آسیب پوستی شده و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد جلوگیری کنید. قرار گرفتن در معرض تابش خورشید در طول زمان ممکن است موجب سرطان پوست شود.
 •  کرم ضد آفتاب سالم کرم های ضد آفتاب از همه اشعه های مضر UV را فیلتر نمی کنند، به ویژه اشعه ای که می تواند به ملانوم منجر شود؛ اما آنها در یک برنامه حفاظت از خورشید نقش مهمی ایفا می کنند.

جلوگیری ۲

 •  از یک کرم ضدآفتاب با طیف گسترده ای با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید. کرم های ضد آفتاب را به طور سخاوتمندانه بکار ببندید و هر دو ساعت یک بار تجویز کنید – و یا بیشتر در صورتی که شما در حال شنا یا لرزیدن هستید. از مقدار زیادی از کرم های ضد آفتاب در تمام پوست های در معرض پوست، از جمله لب ها، گوش های شما و پشت های دست و گردن استفاده کنید.
 •  لباس های محافظ را بپوش کرم های ضد آفتاب محافظت کامل از اشعه UV ندارند؛ بنابراین پوشش پوست خود را با لباس تنگ و سفت و محکم که دست و پا خود را پوشانده است، پوشانده است و یک کلاه با لبه های گسترده ای دارد که محافظ بیشتری نسبت به کلاه بیس بال و یا محافظ می دهد.
 •  برخی از شرکت ها نیز لباس های محافظتی را به فروش می رسانند. یک متخصص پوست می تواند یک نام تجاری مناسب را توصیه کند.
 •  عینک آفتابی را فراموش نکن. به دنبال کسانی باشید که هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش – UVA و اشعه UVB را مسدود می کنند.
 •  اجتناب از برنزه کردن چراغ هایی که در تخت های برنزه استفاده می شوند، اشعه های UV را منتشر می کنند و می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.
 •  از داروهای حساسیت به نور آگاه باشید. برخی از داروهای رایج و بدون نسخه، از جمله آنتی بیوتیک ها، می توانند پوست شما را به نور خورشید حساس تر کنند.

این مطلب را هم مطالعه کنید : سرطان معده چیست و راه های درمان آن

جلوگیری ۳

 •  از پزشک یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی هر نوع دارو استفاده کنید. اگر حساسیت خود را نسبت به نور خورشید افزایش دهید، به منظور حفاظت از پوست خود، اقدامات احتیاطی بیشتری در جهت جلوگیری از خورشید انجام دهید.
 •  پوست خود را به طور منظم بررسی کنید و تغییرات را به دکتر خود گزارش دهید. پوست خود را اغلب برای رشد پوست جدید و یا تغییر در مول های موجود، freckles، ضربه ها و birthmarks.
 •  با کمک آینه، چهره، گردن، گوش و پوستتان را بررسی کنید. سینه و تنه خود و بالا و پایین دست و دست خود را بررسی کنید. جلو و عقب پاهای خود را و پاهای خود را، از جمله پاها و فاصله بین انگشتان خود، بررسی کنید. همچنین ناحیه تناسلی و بین باسن خود را بررسی کنید.

همچنین ببینید

شیمی درمانی سرطان ریه بدخیم و خوش خیم, مهمترین نشانه سرطان ریه

سرطان ریه چیست؟ + علائم و درمان سرطان ریه با طب سنتی و گیاهان دارویی

سرطان ریه نوعی سرطان است که در ریه ها شروع می شود. ریه های شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *